e-mail:  redakcia@podduklianskenovinky.sk

 

 

 

+421 54 7525151

číslo 51 vydané 15.12.2014

 

 

Meno viceprimátora stále neznáme, primátor tvrdí, že to nie je problém

Zvýšia vo Svidníku poplatky za odpad?

Presný termín otvorenia Domu kultúry nevedia

Koľko rozdelia združeniam a organizáciám?

Mesto vodárňam stále neplatí

V Stropkove zložil sľub prvý nezávislý primátor

Plat Ondreja Brendzu bude 2 606 eur

Aquarutheniu otvoria až v novom roku

Odchod autobusu z Prešova upravia, aby stíhali ľudia z vlaku

Vo februári nás čaká referendum

Ako budú sviatkovať známe tváre regiónu pod Duklou?

Ako som piekol medovníky

Kadiaľ chodil Mikuláš?

Stropkovčanov obvinili z obchodovania s marihuanou

Vyšla kniha o Chráme svätej trojice vo Svidníku

Nová kniha približuje a zachováva vianočné koledy

 

 

 

Ako budú sviatkovať známe tváre regiónu pod Duklou?

    Najkrajšie sviatky roka - Vianoce - sú predo dvermi a my sme sa známejších ľudí z nášho regiónu pýtali ako budú sviatkovať. Poodhalili čo to zo svojho súkromia. Ako sa teda na sviatky pripravujú a ako prežívajú predvianočné a samotné vianočné obdobie?

Róbert Pich, futbalista Slask Wroclav - „Najviac sa teším na vianočného pstruha“

    Futbalista, ktorý pochádza zo Svidníka, momentálne hrajúci v tíme poľskej najvyššej súťaže Slask Wroclav Róbert Pich sa na Vianoce vždy teší. „Mám chvíľu čas na odpočinok a zrelaxovanie. Som rád, že sa stretnem s kamarátmi a Vianoce budem tráviť s rodinou vo Svidníku,“ povedal futbalista Róbert Pich. Nuž a nezabudol poznamenať, že podstatnou súčasťou vianočných sviatkov je aj dobré jedlo. „Najviac sa teším na vianočného pstruha, ktorého vie môj oco spraviť veľmi chutného a takisto na kapustnicu,“ dodal Róbert Pich. A na aký darček sa teší najviac? „Cez sezónu som stále preč, takže pre mňa je najlepší darček stretnutie s priateľmi a rodinou. Silvester budem oslavovať s priateľkou a našimi známymi v Banskej Bystrici. Siedmeho januára už začíname trénovať, takže dovtedy si chcem užiť čo najviac pohody a nabrať nové sily.“

 

Tomáš Skasko, volejbalista VK Slávia Svidník

    Volejbalista Tomáš Skasko má vianočné sviatky neskôr. „U nás doma sa vianočné sviatky oslavujú 6. januára, keďže sme pravoslávni. Snažíme sa dodržiavať čo najviac zvykov, keďže bývam na dedine. Čo sa týka jedál, na vianočnom stole nesmie chýbať chlieb s medom, mačanka, bobaľky, pirohy, fazuľová polievka so sušenými slivkami a ryba so šalátom. Pre mňa ako športovca Vianoce znamenajú pár dní voľna s rodinou, keďže trénujem od augusta až do apríla, tak Vianoce sú aspoň tri dni bez volejbalu.“

 

Kristína Tchirová, PR manažérka mesta Svidník - Výnimočné Vianoce

    Výnimočné Vianoce strávi tento rok PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová. Stala sa totiž mamou. „Tento rok bude pre nás výnimočný, pretože už tvoríme rodinku aj s našim malým synčekom. Každý rok trávime Štedrý deň u niektorých z rodičov a tento rok to neporušíme a budeme spolu s manželovými rodičmi pri spoločnom štedrovečernom stole. Mám veľa súrodencov, tak aj tento rok sa počas sviatkov všetci stretneme a bude veselo. Sviatky sú pre nás s manželom aj časom, kedy množstvo kamarátov prichádza domov a my sa tešíme, že sa so všetkými môžeme stretnúť,“ povedala Kristína Tchirová, pre ktorú je vianočný čas aj časom športovania. „Zvyčajne sme boli aj športovo aktívni, turistika, bežky, lyžovanie, softtenis.., ale ako som spomínala, tento rok to bude iné, pre nášho Kristiána prvé Vianoce a pre nás spolu s ním jedinečné.“

 

Viera Dercová, vedúca Odboru školstva MsÚ vo Svidníku - „Sviatky slávim na dvakrát“

    Vedúca Odboru školstva, kultúry, športu a mládeže Mestského úradu vo Svidníku Viera Dercová prezradila, že sviatky slávi dvakrát. „Sviatky Roždestva Christa sa u nás slávia už niekoľko rokov s dvojtýždenným odstupom na 2-krát a stále sa na ne rovnako tešíme. Je úžasné, že si ich ešte môžeme všetci spoločne užiť v rodinnom kruhu mojich aj manželových rodičov. Pre mňa je však atmosféra štedrej večere u mojich rodičov aj spomienkami na moje detstvo. V tento deň je prísny pôst a preto u nás bolo dovolené si dať len suchý chlieb so soľou a s vodou. Dodnes si uchovávame tradície, ktoré už dnes nebývajú zvykom všade. Pred samotnou večerou po zaznení zvonov, sa odchádzame všetci spoločne umyť do potoka a večera sa podáva z jednej misky pre všetkých. Sú to tradičné, ale pôstne jedlá, cesnak, med, chlieb, soľ, hubová mačanka, kapusta so zemiakmi, pirohy a slivčanka (fazuľa so slivkami). Pred tým, než začneme jesť, z každého jedla otec odobral pár lyžičiek pre zvieratá. Keď sme mali doma ešte dobytok, stále pred večerou sa najprv išlo do maštale podať seno zvieratám a ak sa nám neurodili orechy, otec išiel v ten deň ho sťať, aby nám netienil na dvore. V poslednej chvíli ho mama stále zastavila a orech máme dodnes na dvore :-) U manželových rodičov je pre nás vzácnosťou doma upečený chlieb, ktorý sa v tento deň manželovej mame výnimočne najviac vydarí.“

