e-mail:  redakcia

 

 

 

+421 54 7525151

Oslavy oslobodenia Svidníka mali opäť mierne oklieštenú podobu

    78. výročie oslobodenia mesta Svidník si predstavitelia mesta, okresu, kraja, spoločenských a politických organizácií pripomenuli presne v deň výročia, a to vo štvrtok 19. januára. Po období ovplyvnenom pandémie, kedy ani pietne akty nemohli byť v tradičnej podobe, to tentoraz bolo všetko tak, ako sme vo Svidníku zvyknutí. No nie úplne.

    Mesto Svidník ako organizátor osláv 78. výročia oslobodenia mesta postavilo celý program tak, že pietne akty sa začínali na Dukle a končili vo Svidníku. Pri Pamätníku 1. Československého armádneho zboru na Dukle sa k účastníkom pietnych aktov prihovoril prednosta Okresného úradu vo Svidníku a zároveň poslanec PSK Michal Iľkanin, pri Soche arm. gen. L. Svobodu vo Svidníku primátorka Svidníka Marcela Ivančová a pri Pamätníku Sovietskej armády vo Svidníku sa všetkým účastníkom pietnych aktov za účasť poďakovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová. Podobu pietneho aktu pri svidníckom pamätníku tentoraz neovplyvnila pandémia koronavírusu, ale vojnový konflikt na Ukrajine. Pri Pamätníku Sovietskej armády preto bola len tichá spomienka, bez príhovor a bez štátnych hymien.

    Medzi účastníkmi osláv 78. výročia oslobodenia Svidníka boli okrem iných a už spomínaných napríklad aj ďalší dvaja krajskí poslanci za okres Svidník Ján Vook a Ján Hirčko, viceprimátor Svidníka Michal Goriščák, mestskí poslanci Kamil Beňko, Jozef Vencurik, Slavomír Sakalik, Ondrej Tyč a Stanislav Hvozda, ale aj členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, zástupcovia spoločenských organizácií a podnikateľskej sféry mesta Svidník, či členovia okresnej organizácie strany HLAS - sociálna demokracia vo Svidníku. Spomienku padlých osloboditeľov si prišla uctiť aj skupina študentov svidníckeho Gymnázia duklianskych hrdinov a báseň pri Soche arm. gen. L. Svobodu predniesol jeden z jeho študentov Patrik Leškanič. Práve počas pietneho aktu kladenia vencov a kytíc pri soche legendárneho generála a čestného občana mesta Svidník si účastníci spomienkových osláv uctili aj pamiatku vlani 12. decembra zosnulej jeho dcéry Zoe Svobodovej-Klusákovej, ktorá často a veľmi rada Svidník a celý región pod Duklou navštevovala. Jej vzťah k regiónu a mesto v príhovore vyzdvihla svidnícka primátorka Marcela Ivančová.