e-mail:  redakcia

 

 

 

+421 54 7525151

Oslavy 80. výročia Karpatsko-duklianskej operácie aké región pod Duklou ešte nezažil

   Ministerstvo obrany SR si v nedeľu 6. októbra spolu s verejnosťou a ďalšími váženými hosťami pripomenulo pri Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle a v meste Svidník 80. výročie Karpatsko-duklianskej operácie, ktorá bola jedným z najťažších bojových stretov v horskom teréne v priebehu celej druhej svetovej vojny.

    Súčasťou osláv bolo okrem spomienkových podujatí, statických a dynamických ukážok ozbrojených síl a vojenskej polície aj pestrý kultúrno-spoločenský a sprievodný program. Oslavy 80. výročia Karpatsko-duklianskej operácie sa uskutočnili za účasti prezidenta SR a hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR Petra Pellegriniho, povereného vedením Národnej rady SR Petra Žigu, predsedu vlády Roberta Fica, podpredsedu vlády a ministra obrany SR Roberta Kaliňáka a ďalších vrcholných predstaviteľov štátu.

    Slávnostný program pri Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle začal o 13. hodine pietnym aktom kladenia vencov sprevádzaným preletom leteckej techniky ozbrojených síl. Pokračoval príhovormi hostí a vystúpeniami Miroslava Dvorského, Lúčnice či Ivany Regešovej.

   Do areálu pamätníka s cintorínom, na ktorom sú pochovaní československí vojaci, mali prístup len pozvaní hostia. Verejnosť pietne akty sledovala na veľkoplošných LED obrazovkách. Viacerí využili kyvadlovú autobusovú dopravu z 19-kilometrov vzdialeného Svidníka. Ľudia museli absolvovať kontroly pri vstupe do areálu a uzavretý bol hraničný priechod Vyšný Komárnik - Barwinek. V areáli pod pamätníkom bola k dispozícií aj zdravotná starostlivosť či hasiči.

    Význam Karpatsko-duklianskej operácie podčiarkol aj riaditeľ Vojenského historického ústavu v Bratislave Miroslav Čaplovič. „V tomto horskom teréne bolo nasadených vyše 100-tisíc vojakov Červenej armády a tie straty boli také, že 21-tisíc z nich padlo a 84-tisíc bolo ťažko ranených. Náš československý armádny zbor utrpel značné straty, 1 630 padlo a ďalších 4 000 bolo ťažko zranených,“

   „Skláňam sa pred utrpením a hrdinstvom tých, ktorí dokázali víťazstvo vybojovať nad súperom niekedy až silou vôle,“ dodal Peter Žiga poverený vedením Národnej rady SR.

   „Sloboda prišla na Slovensko z východu. Na tejto pravde sa nedá absolútne nič zmeniť. Nech žije Dukla, nech žijú hrdinovia Karpatsko-duklianskej operácie, nech žije nádherná Slovenská republika,“ povedal predseda vlády SR Robert Fico. 

    Vo Svidníku bolo súčasťou programu aj kultúrne vystúpenie Čarovných ostrohov, Kandráčovcov, Folklórneho Súboru Šarišan a ďalších. Pripravené boli aj ukážky boja zblízka, prezentácia vojenskej kynológie a návštevníci sa mohli tešiť aj na showprogram Čestnej stráže OS SR, ukážky vojenskej techniky a výzbroje Ozbrojených síl SR či množstvo edukačných aktivít pre najmenších.