e-mail:  redakcia@podduklianskenovinky.sk

 

 

 

+421 54 7525151

číslo 18 vydané 3.5.2022

 

 

Vo svidníckom skanzene posvätili zreštaurovaný ikonostas, postavili máj a otvorili sezónu

Lávka je hotová, no stále uzavretá - dokedy?

Kedy budú rokovať mestskí poslanci?

V Ladomirovej posvätili ikonostas - bola to posledná verejná liturgia metropolitu Jána Babjaka

Vladyka Ján Babjak skončil ako prešovský gréckokatolícky metropolita

Jaroslav Ivančo chce byť podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu SR

Nemocnica Svet zdravia odštartovala dobrovoľnícky projekt Krajší deň

2002 - 2022: Dvadsať rokov našich - vašich Podduklianskych noviniek (18)

Operný spevák Igor Kucer a Podbeskydské balady budú mať pokračovanie

Ukrajinec sa po náraze do kamióna pri Svidníku druhýkrát narodil

 

 

 

Nemocnica Svet zdravia odštartovala dobrovoľnícky projekt Krajší deň

     Prečítajú im noviny, vypočujú trápenia, zahrajú sa spoločenské hry alebo len budú mlčky nablízku. Starším pacientom v Nemocnici Svet zdravia Stropkov budú chvíle strávené v nemocnici spríjemňovať dobrovoľníci. Stropkovská nemocnica v utorok uplynulý týždeň totiž slávnostne odštartovala projekt dobrovoľníckych centier Krajší deň a stala sa tak štrnástou v sieti Svet zdravia, ktorá sa doň oficiálne zapojila. Ambasádorom Krajšieho dňa v Stropkove sa stal spevák Tomáš Bezdeda.

    „Mnohí pacienti sa môžu cítiť v nemocnici opustení. Ak sú deti hospitalizované bez rodiča alebo ide o seniorov bez príbuzných, je dôležité, aby svoj voľný čas po ukončení liečebno-diagnostických procedúr trávili  zmysluplne. To zlepšuje ich psychickú pohodu a napomáha liečebnému procesu. Aj preto sme sa pred šiestimi rokmi rozhodli vytvoriť tento dobrovoľnícky projekt, priniesť na oddelenia viac pozitívnej energie a  podporiť tak pohodu a starostlivosť o pacienta v nemocnici,“ hovorí Tatiana Kosťová, autorka a garantka projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v sieti nemocníc Svet zdravia.

Dobrovoľnícky projekt vznikol ešte v roku 2016, kedy sa doň zapojili prvé nemocnice siete Svet zdravia, a to v Humennom a Banskej Štiavnici. Postupne sa pridávali ďalšie a dnes oficiálne projekt spustila aj nemocnica v Stropkove, a to ako štrnásta v poradí.

    „Čas, ktorý musí pacient stráviť v nemocnici, bez blízkych a so zdravotnými problémami, je náročný azda pre každého, pre starších obzvlášť. Sme preto veľmi vďační dobrovoľníkom, ktorí sa rozhodli obetovať časť svojho voľného času a nezištne ho venovať našim pacientom. Mimo vyšetrení a procedúr tak pacienti môžu prísť na iné myšlienky a zmysluplne využiť svoj voľný čas,“  uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Stropkov Slavko Rodák.

    Celý priebeh návštevy je prispôsobený predstavám a zdravotnému stavu pacienta. Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, prechádzku, čítanie knihy či hranie spoločenskej hry. Obľúbené sú aj tvorivé dielničky, v rámci ktorých dobrovoľníci s pacientmi vyrábajú rôzne maličkosti, ktorými potom obdarúvajú svojich blízkych alebo sa využívajú na skrášlenie nemocničných priestorov. Okrem individuálnej dobrovoľníckej práce centrá organizujú aj spoločné akcie pri príležitosti sviatkov, ako sú Mikuláš, Vianoce či Veľká noc.

    Ambasádorom dobrovoľníckeho projektu v Stropkove sa stal spevák Tomáš Bezdeda, ktorý dnes potešil svojím hudobným vystúpením pacientov aj zamestnancov nemocnice. „Ak dokážeme na inej tvári vyčariť úsmev, potešiť milým slovom, vypočuť trápenie či urobiť niekomu krajší deň,  to je skutočná pomoc. Nemusíme hneď tvoriť megalomanské veci a byť hrdinami. Stačí, ak má naša podpora veľký význam pre jedného konkrétneho človeka. Aj preto som sa rozhodol zapojiť do projektu Krajší deň, ktorý je práve o jednoduchých, no dôležitých dobrých skutkoch,“ povedal spevák.

