e-mail:  redakcia

 

 

 

+421 54 7525151

Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska vo Svidníku prilákali minimum ľudí

   Posledné tri júlové dni patrili vo Svidníku tradičnému podujatiu - 68. ročníku Slávností kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska. Žiaľ, aj tohto roku sme boli svedkami toho, čo je negatívnym trendom tohto podujatia už niekoľko rokov. Klesajúci záujem ľudí zo Svidníka a okolia o tento festival sa naplno prejavil.

    Lákadlom piatkového programu, hlavne pre mladých, bol koncert Majka Spirita. Stále populárny reper však na pódiu amfiteátra vystupoval v daždi, no neodradilo ho to, a mladí zo Svidníka i okolia sa bavili. Dovolíme si povedať, že práve na piatkovom koncerte Majka Spirita bolo v hľadisku najviac ľudí...

   V sobotu sa program začal rovnako o 18.00 hod. a divákom, ktorých, žiaľ, bolo veľmi málo v hľadisku amfiteátra, sa predstavili viacerí folkloristi z rôznych častí východného Slovenska. Po 20.00 hod. v rámci oficiálneho otvorenia slávností vystúpili hostia z Ukrajiny a zo Srbska. Hosťom festivalu bol Folklórny súbor Detva. Ten však svoje vystúpenie musel maximálne skrátiť, keďže znovu pršalo a scéna bola, žiaľ, bez strechy. Za takýchto podmienok by tancovanie bolo obrovským rizikom. Organizátori preto rozhodli o predčasnom ukončení sobotňajšieho programu, no a ten nedeľňajší už z amfiteátra presunuli do vozárne v skanzene.