   Tento rok si Viera Dercová predvianočný čas po prvýkrát obohatila aj o vianočnú atmosféru trhov v Prahe v spoločnosti syna. A z pozície svojej funkcie, síce prevažne zväčša pracovne, no predsa len si užije aj Vianočné trhy vo Svidníku.

 

Maroš Černý, redaktor RTVS

    Svidnícky redaktor RTVS Maroš Černý, teda človek známy z rádia i televízie, sa s nami tiež podelil so svojim trávením najkrajších sviatkov v roku. „Keďže som pravoslávny, Vianočné sviatky budeme sláviť až v januári, ale ako hovorí moja krstná dcéra Julianka, smutní z toho nie sme, máme ich totiž prví, keďže ich máme na začiatku roka :) Obdobie Vianoc prežívam tak pokojne, stretávam sa s príbuznými, známymi, ktorí prídu na sviatky domov. Mám rád tú ľudskú atmosféru, kedy si ľudia prajú pokojné a požehnané prežitie sviatkov.

   Začiatkom januára, keď opadne všetko to nákupné napätie, si ich vychutnám v chráme a snažím sa ich prežiť v ich skutočnej podstate. Samozrejme, ani ja sa nevyhnem nakupovaniu darčekov a predvianočnému ošiaľu. Aj keď nemám vlastné deti, iba krstné, čaká ma zháňanie vhodných darčekov. Zo skúseností z minulých rokov musím uznať, že čím sú staršie, tým je to ťažšie :) Teším sa však na to, s akou radosťou a očakávaním ich budú rozbaľovať.“

 

Marián Vitko, učiteľ a volejbalový tréner

    Marián Vitko je známy svidnícky pedagóg, pôsobí v Základnej škole na Karpatskej ulici a rovnako je známy ako volejbalový tréner svidníckej mládeže. Aj on sa s nami podelil o to, ako zvykne tráviť najkrajšie sviatky v roku.

    „Vianoce sú sviatkami pokoja a tak sa snažím vypnúť z pracovných povinností a venovať sa svojim najbližším. Tradične k Vianociam v našej domácnosti patrí predvianočný zhon pri kupovaní darčekov, pečení, zdobení stromčeka. Vianočné sviatky tradične trávim v kruhu blízkych v rodinnom prostredí so všetkým, čo k týmto sviatkom patrí a nebude tomu inak ani v tomto roku,“ povedal nám Marián Vitko.

(ks)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ako som piekol medovníky

Pavol Sivák, redaktor TV Markíza

    Predvianočné obdobie je aj pre nás, redaktorov, tak trochu voľnejšie. Samozrejme, pokiaľ sa niečo neudeje. Preto sa snažím dni voľna vychutnať si plnými dúškami a voľný čas venovať rodine. S dcérkou Katkou, ak to počasie dovolí, sa venujeme zimným športom. Korčuľujeme, lyžujeme, staviame snehuliaka... A, samozrejme, leňošíme pri telke alebo hráme monopoly či scrable. V pozadí nám hučia vianočné rozprávky a svieti farebná vianočná výzdoba.

    Musím sa však priznať, že tento rok som chcel tak trochu svoju manželku Katku odbremeniť od predvianočných príprav. Tak mi skrsla myšlienka - upiecť medovníky. Keď si však na svoje pečenie spomeniem, ešte teraz mi je do smiechu. Priznám sa, že najprv som si to celé chcel uľahčiť. Myslel som, že si v obchode kúpim už hotové perníkové cesto a len ho rozvaľkám a vykrojím figúrky. Po hodine hľadania som cesto v žiadnom obchode nenašiel. No čo teraz - povedal som si... Nevzdal som to! Zavolal som tú najpovolanejšiu osobu - známu pernikárku Mafku alias Máriu Molčanyiovú z Ladomirovej.  Ochotne mi preposlala recept. Ale pre istotu som jej nakázal, aby bola na linke... A mal som správnu predtuchu, lebo zakaždým, keď som niečo nevedel, tak som volal. Moje úsilie nevyšlo nazmar. Hoci, priznám sa, dosť som sa zapotil. S mojou malou pomocníčkou Katkou, sme však medovníčky piekli ako na páse. Veď posúďte sami. Horšie to však bolo už so samotným zdobením. Ale nevadí, naučíme sa... Myslím si však, že je úplne jedno, aké perníky či medovníky upečiete, hlavné je stráviť tento čas s blízkymi. V závere ešte recept, pernikárka Mafka odobrila jeho zverejnenie - nech sa s týmto skvelým receptom podelím aj s čitateľmi.

