e-mail:  redakcia@podduklianskenovinky.sk

 

 

 

+421 54 7525151

číslo 36 vydané 7.9.2021

 

 

Nový školský rok sa rozbehol, no nie úplne - v ZŠ Karpatská sa od 5. po 9. ročník učia z domu

Deň s Technickými službami mesta Svidník priniesol aj nový slovenský rekord

Obchodné centrum začnú stavať o pár týždňov

Ján Hrinko sa už s pápežom Františkom stretol vo Vatikáne a teraz sa chystá na jeho návštevu v Prešove

Tri obce okresu získajú dotácie od PSK - v Kružlovej vybudujú aj Street workoutové a pumptrackové ihrisko

Výnimočné športové dopoludnie na Detskom cross duatlon ROKA

 

 

 

 

Ján Hrinko sa už s pápežom Františkom stretol vo Vatikáne a teraz sa chystá na jeho návštevu v Prešove

    V decembri tomu budú dva roky, no mladý muž s rodinnými koreňmi na tieto chvíle spomína, akoby sa udiali včera. Veď predsa s pápežom sa človek nestretáva len tak. Pápež František teraz prichádza na Slovensku a my sme sa v rozhovore s mužom, ktorý stál pri troch slovenských premiéroch, zamerali práve na to, aké to je stretnúť sa s pápežom.

    Ján Hrinko má rodinné korene v Krajnej Bystrej a hoci detstvo strávil v Košiciach, kam sa jeho rodina presťahovali, nevynechal jedny prázdniny, aby si ich neužil v dedinke v okrese Svidník. Po absolvovaní vysokej školy dostali ponuku stáže na Úrade vlády a roky patril medzi najbližších spolupracovníkov premiéra Roberta Fica, neskôr aj premiéra Petra Pellegriniho a krátko aj premiéra Igora Matoviča. Bol pri všetkých dôležitých udalostiach, prijatiach na Úrade vlády i na zahraničných návštevách predsedu vlády. Ako jeden z najbližších spolupracovníkov vtedajšieho premiéra Petra Pellegriniho sa dostal aj do Vatikánu a priamo na osobné stretnutie s pápežom Františkom.

   „Súkromná audiencia sa uskutočnila 9. decembra 2019 v súkromnej knižnici pápeža Františka. Bol som členom delegácie vedenej vtedajším predsedom vlády Petrom Pellegrinim. Takéto prijatie na vládnej úrovni sa uskutočnilo po 19-tich rokoch,“ zhrnul Ján Hrinko a opísal, ako to celé vyzeralo. „Celé prijatie prebieha za prísnych protokolárnych pravidiel.

    Odporúčaný je tmavý oblek pre pánov, pre ženy čierne alebo modré šaty pod kolená a špecifikom je povinná pokrývka hlavy,“ upozornil Ján Hrinko a pokračoval. „Auto našu celú delegáciu priviezlo pred Apoštolský palác vo Vatikáne. Hneď po príchode ku každému z nás priradili tzv. „ceremoniára.“ Sú to muži oblečení vo frakoch a so špecifickými prvkami.