V rámci centra Krajší deň sa v stropkovskej nemocnici zatiaľ vyškolili prví traja dobrovoľníci. V nemocnici im je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste. Pomáha dobrovoľníkom pri výbere vhodných pacientov, predstaví dobrovoľníka pacientovi, venuje sa dobrovoľníkom pri zabezpečovaní ich potrieb vyplývajúcich z pôsobenia v nemocnici. Najviac záujemcov o dobrovoľnícku činnosť pochádza z radov študentov, no sú medzi nimi aj dôchodcovia a ľudia v produktívnom veku.

    Odporúčaný profil dobrovoľníka: vek 17 rokov a viac, dobrý zdravotný stav, správna dávka sebareflexie, empatie a trpezlivosti, pozitívne naladený, ochotný sa pravidelne pacientom v nemocnici venovať.

    Projekt prebieha v celkovo 13 nemocniciach siete Sveta zdravia - v Humennom, Banskej Štiavnici, Trebišove, Rimavskej Sobote, Rožňave, Svidníku, Spišskej Novej Vsi, Michalovciach, Partizánskom, Dunajskej Strede, Topoľčanoch, Galante a v Žiari nad Hronom.

    Rok 2020 a 2021 bol diametrálne odlišný aj pre dobrovoľnícky projekt Krajší deň. Celosvetová pandémia zabránila rozvoju dobrovoľníckej práce v klasickom  ponímaní. Svoju pomoc dobrovoľníci prejavovali na diaľku alebo sprostredkovane.

    „Napríklad nosili pacientom na oddelenia veci od príbuzných, pripravili ligotavé Vianoce za oknom pacientskych izieb či usporiadali koncert na streche nemocnice tak, aby pacienti mohli aspoň za oknom vnímať slávnostnú atmosféru. Alebo vyrábali darčeky či pripravili zábavné a poučné videá pre deti. Za uvedené roky dobrovoľníci takýmto spôsobom odpracovali 1625 hodín pre 255 detí a 1038 dospelých pacientov zväčša v seniorskom veku,“ doplnila autorka projektu Tatiana Kosťová.

Bližšie informácie vrátane potrebných kontaktov na dobrovoľnícke centrá Krajší deň pre záujemcov nájdete na www.krajsi-den.sk.

Jana Fedáková,

komunikačná špecialistka

 

 

 

 

 

 

 

 

Operný spevák Igor Kucer a Podbeskydské balady budú mať pokračovanie

     Podbeskydské balady - takýto názov mal koncert, ktorý sa nedávno konal vo svidníckom klube Holičstvo. Postaral sa oň svidnícky operný spevák Igor Kucer a jeho traja kamaráti - muzikanti Peter Uher, Branislav valanský a Michal Čerevka.

    Ako nám Igor Kucer vysvetlil, v 60-tych rokoch minulého storočia mala byť v Československu vydaná kniha Balady východného Slovenska. Balady zozbieral významný ukrajinský etnograf a lingvista, pôsobiaci v Prahe, Orest Zilynskyj. Kniha však vyšla až teraz nedávno, pred pár rokmi, no a práve Igor Kucer dostal ponuku, či by časť z tých balád nespracoval hudobne.

    „Pustil som sa do toho a z toho obrovského množstva vyše 450 balád, ktoré Orest Zilynskyj zozbieral a ktoré vyšli v knihe, sme hudobne spracovali osem. Následne vyšli na našom CD albume Podbeskydské balady, no a práve preto sa aj celý náš projekt a koncert volal Podbeskydské balady,“ ozrejmil Igor Kucer.

    Spolu s Petrom Uherom, Branislavom Valanským a Michalom Čerevkom dokázali citlivo a s pochopením vybrať z množstva balád práve tie, ktoré sú obsahovo zaujímavé a hudobne nápadité a plastické. Spomeňme napríklad Koly murovaly bilu Makovicju, A popid haj zelenenkyj, či Prišli karty sedlakum a ďalšie...