Recept na medovníky

350gr  práškový cukor, 150gr  zmäknuté maslo (palmarín), 150gr  med tekutý, 2KL perníkové korenie, 2KL mletá škorica, 50gr  mlieko, 4ks vajcia.

Všetko šľaháme do penista - 5 min. Pridáme 1000gr múka hladká T-650, 2bal. kypriaci prášok do perníkov.

   Všetko miesime 10 minút, dáme do mikroténového vrecka a necháme dve - tri hodinky 12 - 24 hodín odpočívať v chlade (nemusí v chladničke byť tak dlho, úplne stačia tri hodinky). Pred spracovaním cesto dáme do tepla (cca 1-2 hod., úplne stačí aj kratšie), ručne vypracujeme, vyvaľkáme na hrúbku asi 0,5 cm a vykrajujeme figúrky. Pečieme na papieri na pečenie pri teplote 180º C 6-8 min (nie viac ani menej), podľa hrúbky a veľkosti tvaru. Po upečení (ešte teplé) môžeme potrieť rozšľahaným vajíčkom zmiešaným s polievkovou lyžicou vody, budú krásne, ligotavé. Vychladnuté a odpočinuté môžeme ľubovoľne zdobiť polevou.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kadiaľ chodil Mikuláš?

Najväčšou atrakciou sob

    Aj žiaci Základnej školy na Karpatskej ulici vo Svidníku privítali v piatok 5. decembra Mikuláša. Mikuláš so sebou priviedol aj svojich pomocníkov anjelov, čertov a dokonca aj soba Rudolfa. Deťom priniesli balíčky so sladkosťami, z ktorých sa tešili hlavne poslušné deti. Balíčky dostali aj deti, ktoré cez rok nepočúvali, no k darčeku dostali aj uhlíkové prekvapenie od Mikulášových čertov. Najväčšou atrakciou bol sobík, na ktorom sa mohli deti povoziť. Anjeličkovia potešili deti a učiteľov objatím, či úsmevom. Mikulášovi ďakujeme a čakáme ho aj o rok.

Alexandra Brajová

 

Mikuláš rozsvietil vianočnú výzdobu na giraltovskom námestí

    Mesiac december je so svojimi sviatkami najkrajším mesiacom roka. Hneď jeho prvý sviatok Mikuláš je deťmi veľmi očakávaný, ako to mnohí spievali v pesničkách či hovorili vo svojich básničkách: Mikuláš, Mikuláš čakáme ťa toľký čas...

   Centrum voľného času v Giraltovciach o tejto túžbe deti vie a preto ako už každoročne pripravilo Deň Mikuláša v plnej paráde v niekoľkých odvetviach svojej činnosti - športovej, oddychovej, zábavnej a kultúrnej. Mikulášskym programom boli celodenné návštevy, ktoré sme začali od tých najmenších v hodinovej a materskej škôlke. Bolo to dopoludnie naplnené krásnymi básničkami, pesničkami, radosťou deti, ktoré ich mali v každej triede pripravené ako poďakovanie za krásne balíčky, ktoré im Mikuláš s anjelom rozdávali. Na pamiatku sa spoločne všetci sfotili, no nie všade bol čert, to aby sme im nekazili radosť, ale povedali sme im, že čert symbolizuje zlo a oni ho svojou poslušnosťou a dobrotou musia prekonávať a vyháňať zo všade a tak nám bude všetkým dobre a veselo.

    Mikulášska skupina navštívila aj niektoré firmy a obchody v meste a cestou rozdávala  zo svojho koša stretajúcim občanom a mikulášskym pokrikom pozdravovali osádky trúbiacich áut, bola to taká  srdečná a milá spolupatričnosť tohto dňa. Aj to svedčí o tom, že Mikuláš a nádherné adventné vence symbolizujú príchod Vianoc, a nie  už niekoľko týždňov dopredu vianočne vyzdobené obchodné  reťazce.

    Mikuláš ešte navštívil seniorov v klube dôchodcov a tak sa už v podvečer vybral na pešiu zónu, kde sme ho s krásnym kultúrnym program očakávali. Prítomným sa prihovoril riaditeľ CVČ Ján Vook, ktorý okrem iného veľmi ocenil, že aj napriek chladnému počasiu prišli v takom veľkom počte, poprial im všetko dobre a krásne aj k prichádzajúcim vianočným sviatkom. Námestie bolo zaplnené od malých detičiek až po tých skôr narodených, niektorí prišli na mikulášsku nádielku, niektorí iba tak nadýchať sa sviatočnej atmosféry, ktorú už na námestí symbolizujú nádherný adventný veniec a betlehem. Konečne prišiel darčekmi obťažkaný Mikuláš so svojim sprievodom anjelom a čertom, srdečne ich všetkých pozdravil a poďakoval účinkujúcim za pekné vystúpenie a vyzval ich aby mu pomohli rozsvietiť mestskú výzdobu. Po poslednom odrátaní sa mesto nádherne rozsvietilo a námestie sa ukázalo v plnej paráde, ktorá nám bude každý večer pripomínať príchod najkrajších sviatkov a možno príchod Vianoc umocní aj pekný biely sneh a dobrota ľudí, ktorá je v tom období taká očakávaná, ale aj potrebná. Medzitým už mikulášska skupinka porozdávala svoje sladkosti a vyprázdnila svoje koše. Sladkosti zaiste chutili, zo skúsenosti vieme, že aj ten najmenší cukrík či lízanka chutia od Mikuláša sladšie ako veľká čokoláda, ktorú hocikedy dieťa dostane. Na záver nastalo fotografovanie deti s Mikulášom, ktorý sa potom odobral ešte do niektorých objednaných rodín.  Veríme, že tajne bol v každej rodine a zaplnil vyčistené čižmičky svojimi darčekmi všetkým deťom a nielen v našom meste, ale všade.