   Sú veľmi blízki Svätému Otcovi. Vo Vatikáne je pocta zastávať túto funkciu. Dedí sa z pokolenia na pokolenie. Priviedli nás do miestnosti, v ktorej sme čakali na prijatie. Je to miestnosť s oknami, na ktoré sa z Vatikánskeho námestia upínajú zraky tisícok ľudí, ktoré sledujú pápeža pri nedeľnej modlitbe Anjel pána. Bolo pre mňa veľmi zaujímavé a hodnotné byť v súkromných priestoroch pápeža Františka, ktoré sú pre verejnosť bežne neprístupné.“ Najprv prebehlo stretnutie predsedu vlády a Svätého Otca, medzi štyrmi očami, ktoré sa z plánovaných 15 predĺžilo na 40 minút. Ján Hrinko podotkol, že v rámci svojej práce vedľa jednotlivých slovenských premiérov zažil mnoho prijatí rôznymi svetovými štátnikmi, no priznal sa, že pred samotným stretnutím s hlavou katolíckej cirkvi mal najväčšiu trému i rešpekt. „Po informácii, že Svätý Otec nás už očakáva, sme pokračovali smerom k súkromnej pápežskej knižnici, kde prebehlo prijatie. Prechádzali sme niekoľkými veľkými miestnosťami s krásnymi historickými freskami, nepamätám si presne, ale mohlo ich byť asi 5. Je v tom skutočná symbolika, pretože posledná miestnosť pred pápežom je nazvaná „očistec.“ Samotné stretnutie trvalo len niekoľko minút, no slová, ktoré si vtedy navzájom vymeníte, vám zostanú v pamäti po celý život. Bol prekvapený, ale zároveň veľmi potešený, keď videl, že k nemu prichádza mladý človek ako ja. Reagoval slovami, že pokiaľ starší skúsení ľudia tvoria korene a konáre stromu, mladí ľudia sú práve tie listy, na ktoré treba dávať pozor, aby neopadali. Pápež pôsobil veľmi príjemne a sálal z neho zároveň pokoj,“ zhrnul svoje, hoci krátke, ale predsa len osobné stretnutie s pápežom Františkom Ján Hrinko. Počas takýchto oficiálnych prijatí nasleduje výmena darov a aj tento moment Ján Hrinko v našom rozhovore opísal. „My sme hlave katolíckej cirkvi priniesli vyrezávaný betlehem z Oravy a sklenený kríž zobrazujúci Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska, od slovenského umeleckého sklára a dizajnéra. Každý z nás dostal priamo z rúk Svätého Otca pamätnú medailu so symbolmi jeho pontifikátu ako pamiatku na stretnutie s ním.

    Na záver vtedajší premiér Peter Pellegrini tlmočil Svätému Otcovi pozvanie na návštevu našej krajiny. Rovnako ako pani prezidentka a Konferencia biskupov Slovenska.“ Dnes je každému jasné, že Svätý Otec pozvanie prijal a aj Ján Hrinko, ktorý dnes pôsobí pri Petrovi Pellegrinim v strane Hlas sa teší, že už o pár dní sa s ním Slováci budú môcť stretnúť v niekoľkým slovenských mestách. „Ja osobne sa chystám na slávenie gréckokatolíckej liturgie do Prešova, keďže aj ja pochádzam z gréckokatolíckeho prostredia z obce Krajná Bystrá. Práve tam som spoločne so sestrou vyrastal a trávil každé letné prázdniny,“ podotkol Ján Hrinko, podľa ktorého príchod pápeža Františka do Prešova znamená historickú udalosť pre slovenských gréckokatolíkov, pretože takáto udalosť sa tak skoro pravdepodobne nezopakuje. „Málokto to o pápežovi Františkovi vie, no tzv. východný obrad mu nie je až tak vzdialený. Čítal som, že ako mladík miništroval pri ranných gréckokatolíckych liturgiách. A neskôr, ako arcibiskup v Buenos Aires, pôsobil ako ordinár pre všetkých východných gréckokatolíkov v Argentíne,“ prezradil Ján Hrinko a na záver nášho rozhovoru ešte na margo príchodu pápeža Františka na Slovensko povedal: „Pápež František zväčša navštevuje vojnou zničené krajiny, chudobné krajiny, kde je potrebná jeho pastoračná činnosť. Je preto veľkou záhadou, prečo si vybral práve Slovensko, civilizovanú krajinu v strede Európy. Sám som preto zvedavý, s akým odkazom k nám Svätý Otec zavíta.“

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

Deň s Technickými službami mesta Svidník priniesol aj nový slovenský rekord

    Stláčali rukami aj pučili nohami. Do kontajnera chceli napchať čo najviac plastových fliaš. Mal byť návod na to, aby smetiari nevyvážali vzduch a ľudia si zároveň na svoje konto mohlo pripísať slovenský rekord. Aj taký bol Deň s Technickými službami mesta Svidník, ktorý sa v sobotu 28. augusta konal na svidníckej pešej zóne.

