e-mail:  redakcia

 

 

 

+421 54 7525151

Primátorka a poslanci zložili poslanecký sľub

    Novozvolené svidnícke Mestské zastupiteľstvo má za sebou ustanovujúce zasadnutie. Stalo sa tak v uplynulú stredu 16. novembra v konferenčnej miestnosti SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku.

    Ustanovujúce zasadnutie zvolala primátorka Marcela Ivančová, ktorá v októbrových komunálnych voľbách obhájila primátorský post. Ešte predtým, než primátorka a poslanci pristúpili k zloženiu zákonom predpísaného sľubu, zaznela štátna hymna a následne predseda Mestskej volebnej komisie Bohumil Kačmár oficiálne oznámil výsledky volieb primátora mesta a rovnako aj výsledky volieb poslancov Mestského zastupiteľstva vo Svidníku. Potom už Marcela Ivančová zložila sľub primátorky a oficiálne sa stala primátorkou mesta pre druhé volebné obdobie. Následne poslanecký sľub prečítal poslanec Juraj Antoš a ostatní poslanci po ňom vyslovením slova „Sľubujem“ takisto zložili poslanecký sľub. Z pätnástich zvolených poslancov Mestského zastupiteľstva vo Svidníku sa na ustanovujúcom zasadnutí zišlo a poslanecký sľub zložilo štrnásť poslancov. Z prvého volebného obvodu to boli Vladimír Kaliňák, Michal Goriščák, Slavomír Sakalik, Martin Ždiňak a Stanislav Hvozda, z druhého Pavel Olejár, Vladimír Žak, Cyril Dudáš a Martin Miščáík, no a z tretieho volebného obvodu Kamil Beňko, Jozef Vencurik, Matúš Majda, Ondrej Tyč a už spomínaný Juraj Antoš. Na ustanovujúcom zasadnutí Mestského zastupiteľstva vo Svidníku chýbal poslanec z druhého volebného obvodu Adrián Labun, ktorý sa podľa slov primátorky mesta Marcely Ivančovej vopred ospravedlnilo. Zákonom predpísaný sľub pritom zvolený poslanec podľa ustanovení zákona zloží na prvom zasadnutí zastupiteľstva, na ktorom sa zúčastní.

    Pripomeňme, že absolútnymi nováčikmi vo svidníckom mestskom parlamente sú Slavomír Sakalik, Stanislav Hvozda, Martin Miščík, Jozef Vencurik a Ondrej Tyč. Po prestávke sa do zastupiteľstva vrátili Cyril Dudáš a Juraj Antoš, nuž a dlhoročnými poslancami ostali Vladimír Kaliňák, Martin Ždiňak, Pavel Olejár, Adrián Labun, Vladimír Žak, Kamil Beňko a druhé volebné obdobie za sebou poslancami budú Michal Goriščák a Matúš Majda.

    Tak ako októbrové komunálne voľby nepriniesli zmenu na poste primátora, resp. primátorky mesta Svidník, zmena neprišla ani na poste jej zástupcu. Marcela Ivančová totiž na ustanovujúcom zasadnutí Mestského zastupiteľstva vo Svidníku v novom volebnom období oznámila, že za svojho zástupcu, teda viceprimátora mesta Svidník si vybrala Michala Goriščák, ktorý bol viceprimátorom aj v predošlom volebnom období.

    Primátorka zároveň poslaneckému zboru oznámila, že poslancom, ktorý bude oprávnený zvolávať zasadnutia mestského zastupiteľstva podľa zákonom presne stanovených pravidiel ostáva poslanec Vladimír Kaliňák. Dodajme ešte, že najmladším mestským poslancom je 24-ročný Stanislav Hvozda a najstarším 65-ročný Cyril Dudáš. V novom svidníckom mestskom parlamente nie je ani len jedna žena.

   Zloženie sľubu a potvrdenie viceprimátora Michala Goriščáka bolo všetkým, čo na ustanovujúcom zasadnutí zaznelo. Na rozdiel od ustanovujúceho zasadnutia predošlého mestského parlamentu pred štyrmi rokmi, tentoraz poslanecký zbor nevolil ani členov Mestskej rady a ani členov jednotlivých komisií pôsobiacich pri Mestskom zastupiteľstve.

    Primátorka Marcela Ivančová akurát v závere ustanovujúceho zasadnutia uviedla, že buď ešte do konca novembra alebo začiatkom decembra zvolá riadne pracovné zasadnutie mestského parlamentu a dovtedy budú v kontakte so všetkými poslancami.