Helena Sušinková

 

Mikuláš na gymnáziu

    Vyučovanie narušené vzácnou „návštevou“ bol v piatok 5. decembra aj na svidníckom gymnáziu. Už tradične v tento deň zavítal medzi študentov, ale aj profesorov Mikuláš v sprievode svojich pomocníkov, anjelikov a čertov. Celý deň prechádzali triedami gymnázia, kde študentov obdarovali za ich celoročnú dobrotu sladkými odmenami. Nevynechali ani zborovňu, čím profesorov veľmi prekvapili, potešili a na chvíľu vrátili do detských čias. Čertíci a anjelici nevyčarovali na tvárach študentov len úsmev, ale odmenili ich aj uhlíkovými líčkami. V závere návštevy nechýbala ani milá básnička, ktorú „mikulášsky tím“ venoval študentom, ale aj učiteľom. V mikulášskom znamení sa rovnako niesol obed v školskej jedálni. Aj tu na študentov čakalo prekvapenie v podobe sladkého balíčka. Za príchod tejto návštevy vďačíme najmä kolektívu ŽŠR, no nemôžeme zabudnúť ani na nášho vedúceho školskej jedálne. Veríme, že táto návšteva nás privíta aj budúci rok.

(gdh)

 

Svätý Mikuláš v Cirkevnej základnej škole

    Svätý Mikuláš zavítal aj na Cirkevnú základnú školu sv. Juraja. Všetci sme sa na jeho príchod tešili a netrpezlivo sme ho očakávali. Prišiel medzi nás, žiakov a učiteľov, aby nás obdaril sladkosťami a rôznymi dobrotami. Porozprával nám o tom, ako sa máme darovať my sami a rozdávať vôkol seba  úsmev a hlavne lásku. A nielen na Mikuláša, ale počas celého roka. Ďakujeme mu za jeho bohatú mikulášsku nádielku. V tento deň našu radosť znásobili aj p. učiteľky a p. riaditeľka školy, lebo nás v tento deň neskúšali. Veď viete. Stále platí, že na svätého Mikuláša, neučí sa, neskúša sa, každá päťka odpúšťa sa.

(czš)

 

Sv. Mikuláš vo svidníckych materských školách

    Sviatok sv. Mikuláša patrí medzi kresťanské sviatky, kedy si deti s iskierkou v očiach ukladajú vyčistené čižmičky do okien a s napätím čakajú na to, čo sa stane. Opakujú si básničky, alebo pospevujú pesničku, ktorou sa chcú pochváliť vzácnej návšteve. Žiarivými očkami pozerajú von oknom a netrpezlivo čakajú, kedy už príde. 5. decembra v piatok prišiel sv. Mikuláš medzi deti všetkých materských škôl vo Svidníku. Deti ho privítali s radosťou, plné očakávaní čo im nadelí. Dobrosrdečný sv. Mikuláš s bradou, ktorá prezrádza jeho nekonečnú múdrosť a láskavými očami neprišiel medzi deti sám. Prišiel so svojimi pomocníkmi, ktorí mu pomáhali niesť ťažké vrece plné sladkých prekvapení. Po krátkej a poučnej spovedi detí, či boli dobré, či počúvali, rozdal sv. Mikuláš všetkým deťom mikulášske darčeky.

    Chceme sa poďakovať sv. Mikulášovi a CVČ vo Svidníku, ktoré túto akciu pripravilo, za krásne mikulášske dopoludnie, ktorým rozjasnili detské očká a potešili detské srdiečka.

Riaditeľky materských škôl vo Svidníku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stropkovčanov obvinili z obchodovania s marihuanou

    Svidnícky vyšetrovateľ vzniesol v pondelok uplynulý týždeň obvinenie pre zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi dvom Stropkovčanom vo veku 25 a 30 rokov.

    „Podľa obvinenia vyšetrovateľa mladší z obvinených prechovával od presne nezisteného dňa novembra až do 7. decembra 2014 vo svojom prenajatom byte na Ul. Matice Slovenskej v Stropkove najmenej 180 g sušených rastlín konope. Tieto mu mal pred tým v Brandyse nad Labem v Českej republike zakúpiť druhý obvinený. Obchod dohodol mladší obvinený, ktorý následne spoluobvinenému dal cca 50 000 českých korún na nákup a ten za týmto účelom vycestoval na určené miesto v Českej republike,“ informoval krajský policajný hovorca Daniel Džobanik. V Čechách uvedenú drogu zakúpil a po návrate do Stropkova ju odovzdal druhému obvinenému. Ako odmenu obdŕžal finančnú hotovosť, resp. časť tejto drogy.

    Podľa krajského policajného hovorcu obdobne postupovali aj druhýkrát. „Mladší z obvinených dohodol obchod v Českej republike, staršiemu dal cca 70 000 českých korún a ten 6. decembra vycestoval do Brandyse nad Labem v Českej republike za účelom nákupu omamných a psychotropných látok, a to rastlín konope. V Čechách zakúpil cca 865 g drogy s tým, že po jej doručení mladšiemu obvinenému v Stropkove mal ako odmenu obdŕžať finančnú hotovosť, resp. časť tejto drogy. V nedeľu 7. decembra v čase okolo 20.15 hod. docestoval z Čiech do Prešova starší obvinený, kde k nemu do osobného auta Škoda Felícia pristúpil spoluobvinený a spolu išli do Stropkova,“ dodal Daniel Džobanik.