    „Odkrútiť uzáver a čo najviac točiť. Trošku je to namáhavé, ale všetko sa dá zvládnuť,“ takto Svidníčanom núkal návod, ako čo najlepšie stlačiť PET fľašu pracovník Technických služieb mesta Svidník Jaroslav Mazurik a jeho spôsob potvrdil aj samotný riaditeľ Technických služieb mesta Svidník Lukáš Dubec. „Áno, nám sa najviac osvedčilo fľašu stlačiť a následne skrútiť do takej špirály, vtedy má najmenší objem.“ Zamestnanci Technických služieb teda ľuďom ukázali, ako na to.

Poniektorí mali vlastný spôsob, no cieľ spoločný. Prekonať doterajší slovenský rekord. „Aktuálny rekord je 1 237 a môj odhad je, že 1 480 by sme mohli dať,“ odhadol Lukáš Dubec výsledok pokusu o prekonanie slovenského rekordu v počte PET fliaš v 1 100 litrovom kontajneri.

   „Tipnem, že okolo tisíc.“ „Ja verím, že pôjdeme nad 1 300.“ „Dvetisíc.“ „Neviem odhadnúť, ale myslím, že rekord asi prekonáme.“ Aj takéto tipy mali Svidníčania, ktorých sme na pešej zóne oslovili.

Separácia odpadu je, ako hovoria mnohé samosprávy, beh na dlhú trať.

    Ľudia sa vraj učia len pomaly. „Separujem, stláčam čo najviac, je to babračka, ale treba to, aby sme nevozili vzduch,“ podotkol Svidníčan Dominik Jurina. Riaditeľa Technických služieb mesta Svidník Lukáša Dubca sme sa pýtali, aká je svidnícka realita. Koľko plastových fliaš bežne máme v preplnenom kontajneri? „Žiaľ, realita vo Svidníku je od 170 do 240 fliaš,“ smutne poznamenal Lukáš Dubec.

   Počas Dňa s Technickými službami však v sobotu 28. augusta na pešej zóne vo Svidníku nestláčali len fľaše. Ľudia starajúci sa o čistotu v meste predviedli všetko, čo majú. Plnili sa aj detské sny, keď medzi tými najpovolaniami zvykli dominovať smetiari. Technické služby vystavili techniku a pripravili aj ďalšie zaujímavosti nielen pre deti, ale aj dospelých. „Náš nultý ročník Dňa s TSMS sa podaril, teda aspoň s takými reakciami sme sa stretávali. Keďže sú moje moderátorské schopnosti na slabej úrovni, chcem využiť tento priestor na poďakovanie všetkým, ktorí sa aktívne zúčastnili tohto dňa. V prvom rade chcem poďakovať svojim kolegom. Bez ich ochoty a obetavosti, by sa tento deň nepodarilo zorganizovať, tiež všetkým Svidníčanom a návštevníkom, ktorí si tento deň užili s nami. Ďakujem zástupcom mesta Svidník a zamestnancom mesta, že boli nápomocní v každom smere. Obrovské poďakovanie patrí CVČ Svidník za fantastické hry, ktoré pripravili pre deti. Úprimné poďakovanie patrí Červenému krížu vo Svidníku za materiálnu podporu a rady pri organizácii.

    Ďakujeme aj spoločnosti 1.Day vo Svidníku za teplú kávu a čaj počas celého podujatia pre mojich kolegov,“ zhrnul po skončení Dňa s Technickými službami mesta Svidník ich riaditeľ Lukáš Dubec, ktorý vyzdvihol aj prácu a podporu oficiálnych partnerov: Greenway, JRK, Envipak, Redox, Merkur Slovakia, VVS, Aeroklub Svidník, Sodastream, Baja Bee, Green home, Kludi, Kronospan. Ďakujeme za ich darčeky do tomboly a materiály, ktoré pomôžu vzdelávaniu v oblasti odpadového hospodárstva,“ dodal Lukáš Dubec a my sa ešte vráťme k pokusu o nový slovenský rekord.