    Nedávny koncert vo svidníckom klube Holičstvo bol súčasťou piatich koncertov, ktoré boli ešte v Michalovciach, Košiciach, Bardejovských Kúpeľoch a Humennom. Podporené boli z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULTMINOR s tým, že zámerom Igora Kucera je podbeskydské balady propagovať aj v budúcnosti. „Chceli by sme aj v budúcnosti nadviazať na tieto koncerty a je predbežná dohoda, že by mohli zaznieť na viacerých letných podujatiach. Našou ambíciou je tento projekt predstaviť širokej kultúrnej verejnosti aj v iných mestách východného Slovenska,“ uzavrel svidnícky operný spevák Igor Kucer.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

2002 - 2022: Dvadsať rokov našich - vašich Podduklianskych noviniek (18)

    V auguste 2022 uplynie 20 rokov, odkedy vychádzajú Podduklianske novinky. Prvé vydanie pod týmto názvom a pod súčasným vydavateľom vyšli 26. augusta 2002.

    20 rokov nášho a verím, že i vášho obľúbeného regionálneho týždenníka je istotne príležitosťou na zaspomínanie si na to, čo sa pred dvadsiatimi rokmi v podduklianskom regióne dialo a čo sme na našich stránkach prinášali. Každý týždeň tak v roku 2022 venujeme priestor tomu, o čom sme písali v roku 2002. Dnes pokračujeme osemnástym dielom celoročného seriálu.

Rozhovor s exprimátorom

    Publikovali sme rozhovor s prvým primátorom Svidníka Karolom Kalinákom. Primátorom bol do volieb v roku 1998, v ktorých podporil svojho dovtedajšieho zástupcu Michala Bartka a sám odišiel do Bratislavy. Ako nominant Strany demokratickej ľavice (SDĽ) sa stal podpredsedom Správy štátnych hmotných rezerv. V rozhovore pre naše noviny vyhlásil, že chce i naďalej pôsobiť v Bratislave, no trvalé bydlisko zmeniť nechce.

Šéfovia služobných úradov

    Pri okresných úradoch začali pôsobiť tzv. služobné úrady. Šéf Služobného úradu Okresného úradu pritom vystupoval vo vzťahu k zamestnancom ako zamestnávateľ, a to znamená, že v zmysle zákona aj uzatváral pracovné zmluvy. Za vedúceho Služobného úradu v okrese Stropkov bol predsedom Úradu pre štátnu službu Ľubomírom Plaiom vymenovaný Metod Burák a za vedúceho Služobného úradu v okrese Svidník bol vymenovaný Ladislav Mackanič.

Pri pamätníku pribudli kríže

    V areáli Pamätníka Sovietskej armády vo Svidníku pribudli dva drevené, štyri metre vysoké kríže. Osadili ich Pravoslávna cirkev a Vojenská správa budov. Týčia sa v mieste hrobov vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní mesta a regiónu.

Ľuboš Micheľ v Lige majstrov

    Rodák zo Svidníka, futbalový rozhodca Ľuboš Micheľ pískal ako už niekoľko rokov najlepší slovenský futbalový rozhodca semifinále Ligy majstrov medzi Manchestrom United a Bayerom Leverkusen. Hralo sa na londýnskom štadióne Old Trafford.

(pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

Vladyka Ján Babjak skončil ako prešovský gréckokatolícky metropolita

    Mimoriadne dôležitá správa vyšla v pondelok 25. apríla, teda len deň po tom, čo prešovský gréckokatolícky arcibiskup a vladyka Ján Babjak slúžil svätú liturgiu a posvätil ikonostas v Gréckokatolíckom chráme v Ladomirovej.

    Tlačové stredisko Svätej stolice v spomínaný pondelok napoludnie zverejnilo, že Svätý Otec František prijal zrieknutie sa pastoračného riadenia Prešovskej archieparchie predložené arcibiskupom Jánom Babjakom SJ a zároveň menoval vladyku Petra Rusnáka, bratislavského eparchu za apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej archieparchie. Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska o tom informovala Apoštolská nunciatúra na Slovensku.