    Policajti ich plány však skrížili. „Do prípadu vtedy vstupujú policajti a na základe operatívnych informácií prešovskej krajskej kriminálnej polície bolo vozidlo zastavené v obci Breznica v okrese Stropkov,“ ozrejmil Daniel Džobanik. Pri následnej prehliadke spomínaného osobného auta bola nájdená sušina rastliny konope, ktorá bola zaistená pre účely trestného konania. Polícia taktiež vykonala domovú prehliadku u mladšieho z obvinených, kde boli taktiež nájdené a zaistené sušiny rastliny konope. Zaistené sušiny boli zaslané na expertízu. „Policajti oboch obvinených zadržali a po vznesení obvinenia umiestnili do cely policajného zaistenia. Vyšetrovateľ na oboch spracoval podnet na vydanie návrhu na ich väzobné stíhanie. V prípade dokázania viny im hrozí väzenie na 4 - 10 rokov,“ uzavrel Daniel Džobanik.

(ks)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyšla kniha o Chráme svätej trojice vo Svidníku

    Neodmysliteľnou súčasťou každej obce a mesta je kostol alebo chrám, ktorý je nielen pýchou obyvateľov a veriacich, ale predovšetkým je Božím stánkom, Božím domom, kde sa veriaci ľud schádza, aby vzdal Pánu Bohu najväčšiu úctu svojimi modlitbami a prítomnosťou na svätej liturgii.

    Každý chrám má svoju históriu a predstavuje aj jedinečnú architektúru, ktorú tvorí interiér a exteriér chrámu. Takým jedinečným chrámom v meste Svidník je aj Chrám svätej trojice, o ktorom v týchto dňoch vyšla publikácia pod názvom Chrám Svätej Trojice vo Svidníku. Jej autormi sú študenti Trnavskej univerzity v Trnave, Nikola Bobáková a Ľuboslav Šmajda, pochádzajúci z nášho regiónu. V knihe sa autori pokúsili objasniť čo najvernejšiu históriu mesta Svidník a Pravoslávia, ku ktorým patrí aj tento chrám. Ako sa z knihy dozvedáme, obsahuje históriu mesta Svidník v stredoveku a novoveku. Popisuje dejiny Pravoslávia od najstarších dokladov po rok 1993. Poskytuje informácie ohľadom samotného chrámu, jeho vznik, architektonický popis a udalosti s ním spojené. Zaujímavou časťou sú ikony v interiéri a monumentálny drevený ikonostas. Pomocou tejto knihy nadobudneme znalosti z histórie a spestríme si prehľad v exteriéri či interiéri stavby. Uvedená kniha, ktorú vytlačila Tlačiareň svidnícka, bola slávnostne prezentovaná v pondelok 8. decembra v Podduklianskej knižnici vo Svidníku. Podujatie moderoval riaditeľ Podduklianskej knižnice Kamil Beňko, ktorý prítomných privítal a po úvodnom príhovore a kultúrnom programe, v ktorom vystúpilo trio Tropar, ktoré pozdravilo všetkých prítomných krásnymi koledami a náboženskými piesňami. Neskôr sa slova ujali samotní autori publikácie a arcidekan pravoslávnej cirkvi pre okres Svidník a Stropkov protojerej Ján Sovič, ktorý poprial autorom a samotnej knihe veľa čitateľov a príjemný a dobrý pocit pri čítaní a štúdiu tejto knihy. Nasledovala autogramiáda a gratulácie prítomných autorom. Veríme, že to nie je ich posledná kniha a že najbližšie sa dočkáme ďalšej publikácie. Záujemcovia o túto knihu si ju môžu zakúpiť aj v Podduklianskej knižnici.

E.K., N.M., Podduklianska knižnica vo Svidníku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vo februári nás čaká referendum

    Na druhý rok nás čaká referendum. Prezident Slovenskej republiky totiž na základe petície občanov prijatej 27. augusta 2014 vyhlásil referendum a určil deň jeho konania na sobotu 7. februára 2015.

   V referende oprávnení občania rozhodnú o otázkach: Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?; Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?; Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samé nesúhlasia s obsahom vyučovania?

(pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nová kniha približuje a zachováva vianočné koledy

    Symbolicky pred Vianocami svetlo sveta uzrela kniha Koledy Rusínov - Rusnakoch - Lemkov. Knihu zostavil promovaný etnograf a garant projektu Svidníčan Ivan Čižmár.

Ivan Čižmár    Kniha má však aj viacerých autorov. V knihe sa totiž nachádzajú aj texty od týchto zahraničných autorov: Mihajlo Fejsa zo Srbska, Natália Hnatko z Chorvátska, Juraj Šipovič z Ukrajiny, Marianna Ljavinec z Maďarska, Vasiľ Bojčuk z Rumunska, Bohdan Gambaľ z Poľska. Knihu vydali Svetová rada Rusínov a Rusínska obroda na Slovensku, pričom tento projekt podporil aj Úrad vlády SR z programu Kultúra národnostných menšín. V knihe, ktorú vytlačila Tlačiareň Svidníka,  je aj DVD s koledami i mapa rusínskych obcí z roku 1906. Dodajme ešte, že knihu slávnostne predstavili v piatok 5. decembra v rámci programu v koncertnej miestnosti Základnej umeleckej školy vo Svidníku.