   Odhady Svidníčanov sa napokon ukázali ako veľmi nepresné. Počet fliaš v 1 100 litrovej nádobe vysoko predčil očakávania. „Podarilo sa nazbierať 2 014 PET fliaš, čo je nový slovenský rekord a veľmi sa z toho tešíme. Veľmi pekne ďakujem, že ste sa zapojili a pomohli,“ oznámil výsledok pokusu o nový slovenský rekord a zároveň poďakoval všetkým, ktorí, ako sa hovorí, priložili ruku k dielu.

    Hoci sa v sobotu 28. augusta ľudia ešte učili, ako správne stláčať plastové fľaše, od nového roka pri ich povinnom zálohovaní to bude iné. Do špeciálnych automatov budú môcť vkladať iba nestlačené a nepoškodené fľaše. „Každá fľaša, ktorá bude označená Zetkom patrí nestlačená do zálohovacieho automatu a tie, ktoré nebudú takto označené, pokračujeme ešte v štandardnom režime,“ ozrejmil ešte Lukáš Dubec.

    Dodajme ešte, že súčasťou Dňa s Technickými službami mesta Svidník bola aj tombola, v ktorej všetci zapojení vyhrali hodnotné ceny, pričom tou hlavnou bola elektrická kolobežka.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výnimočné športové dopoludnie na Detskom cross duatlon ROKA

   V sobotu 21. augusta sme spoločne strávili výnimočné športové dopoludnie na Detskom cross duatlone ROKA.

    Vynikajúce športové výkony a úžasné povzbudzovanie rodičov vytvorilo skvelú atmosféru, za čo všetkých zúčastneným ďakujeme.

   Zdolať duatlonovú výzvu sa odvážili 43 detskí pretekári v piatich vekových kategóriách. Jednotlivé kategórie štartovali samostatne, pričom najväčšiu účasť mali detičky do 6 rokov, v ktorej súťažilo 14 chlapcov a 8 dievčat. Preteky pozostávali z dvoch častí a to z behu a jazde na bicykli v teréne.

   Po absolvovaní 300 metrovej bežeckej trati pretekári nasadli na svoje bicykle a zdolávali cyklistickú trať, ktorej dĺžka sa odvíjala od počtu odjazdených 300 metrových okruhov v závislosti od vekovej kategórie. Duatlonovú výzvu všetci úspešne zvládli a najlepší pretekári boli za svoje výkony odmenení medailami a vecnými cenami. Odmenou pre všetkých boli milé darčeky a spoločná opekačka v krásnom prostredí svidníckeho lesoparku.

   Organizačný tím pretekov - ROKA ďakuje Mestu Svidník za vynikajúcu spoluprácu pri zrealizovaní pretekov a Nadácii SPP za jej finančnú podporu. Tieto preteky sa uskutočnili vďaka podpore Nadácie SPP v projektovej výzve Športuj aj ty!

ROKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tri obce okresu získajú dotácie od PSK - v Kružlovej vybudujú aj Street workoutové a pumptrackové ihrisko

   Prešovský samosprávny kraj (PSK) poskytne účelové dotácie z vlastných zdrojov žiadateľom z ôsmich okresov kraja. Krajské financie pomôžu pri realizácii 17 projektov zameraných na podporu cykloturizmu, turistiky, športu a modernizáciu existujúcich športovísk, ako aj na obnovu kultúrnych pamiatok.

    Účelové dotácie pre mestá a obce v celkovej výške spolu 700-tisíc eur schválili krajskí poslanci na svojom zasadnutí v pondelok 30. augusta.