    Pripomeňme, že vladyka Ján Babjak sa narodil 28. októbra 1953 v Hažíne nad Cirochou pri Humennom. Kňazskú vysviacku prijal 11. júna 1978 v Prešove z rúk križevackého biskupa ThDr. Joachima Segediho. 18. júna 1987 tajne vstúpil do Spoločnosti Ježišovej. Prvé sľuby zložil 18. júna 1989. V rokoch 1997 - 2002 bol riaditeľom Centra spirituality Východ-Západ Michala Lacka v Košiciach. Súčasne pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove a na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity, kde prednášal východnú spiritualitu.

    Mons. Ján Babjak SJ bol za prešovského eparchiálneho biskupa vymenovaný 11. decembra 2002. Konsekrovaný bol 6. januára 2003 pápežom Jánom Pavlom II. v Bazilike sv. Petra v Ríme. Intronizácia sa uskutočnila 18. januára 2003 v Prešove. Za svoje biskupské heslo si vybral slová sv. apoštola Pavla: „Vy ste chrám živého Boha“ (2 Kor 6, 16).

    30. januára 2008 Svätý Otec Benedikt XVI. povýšil Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove a za prvého prešovského arcibiskupa a metropolitu vymenoval dovtedajšieho prešovského eparchiálneho biskupa Jána Babjaka SJ. Slávnostná intronizácia sa uskutočnila 17. februára 2008 v Prešove. Dňa 29. júna 2008 prijal v Bazilike sv. Petra v Ríme z rúk Svätého Otca Benedikta XVI. pálium.

    Vladyka Ján Babjak SJ počas svojej viac ako 19 ročnej biskupskej služby vysvätil 176 novokňazov, zároveň počas jeho pôsobenia bolo v Prešovskej archieparchii postavených 35 nových chrámov, 53 farských budov a 9 kaplánskych bytov.

    25. apríla 2022 pápež František prijal jeho žiadosť o uvoľnenie z pastoračného vedenia Prešovskej archieparchie a z úradu metropolitu Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku. Samotný arcibiskup Ján Babjak k zrieknutiu sa úradu okrem iného vyhlásil: „Po mnohých rokoch neúnavnej služby pre našu Gréckokatolícku cirkev sui iuris na Slovensku v službe jej prvého arcibiskupa metropolitu, po modlitbách a duchovnom rozlišovaní som 24. februára tohto roku požiadal Svätého Otca Františka o uvoľnenie z pastoračnej starostlivosti o Prešovskú archieparchiu a celú Gréckokatolícku metropolitnú cirkev sui iuris na Slovensku, ešte pred dovŕšením kánonického veku. Odchádzam kvôli pokoju a pre dobro Cirkvi, biskupov, kňazov a veriacich.“ Vo vyhlásení ďalej poďakoval Pánu Bohu za všetky jeho dary a milosti, ktorými ho napĺňal a posilňoval počas kňazskej, rehoľnej a biskupskej služby pre Gréckokatolícku cirkev. „Ďakujem za obetavú službu kňazom a veriacim za aktívny kresťanský život a spoluúčasť na živote našej cirkvi. Ak som počas mojej aktívnej služby nebol voči niekomu dostatočne vnímavý a nenaplnil jeho očakávania, je mi to ľúto a prosím o odpustenie. Pracoval som v zápale a nikdy mi nešlo o nič iné, iba o dobro našej Gréckokatolíckej cirkvi. Aj ja odpúšťam každému.“ Arcibiskup Ján Babjak povedal, že aj naďalej bude spojený v modlitbách s biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi, diakonmi i veriacimi Prešovskej archieparchie, ktorá zostáva hlboko zakotvená v jeho srdci. „Tiež zostávam spojený s celou Gréckokatolíckou metropolitnou cirkvou sui iuris na Slovensku, ktorej žičím aj naďalej rast, rozkvet, hojné Božie požehnanie a ochranu Presvätej Bohorodičky. Vám všetkým ďakujem za modlitby. Christos voskrese!“ uzavrel svoje vyhlásenie arcbiskup Ján Babjak.

Zaujímavosťou tak je, že posledným verejným vystúpením v jeho oficiálnej službe ostáva v úvode spomínaná svätá liturgia a posviacka ikonostasu v Ladomirovej.

(pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

V Ladomirovej posvätili ikonostas - bola to posledná verejná liturgia metropolitu Jána Babjaka

    Skutočne historickú chvíľu má za sebou Ladomirová. V Chráme Božieho milosrdenstva v nedeľu 24. apríla slávnostne posvätili ikonostas. Urobil tak prešovský gréckokatolícky arcibiskup a metropolita, vladyka Ján Babjak.