    „Vianočné koledy sprevádzali po stáročia Rusínov žijúcich v karpatskom oblúku na ich životnej púti a stáli sa hlbokou tradíciou v ich srdci. Realizátori projektu Svetového kongresu Rusínov z iniciatívy etnografa Ivana Čižmára sa rozhodli priblížiť čitateľom a zachovať pre ďalšie generácie vianočné koledy, odlišnosti ich vývoja a zdokumentovať korene ich vzniku u tejto národnostnej menšiny obývajúcej krajiny strednej Európy. Autori publikácie sa neobmedzili iba na zachytenie a zhotovovanie piesní vianočných kolied, ale usilovali o plastický obraz zdokumentovania zvykov, tradícii, ich nositeľov - vinšovníkov, ktorí ich z roka na rok obnovovali do novej podoby prislúchajúcej dobe. Je to veľkým kultúrnym bohatstvom, ktoré nám zachovali predchádzajúce generácie až do súčasných dní,“ píše tajomník Svetového kongresu Rusínov Vladimír Protivňák. Na realizáciu projektu mali autori málo času - iba rok. „Aj keď na realizáciu tohto projektu bolo málo času, necelý rok, autori zozbierali dostupné fotografie a doteraz publikované články a doplnili nimi obsah publikácie. V dnešnej modernej dobe je vhodným doplnkom aj spracované DVD, aby čitateľovi dokreslilo atmosféru Vianoc a zachytené vianočné koledy. Verím, že tento darček - vydaná publikácia bude vhodným darom nielen pre príslušníkov rusínskej národnostnej menšiny, ale aj pre ostatné majoritné obyvateľstvo v príslušných krajinách,“ napísal Vladimír Protivňák.

    A prečo práve kniha o koledách? „Táto téma nebola vybraná na spracovanie a knižné vydanie náhodne, ale cieľavedome. V minulosti boli témy náboženského charakteru značne zanedbané, až zabudnuté, čo sa týka výskumu i publikovania. Dnes si však dostatočne neuvedomujeme, že cirkevný spev všetkých nás Rusínov, či už ide o gréckokatolíkov alebo pravoslávnych, je prejavom našej duchovnej kultúrny a zároveň našim národným pokladom, ktorý si zaslúži náležitú pozornosť a úctu,“ povedal etnograf a garant projektu Ivan Čižmár. V tomto knižnom vydaní je sústredené maximálne množstvo autentických materiálov. Ako sme už spomínali na výskume a spracovaní materiálov kolied a vinšov v danej publikácii sa podieľali jednotliví zástupcovia štátov, ktorí sú členmi Svetového kongresu Rusínov, ale samotné spracovanie do knižnej podoby aj vydanie s prílohou DVD sa už uskutočnilo na Slovensku. V knihe nájdete symboly Rusínov, štatistické údaje o Rusínoch, historické mapy, historické osobnosti Rusínov, materiály o koledách a vinšoch od jednotlivých autorov a, samozrejme, množstvo farebných a čiernobielych fotografií a na multimediálnom DVD autentické nahrávky kolied.

(ks)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koľko rozdelia združeniam a organizáciám?

    Už tradične budú svidnícki mestskí poslanci pri schvaľovaní rozpočtu mesta na budúci rok rozhodovať aj o prerozdelení dotácií pre občianske združenia a organizácie pôsobiace na území mesta.

    Pripomeňme, že pre rok 2014 poslanci Mestského zastupiteľstva vo Svidníku schválili prerozdelenie 57-tisíc eur. Celkovo bolo podaných 31 žiadostí. Zaujímalo nás, v akom rozsahu požadujú občianske združenia a organizácie dotácie od mesta na budúci rok. „Pre rok 2015 žiadalo o dotáciu z rozpočtu mesta 37 subjektov. Spolu tieto subjekty požadovali sumu viac ako 162-tisíc €. V rozpočte sa ráta pre týchto žiadateľov s prerozdelením sumy 60 tisíc €,“ vysvetlila PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová. Očakáva sa, že aj v roku 2015 najvyššiu dotáciu získajú futbalisti a volejbalisti. V tejto súvislosti stojí za zmienku pripomenúť slová primátora Jána Holodňáka z prvej polovice tohto roka. „V minulosti rozhodovali komisie, dnes rozhodujú poslanci mestského zastupiteľstva. Chcem povedať, že táto čiastka, ktorú rozdeľujeme, je nenárokovateľná. Pre tých, ktorí nás už dopredu budú kritizovať, hovorím je to nenárokovateľná čiastka, ale aj napriek tomu stojím si za tým a tvrdím, že tieto peniaze treba týmto organizáciám dať, pomôcť, lebo nikto iný im nepomôže,“ ozrejmil primátor Svidníka Ján Holodňák.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odchod autobusu z Prešova upravia, aby stíhali ľudia z vlaku

Ján Vook    Autobusový prípoj od vlaku prichádzajúceho z Kysaku do Prešova bude po novom roku lepší. Informoval nás o tom poslanec Prešovského samosprávneho kraja za okres Svidník Ján Vook.