    Kraj vyčlenil finančné prostriedky z vlastných zdrojov vo výške 700-tisíc eur pre projekty miest a obcí, a to v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. Rozdelenie účelových dotácií medzi 17 úspešných žiadateľov prešlo schválením krajských poslancov počas 29. zasadnutia Zastupiteľstva PSK.

    Účelové dotácie poslanci schválili pre projekty miestnych samospráv z okresov Bardejov, Humenné, Kežmarok. Medzilaborce, Sabinov, Stará Ľubovňa, Svidník a Vranov nad Topľou -  najviac, až štyri, z okresu Sabinov.

    „K vyčleneniu ďalších financií z vlastných zdrojov pre naše mestá a obce sme pristúpili jednak z dôvodu, že našou snahou je podporovať ich zaujímavé projektové zámery a rozvíjať a podporovať v nich šport, kultúru či cestovný ruch. Ale tiež na základe apelu zo strany krajských poslancov a dopytov, ktoré obdržali od starostov a primátorov z jednotlivých okresov. Som rád, že sme účelové dotácie pre ďalšie zmysluplné projekty schválili a pomôžeme pri ich realizácii,“ vyjadril sa po zasadnutí krajského zastupiteľstva predseda PSK Milan Majerský.

    V okrese Svidník uspela obec Krajná Poľana s projektom výstavby viacúčelového ihriska (dotácia 15-tisíc eur), taktiež obec Kružlová, ktorej bolo schválených 20-tisíc eur na výstavbu športovísk, workoutového a pumptrackového ihriska a oplotenia. Zelenú dostala aj obec Okrúhle s projektom podpory cykloturistiky a prepojením tejto obce s Radomou (15-tisíc eur).

    Účelová dotácia pre obec Krajná Poľana - Multifunkčné ihrisko Krajná Poľana - s cieľom vytvorenia vhodného a bezpečného priestoru pre rozvoj športovej aktivity žiakov obce a žiakov spádových obcí v rámci regiónu, zvýšením záujmu verejnosti o športovanie, a tým zlepšenie životného štýlu obyvateľov. Celkový rozpočet projektu je v objeme 67 487,88 eur, poskytnutá dotácia zo strany PSK v objeme 15 000 eur. Dofinancovanie projektového zámeru zabezpečí obec Krajná Poľana.

    Účelová dotácia pre obec Kružlová - Výstavba športovísk a oplotenie viacúčelového ihriska - v záujme podpory a rozvoja športu pre zmysluplné trávenie voľného času obyvateľov obce a regiónu. Pridanou hodnotou bude Street workoutové a pumptrackové ihrisko. Celkový rozpočet projektu je v objeme 42 861,64 eur, poskytnutá dotácia zo strany PSK v objeme 20 000 eur. Dofinancovanie projektového zámeru zabezpečí obec Kružlová.

    Účelová dotácia pre obec Okrúhle - Pohybom k zdraviu a poznaniu - prepojením obcí Okrúhle a Radoma sa docieli v záujme rozvoja cykloturistiky a cyklodopravy na území MAS Topoľa prepojenie kostrovej siete PSK a to vetvy P-7 a P-6. Celkový rozpočet projektu je v objeme 26 550 eur, poskytnutá dotácia zo strany PSK v objeme 15 000 eur. Dofinancovanie projektového zámeru zabezpečí obec Okrúhle.

(pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nový školský rok sa rozbehol, no nie úplne - v ZŠ Karpatská sa od 5. po 9. ročník učia z domu

Ako sa cez leto pripravovali školy, škôlky a ZUŠ-ka?

    Každá zo svidníckych škôl sa pripravila na nový školský rok aj upratovaním, dezinfekciou  i stavebnými úpravami. Skonštatovala to PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová na prahu nového školského roka 2021/2022.

    Celkovo do troch materských a troch základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Svidník v druhý septembrový deň oficiálne nastúpilo 1 287 žiakov, resp. detí. ZŠ Komenského 399 žiakov, ZŠ 8. mája 288 žiakov, ZŠ Karpatská 232 žiakov, MŠ Ľ. Štúra 147 detí, MŠ 8. mája 111 detí a MŠ gen. Svobodu 110 detí.