    Ako sa totiž na druhý deň po slávnosti v Ladomirovej ukázalo, bola to jeho posledná verejná slávnostná archijerejská liturgia na poste najvyššieho predstaviteľa Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, keďže práve v pondelok 25. apríla Svätá stolica potvrdila, že pápež František prijal jeho odstúpenie.

    „Chrám sme stavali od septembra 2012 do roku 2014 a jeho posviacka bola 6. júla 2014. Vykonal ju práve vladyka Ján Babjak. Odvtedy sa postupne písali ikony, pribúdali ďalšie a ďalšie, až je ikonostas kompletný,“ vysvetlil kantor v Gréckokatolíckom chráme v Ladomirovej Jozef Žák.

    Správca ladomirovskej Gréckokatolíckej farnosti o. Jozef Havrila povedal, že po pominutí všetkých pandemických opatrení to všetko vyšlo presne, akoby na želanie. Ikonostas mohli posvätiť práve v deň, keď slávili odpustovú slávnosť, ktorá pripadla na prvú nedeľu po Veľkej noci. „Bola to pre nás všetkých veľmi veľká časť, že to takto vyšlo a sme radi, že máme ikonostas posvätený,“ povedal správca Gréckokatolíckej farnosti v Ladomirovej o. Jozef Havrila. Na slávnosti v Ladomirovej okrem už spomínaného vladyku Jána Babjaka boli aj dekan Gréckokatolíckej farnosti vo Svidníku o. Radovan Kuzmiak, bývalý správca farnosti v Ladomirovej o. Pavol Seman, ktorý dnes pôsobí ako dekan v Hanušovciach nad Topľou, ale aj domáci kaplán z Ladomirovej o. Dávid Kravec.

     V úvode vladyku Jána Babjaka privítal kantor Jozef Žák týmito slovami: „Drahý otec arcibiskup, metropolita Ján, dovoľte, aby som vás v mene duchovenstva a všetkých veriacich privítal ako najvyššieho predstaviteľa našej Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na dnešnej odpustovej slávnosti Božieho milosrdenstva, ktorá začne posviackou nového ikonostasu v tejto novej cerkvi. Verím, že vaša osobná účasť na tejto milej a veľkej slávnosti utvrdí všetkých veriacich vo viere a upevní v horlivosti na ceste za vzkrieseným Ježišom Kristom, ktorého si práve v tomto paschálnom období osobitne pripomíname a slávime jeho slávne zmŕtvychvstanie.“

    Následne aj na svojom facebookovom profil Jozef Žák osobitne vyzdvihol, podľa neho, nádherné gesto zo strany vladyku Jána Babjaka, že svoju arcibiskupskú metropolitnú službu zavŕšil vo svojej funkcii práve touto poslednou verejnou svätou archijerejskou liturgiou, ktorú odslúžil vo farnosti Ladomirová, čo za zapíše do dejín Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaroslav Ivančo chce byť podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu SR

    Svidníčan Jaroslav Ivančo sa chce vrátiť na Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky (NKÚ SR), kde už v minulosti pôsobil. Manžel primátorky Svidníka je jedným z kandidátov na podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu.

     Pripomeňme, že poslanci Národnej rady SR majú nového predsedu a nového podpredsedu NKÚ voliť tento týždeň. No a Jaroslav Ivančo je jedným z kandidátov na funkciu podpredsedu. Návrh na jeho zvolenie podal poslanec Národnej rady SR za OĽaNO Juraj Krúpa.

    Jaroslav Ivančo je od júla 2020 generálnym tajomníkom Služobného úradu Úradu priemyselného vlastníctva SR v Banskej Bystrici. Predtým, od 1. novembra 2018 bol riaditeľom Senior domu Svida vo Svidníku a je ním vlastne i dnes, no túto funkciu nevykonáva, pretože bol uvoľnený na výkon verejnej funkcie po vymenovaní Vládou SR. Keď sme spomínali, že Jaroslav Ivančo sa chce vrátiť na Najvyšší kontrolný úrad SR, tak preto, lebo už na tomto úrade v minulosti pôsobil. Konkrétne od septembra 2015 do septembra 2018 ako generálny riaditeľ sekcie stratégie Najvyššieho kontrolného úradu SR. Teraz sa však uchádza ešte o vyššiu, resp. významnejšiu funkciu v tomto úrade. Chce byť druhým mužom Najvyššieho kontrolného úradu SR, teda jeho podpredsedom.