    Doteraz autobus z Prešova do Svidníka v piatok odchádzal o 19.10 hod., no zmení sa to. „Čas príchodu prípojného vlaku z Kysaku do Prešova nie je 19:02 hod., ale vo väčšine o 19:06 hod., 19:08 hod. či dokonca 19:10 hod. Autobusové spojenie z Prešova do Svidníka je v danom čase skutočne len o 19:10 hod. a potom až o 23:10 hod., čo znamená, že štyri hodiny nie je do Svidníka žiadne autobusové spojenie. Vodič autobusu pritom vôbec nečaká na uvedený prípoj vlaku a ak zoberieme do úvahy čas presunu z vlakovej stanice na autobusovú stanicu, tak je to skutočne nedostačujúce, osobitne pre starších ľudí, matky s deťmi, či ľudí s veľkou a ťažkou batožinou´,“ vyhlásil Ján Vook, podľa ktorého autobusoví dopravcovia vôbec neberú do úvahy prípadné meškania vlakov, výluky na trati, zmeny poveternostných vplyvov (zimné obdobie a častejšie meškanie vlakov). „Pri mojom osobnom rozhovore s vedúcim Odboru dopravy Úradu PSK pánom Mihokom sme dohodli, že začiatkom nového kalendárneho roka 2015 sa bude predmetný autobusový spoj z Prešova do Svidníka posúvať o niekoľko minút. Je skutočne zarážajúce a na zamyslenie, že ak nestihnete autobusové spojenie s časom odchodu o 19.10 hod. z Prešova do Svidníka, teda do okresného mesta, musíte neuveriteľné štyri hodiny stráviť s batožinou v Prešove a čakať na ďalšie  autobusové spojenie s časom odchodu až o 23:10 hod. Verím, že tejto úprave odchodu autobusu sa potešia všetci cestujúci využívajúci danú autobusovú linku. Aj touto cestou sa chcem poďakovať vedúcemu Odboru dopravy Úradu PSK pánovi Mihokovi, ktorý na túto moju výzvu reagoval pružne a bol tejto záležitosti naklonený, čím bol naklonený aj nespokojným cestujúcim z nášho regiónu, ktorí sa v tejto veci obrátili na mňa s prosbou pokúsiť sa túto záležitosť vyriešiť,“ dodal na záver poslanec Prešovského samosprávneho kraja za okres Svidník Ján Vook.

(pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesto vodárňam stále neplatí

    Mesto Svidník stále naplatí vodárňam za zrážkovú vodu a vodárne stále neplatia mestu za to, že kanalizačné potrubie vedie po mestských pozemkoch. PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová informovala, že primátor mesta Svidník Ján Holodňák viedol rokovania s riaditeľom spoločnosti Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), a.s. o odklade splatnosti faktúr za vodu z povrchového odtoku v celkovej hodnote 240-tisíc eur. Táto suma podľa Kristíny Tchirovej zahŕňa všetky faktúry. „Odklad splatnosti týchto faktúr bude do doby, kým sa uzatvorí zmluva o vecnom bremene, pretože ide o kanalizačné potrubie vo vlastníctve VVS na pozemkoch mesta. K vyrovnaniu faktúr, predpokladáme, že dôjde v prvom polroku roka 2015,“ povedala Kristína Tchirová.

(si)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Stropkove zložil sľub prvý nezávislý primátor

Ondrej Brendza     Na ustanovujúcom zasadnutí Mestského zastupiteľstva sa v uplynulý štvrtok funkcie primátora ujal 41-ročný právnik Ondrej Brendza. V komunálnych voľbách kandidoval ako nezávislý. Svoj hlas mu 15. novembra odovzdalo 2 737 voličov (67,63 %). Bývalý primátor Peter Obrimčák (Smer-SD, SDS), ktorý bol na čele mesta dve volebné obdobia, získal 989 hlasov.

    Nový primátor, ktorý v uplynulých štyroch rokoch pôsobil ako poslanec zastupiteľstva, sa po svojom nástupe chce zamerať na konsolidáciu mestských financií. „Začnem od seba, pokračovať budeme na úrade, mestských podnikoch, obchodných spoločnostiach a organizáciách i stropkovských školách. Mesto sa za posledné roky dostalo do zložitej ekonomickej situácie a preto budú nevyhnutné aj nepopulárne opatrenia smerujúce k zefektívneniu práce samosprávy. Nebudem sľubovať nesplniteľné a takisto som si vedomý, že nie všetky predsavzatia sa v najbližších štyroch rokoch podarí naplniť. Ľudia v Stropkove mi však určite neodpustia klamstvo, konanie proti záujmom mesta, nehospodárne nakladanie so spoločným majetkom, zatajovanie skutočností ohrozujúce hospodárenie samosprávy,“ spomenul v príhovore Ondrej Brendza.

    Za svojho zástupcu vybral Martina Jakubova (KDH), ktorý pôsobí aj ako poslanec Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja. Stropkovskí poslanci v tajnej voľbe zvolili aj 5-člennú mestskú radu. Okrem zástupcu primátora v nej budú Michal Sýkora a Daniel Hubáč za nezávislých poslancov, koalíciu SDKÚ-DS, NOVA, Sieť bude zastupovať Dušan Lukáč, koalíciu Smer-SD a SDS Tibor Paňko. V zastupiteľstve má najpočetnejšie zastúpenie klub nezávislých poslancov (sedem), nasleduje KDH s piatimi poslancami, koalícia Smer-SD a SDS má štyroch poslancov, koalícia SDKÚ-DS, NOVA, Sieť dvoch.