   V Základnej škole na Ulici 8. mája vo Svidníku podľa slov riaditeľky školy Jarmily Petnuchovej okrem každoročného veľkého letného upratovania, kompletnej dezinfekcie a údržby tak vnútorných, ako aj vonkajších priestorov školy, čas prázdnin využili aj na vymaľovanie ďalšej časti dolnej chodby a nabudúce sa pustia do horného poschodia.

    „Taktiež pokračujeme v rekonštrukcii elektroinštalácie na II. stupni a vo výmene svetiel. Naša krásna záhrada dostala „letný“ strih. Zbavili sme stromov starých konárov, vyschnutých kríkov a pripravili sme miesto, kde si budeme vytvárať svoj vlastný kompost. Zakúpili sme mnoho nových učebných pomôcok, základné hygienické a ochranné pomôcky, potreby, prenosný germicídny žiarič,“ zhrnula aktivity a investície počas leta Jarmila Petnuchová s tým, že Školský klub detí sa premiestnil na prízemie do vynovených priestorov. „Do 1. ročníka k nám nastúpilo 23 žiakov, čo je nárast oproti minulému roku. Rodičom týchto žiakov, ale aj všetkých ostatných žiakov ďakujeme za prejavenú dôveru.“ Aj ZŠ Karpatská vo Svidníku prechádzala vynovovacím procesom. Vysvetlila riaditeľka školy Nadežda Fedorková: „Máme opravený múrik pred budovou školy, vymaľované vchodové priestory, prebehlo strojové čistenie dlažby v školskej jedálni a chodbových priestorov. Do školy sa nahlásilo 232 žiakov, je to nárast o 25 žiakov.“ Najväčšia škola v regióne, Základná škola na Komenského ulici vo Svidníku podľa slov riaditeľky Heleny Lacovej prežila v uplynulom školskom roku veľmi náročné obdobie nielen z pohľadu pandémie, ale aj kvôli vytopeniu množstva priestorov. „Táto situácia nás veľmi zasiahla a počas celého roka sme postupne priestory upratovali, ladili a skrášľovali. Prázdniny boli preto najmä obdobím upratovania a dezinfekcie. Tento rok máme v škole 399 žiakov, tešíme sa na úspešný a veríme, že priaznivejší rok 2021/2022.“ Na prahu nového školského roka sme sa pozreli aj na tri materské školy vo Svidníku, všetky tri sú pritom v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Svidník. „Zrealizovali sme údržbu vonkajšieho schodiska - výmenu linolea, údržbu -  opravu pieskoviska, pribudli nám tri sedenia z plastu a opravili sme aj pružinovú hojdačku. Zakúpili sme novú reťazovú hojdačku pre deti na školský dvor, pokosil sa celý školský dvor a trávnaté plochy, vysadili sa kvety, upravili okrasné dreviny a orezali kríky v areáli školy,“ informovala riaditeľka Materskej školy na Ulici 8. mája vo Svidníku Ľuboslava Binderová.

    V Materskej škole na Ulici gen. Svobodu vo Svidníku v júli zrealizovali hĺbkové upratovanie priestorov zariadenia, dezinfekciu hračiek, úpravu a výzdobu tried k slávnostnému zahájeniu školského roka. „Zabezpečili sme kompletnú dezinfekciu budovy. Sociálne zariadenia pre deti sú moderné a spĺňajú všetky požiadavky. V letných mesiacoch boli zrekonštruované posledné dve sociálne zariadenia pre deti v pavilóne D, čo nás veľmi teší. Zrealizovali sme nutné práce, ako oprava vodovodných kohútikov, prístrešok, oprava detského ihriska vďaka sociálnemu podniku. Taktiež sme zabezpečili úpravu školského dvora, ako je kosenie, strihanie živého plota, úprava obrubníkov a pieskovísk,“ skonštatovala riaditeľka Materskej školy na Ulici gen. Svobodu vo Svidníku Anna Kurečková. V škôlke zakúpili aj nové rôzne učebné pomôcky, pracovné zošity, tiež detské bukové postieľky, matrace a obliečky do 1 triedy, šatňové skrinky do 4. a 5. triedy a dovybavili školskú kuchyňu nerezovým drezom a kuchynským riadom.