    Dodajme ešte, že Jaroslav Ivančo je známy aj ako niekdajší poslanec Národnej rady SR, štátny tajomník Ministerstva školstva SR, poslanec Mestského zastupiteľstva vo Svidníku či ako riaditeľ Centra voľného času alebo Spojenej školy vo Svidníku.

    Či Jaroslava Ivanča zvolia do funkcie podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR, majú poslanci Národnej rady SR rozhodnúť tento týždeň.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukrajinec sa po náraze do kamióna pri Svidníku druhýkrát narodil

    Hrozivo vyzerajúca nehoda sa v uplynulý štvrtok ráno stala medzi Svidníkom a Ladomirovou. Do poľského kamióna narazil Ukrajinec s dodávkou. To, čo z jej kabíny ostalo, naháňalo hrôzu.

Volant s vystreleným airbagom na vozovke, interiér kabíny by ani nikto nespoznal. Na mieste neďaleko motorestu Alpinka okamžite smerovali záchranári, policajti a, samozrejme, aj hasiči. „Vodič bol zakliesnený medzi sedadlom a palubnou doskou,“ ozrejmil situáciu veliteľ hasičského zásahu Peter Kopča.

    Ukrajinec sa zrejme dostatočne nevenoval riadeniu svojej dodávky a zozadu narazil do kamióna. „Normálne som šiel, obiehal ma iný kamión, no a tu kolega za mnou neviem, či zaspal alebo čo a narazil do mňa,“ opísal poľský šofér kamióna, do ktorého Ukrajinec s dodávkou narazil a museli ho vystrihovať hasiči.

    Aj keď auto vyzeralo ako vrak, muža sa hasičom podarilo vybrať živého a takmer úplne zdravého. „Vodič bol celý čas pri vedomí,“ potvrdil veliteľ hasičského zásahu Peter Kopča s tým, že komunikoval a záchranka ho odviezla do nemocnice. V nemocnici skončil síce v šoku, no akoby zázrakom len so zlomenou nohou a drobnými odreninami.

     Medzinárodný cestný ťah na Poľsko bol zablokovaný, dlhé kolóny kamiónov sa začali rozpúšťať, keď sprejazdnili jeden pruh. Prečo dodávka narazila do kamióna, policajti zisťujú. Isté akurát je, že len vďaka vyššiemu autu sa Ukrajinec pri Svidníku druhýkrát narodil.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vo svidníckom skanzene posvätili zreštaurovaný ikonostas, postavili máj a otvorili sezónu

    Otvorenie letnej turistickej sezóny vo svidníckom skanzene bolo v krásnom počasí a s bohatým programom. Tým hlavným a od začiatku novembra minulého roku najočakávanejším bola posviacka zreštaurovaného ikonostasu v drevenom chráme.

    Možno aj tristoročnému ikonostasu vdýchli nový život. Nie až tak úplne, pretože vzácne pamiatky ani po zreštaurovaní nesmú vyzerať, akoby ich urobili včera. Chcelo to tú správnu dávku umenia a šikovnosti. Len tak mohli ikonostas v uplynulý piatok vrátiť na miesto.

    Pripomeňme, že päť mesiacov bol drevený chrám v Skanzene Slovenského národného múzea - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku bez toho najdôležitejšieho či najcennejšieho. V uplynulý piatok, teda len deň pred posviackou a otvorením sezóny, ktoré sa konali v sobotu 30. apríla, zreštaurovaný ikonostas priviezli naspäť. „Tento ikonostas môže mať až 300 rokov. Domnievame sa, že tento ikonostas predtým než bol inštalovaný v tejto cerkvi, doteraz reštaurovaný nikdy nebol,“ ozrejmil riaditeľ SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku Jaroslav Džoganík. Aj preto boli stovky hodín v reštaurátorskom ateliéri o tej správne miere. „Zreštaurovaný ikonostas musí mať ten nádych staroby. Nemôžete to urobiť, akoby to bolo včera urobené. To musí mať ten vek v sebe,“ podotkol akademický sochár a reštaurátor Martin Kutný, v ktorého ateliéri v Bardejove ikonostas v rámci spoločného slovensko-rumunsko-ukrajinského projektu zreštaurovali. „Ide o takzvané múzejné reštaurovanie, ktoré je zamerané aj na reštaurátorské práce, ale aj na konzervačné práce s tým, aby sa zabránilo devastačným účinkom alebo postupu tých devastačných vplyvov,“ doplnil Jaroslav Džoganík.