(msusp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plat Ondreja Brendzu bude 2 606 eur

    Na ustanovujúcom zasadnutí stropkovského mestského zastupiteľstva bol na návrh zástupcu primátora mesta Martina Jakubova schvaľovaný plat nového primátora Ondreja Brendzu. Hrubá mesačná mzda primátora Stropkova je vyjadrená súčinom priemernej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok (824 eur) a koeficientu 2,53. Minimálny plat 2 085 eur bol na návrh viceprimátora zvýšený o 25 % na úroveň 2 606 eur. Za prednesený návrh hlasovalo 17 z 18 prítomných poslancov. Predchádzajúci primátor Peter Obrimčák poberal hrubú mzdu 3 399 eur.

(msusp)

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Meno viceprimátora stále neznáme, primátor tvrdí, že to nie je problém

    Na najbližšom, prvom riadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva vo Svidníku primátor Ján Holodňák predloží návrh na menovanie zástupcu primátora mesta, avšak dovtedy nebude upresňovať meno poslanca, ktorý by sa mohol stať zástupcom. Takúto informáciu nám v závere minulého týždňa sprostredkovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová s tým, že spomínané prvé riadne zasadnutie svidníckych mestských poslancov sa uskutoční 29. decembra.

   „S obsadením funkcie zástupcu primátora to vyzerá veľmi dobre. Nie je najmenší problém, aby zástupca primátora bol zvolený na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva,“ povedal nám ešte po slávnostnom ustanovujúcom zasadnutí svidníckych mestských poslancov primátor Svidníka Ján Holodňák. „Platí to, čo som povedal už skôr, že túto funkciu som ponúkol strane SMER-SD. Absolvoval som rokovanie s okresným predsedom tejto strany a zároveň poslancom Národnej rady pánom Krajkovičom. Zídeme sa a predložím návrh.“

    Podľa neoficiálnych informácií odzneli od zástupcov strany SMER-SD aj isté požiadavky, ktorých splnenie vraj uľahčí cestu k tomu, aby jeden zo štvorice poslancov tejto strany prijal ponuku byť viceprimátorom. Primátor Ján Holodňák k tomu povedal: „Nehovoril by som o podmienkach, samozrejme, každý prezentoval videnie svojho pôsobenia a ďalšej spolupráce, rokujeme, komunikujeme a myslím, že sa dohodneme.“ A čo v prípade, že SMER-SD neprijme post viceprimátor? „Ak SMER-SD neprijme post viceprimátora, tak bude ponúknutý niekomu inému, ale myslím si, že k tomu nedôjde, post viceprimátora sa neodmieta.“

    Na prvom pracovnom rokovaní primátor predloží aj návrh na zloženie Mestskej rady vo Svidníku a k tomu nám po ustanovujúcom zasadnutí povedal: „Deklaroval som už, že v päťčlennej Mestskej rade budú dvaja poslanci za SMER-SD, dvaja poslanci za SDKÚ-DS a jeden nezávislý poslanec. Takto mi vychádzajú čísla.“

    PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová informovala, že na prvom pracovnom zasadnutí svidnícki mestskí poslanci prerokujú aj návrh na zriadenie komisií a zvolia ich členov.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zvýšia vo Svidníku poplatky za odpad?

    Svidnícki mestskí poslanci na svojom prvom pracovnom rokovaní 29. decembra prerokujú aj návrh rozpočtu mesta na budúci rok. V tejto súvislosti nás zaujímalo, či mesto nepredkladá aj návrh na zvýšenie miestnych daní či poplatkov. Reagovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová. „Primátor mesta nebude predkladať návrh na zvyšovanie poplatkov a daní.“

(si)

 

 

 

 

 

 

 

 

Presný termín otvorenia Domu kultúry nevedia

   Aj 10. decembra odpovedala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová na rovnakú otázku rovnako. „Dom kultúry plánujeme otvoriť v decembri tohto roka.“ Takúto odpoveď sme pritom dostali už viackrát a predpokladali sme, že ak sa na termín otvorenia Domu kultúry pýtame takmer v polovici decembra, odpoveď bude konkrétnejšia. Stále však platí iba to, čo Kristína Tchirová povedala už viackrát. „Dom kultúry plánujeme otvoriť v decembri tohto roka. Veríme, že okrem samotného slávnostného otvorenia sa podarí už v novootovorených priestoroch pripraviť niektoré podujatia. V prípade potreby môžeme využiť priestory športovej haly, alebo pravoslávneho chrámu,“ skonštatovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová, a tak nie sme o nič múdrejší. V každom prípade robotníci v Dome kultúry zarezávajú vo veľkom...

(si)

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Aquarutheniu otvoria až v novom roku

    Aquarutheniu, teda vnútorný vodný relaxačný areál pri svidníckom letnom kúpalisku Vodný svet, otvoria 15. Januára 2015. Informoval o tom konateľ prešovskej spoločnosti KM-Systém Jozef Kráľ. Podľa jeho slov, aj keď sa snažili urobiť všetko

pre to, aby Aquarutheniu otvorili na Vianoce, nevyšlo to. Dôvodom je zdržanie firiem pracujúcich na dokončení vnútorných priestorov roky rozostavanej krytej plavárne. V každom prípade sa Svidníčania i ľudia z okolia majú na čo tešiť. Aquaruthenia vo Svidníku okrem dvoch bazénov s vodnými atrakciami ponúkne napríklad aj saunový svet. Vstup do nového vodného areálu bude z priestorov dnešnej reštaurácie v budove Aquaruthenie.

(ps)