   Novinky hlásila aj riaditeľka Materskej školy na Ulici Ľ. Štúra vo Svidníku Viera Haľková. „Priestory škôlky sú upratané, vydezinfikované.

   V hospodárskej budove sa uskutočnila celková rekonštrukcia elektroinštalácie, bol to veľký a zásadný posun v kvalite fungovania škôlky, teraz ešte dokončujeme posledné čistiace práce, ale prevádzka je v plnom prúde. V materskej škole sme privítali 147 detičiek,“ povedala Viera Haľková.

    Nuž a do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Svidník patrí aj Centrum voľného času, ktoré sídli v Dome kultúry a žiadne extra veľké investície nepotrebuje. Počas leta CVČ zabezpečovala činnosť denných letných táborov. Základná umelecká škola, ktorá uzatvára kruh školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Svidník, bola podľa slov riaditeľa Marcela Prokopa pripravená na nový rok štandardne, tak ako sa od nej očakáva. „Po rekonštrukcii kúrenia je vyspravené, pomaľované, upratané a nachystané na začiatok vyučovania. Momentálne evidujeme počet žiakov mierne nad hranicou 800. Presný počet bude stanovený až po nástupe žiakov, a to po 15.9.“ informoval Marcel Prokop a PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová dodala, že epidemiologické opatrenia sú vo všetkých školách a škôlkach prijaté v režime odporúčanom RÚVZ, pričom vyučovanie sa riadi nariadením ministerstva a aktuálne platným školským semaforom.

    Keď už spomíname vyučovanie, to sa síce 2. septembra začalo všade, no nie úplne. Výnimkou je Základná škola na Karpatskej ulici. Klasickým prezenčným spôsobom v škole sa učia iba žiaci prvého až tretieho ročníka, ostatní sa od prvého dňa vzdelávajú on-line spôsobom z domu.

    „Nakoľko sa v naše škole objavil pozitívny prípad medzi pedagogickými zamestnancami a mnohí z kolegov nie sú zaočkovaní, musia byť v domácej karanténe. Vyučovanie preto zabezpečujú z domu on-line spôsobom predbežne do 13. septembra,“ informoval nás zástupca riaditeľky Základnej školy na Karpatskej ulici vo Svidníku Marián Vitko.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

Obchodné centrum začnú stavať o pár týždňov

    Obchodné centrum Svidník Retail park Svidník na Goldbergerovej ulici začnú stavať na prelome októbra a novembra tohto roku. V rozhovore pre naše noviny to potvrdil majiteľ a konateľ spoločnosti W-Market, s.r.o., ktorá je vlastníkom pozemku po niekdajších rómskych bytovkách v centre Svidníka, Michal Majdák.

    Ako povedal, finišujú s prípravnými prácami a začnú stavať. „Všetky naše zámery zbrzdila pandémia a všetko okolo nej, no sme vo finále a ideme stavať. Náš plán je, že začneme na prelome októbra a novembra, nuž a kolaudáciu plánujeme v treťom kvartáli budúceho roka 2020,“ povedal Michal Majdák a dodal: „Spoločnosť W-Market, s.r.o. uzavrela partnerskú zmluvu so spoločnosťou CBRE, s.r.o., ktorá má bohaté skúsenosť v tejto oblasti po celom svete, jej úlohou je skombinovať nájomcov takým spôsobom, aby vytvorili synergiu a skvalitnili možnosti nákupu i služieb v danom regióne.“

(ps)