Vráťme sa do novembra minulého roku. Postupne vtedy rozobrali jednotlivé ikony, ktoré v gréckokatolíckych a pravoslávnych chrámoch vcelku tvoria stenu deliacu veriacich od kňaza. „Je to celý výjav toho náboženského života,“ opísal ikonostas riaditeľ svidníckeho múzea a pripomenul, že drevený chrám v skanzene vo Svidníku postavili pred 36-timi rokmi. Je vernou kópiou chrámu z roku 1776. No a tak ako jednu ikonu za druhou museli postupne odinštalovať a odviezť do reštaurátorského ateliéru, rovnako jednu po druhej v uplynulý piatok inštalovali naspäť. „Vetrať určite a prípadne dávať tu odvlhčovač, žeby odsal tú vodu,“ toto je podľa skúseného reštaurátora hlavné. Len takto bude životnosť už teraz historického ikonostasu dlhá. Vlhkosť, tma, chlad a nevetraný priestor dreveným ikonám škodia najviac.

     No a čo myslíte, čo bolo najťažšie? Odinštalovať ikony, zreštaurovať ich alebo ich naspäť na ikonostas nainštalovať? „Najťažšie ich bolo asi vyčistiť, dať dole premaľby, zistiť, aká je pôvodná farba a potom to už išlo,“ povedal nám reštaurátor z ateliéri Martina Kutného v Bardejove Dušan. Piatková montáž pred sobotňajšou posviackou už bola len akýmsi vyvrcholením toho, čo chlapi odviedli v ateliéri. „Tak to už je taká čerešnička.“ Na torte? „Áno, taká radosť za všetku tú robotu.“  

    Veru tak, pretože zreštaurovaný ikonostas ocenili všetci, ktorí v sobotu 30. apríla na jeho posviacku a zároveň na otvorenie sezóny v skanzene prišli.

    Ikonostas počas slávnostnej liturgie v drevenom chráme sv. Paraskevy posvätil správca Pravoslávnej cirkevnej obce vo Svidníku Ján Sovič. Po tomto akte si návštevníci skanzenu mohli pochutnať na mäsových špecialitách i domácich sladkých dobrotách. Nechýbali vystúpenie Folklórneho súboru Makovica a vyvrcholením bolo tradičné postavenie mája nad Svidníkom. Postarali sa o to malé deti, ktoré máj ozdobili farebnými stužkami, nuž a postavili ho chlapi zo skanzenu, teda zo SNM - Múzea ukrajinskej kultúry. To už na dobrú náladu vyhrávala a spievala kapela Pozberanci.

Máj teda nad Svidníkom stojí a keď sa možno pýtate, kde je tradičný máj, ktorý zvykol stáť na pešej zóne, tak vedzte, že Mesto Svidník plánuje postaviť máj 5. júna.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

Lávka je hotová, no stále uzavretá - dokedy?

    Viacerí Svidníčania sa na nás obrátili s otázkou, či nevieme, kedy budú môcť prechádzať po novej lávke pre peších na tzv. modrom moste ponad rieku Ladomírka. „Veď je už hotová niekoľko týždňov, tak nerozumiem, prečo je stále uzavretá,“ pýtal sa jeden zo Svidníčanov a PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová potvrdila, že lávka pre peších na modrom moste je ukončená. „Jej spusteniu predchádza ešte úprava chodníka v smere z Karpatskej ulice. Zároveň čakáme na potrebnú  dokumentáciu - písomnosti od zhotoviteľa pre prevzatie a spustenie lávky,“ vysvetlila Kristína Tchirová a pokračovala: „Zhotoviteľ má na realizáciu prác na oboch lávkach dobu 4 mesiace, čiže kompletná rekonštrukcia lávok by mala byť ukončená do 3.7.2022.“

    Odpoveď na otázku, kedy sa už bude môcť prechádzať po hotovej novej lávke, sme sa však nedozvedeli.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

Kedy budú rokovať mestskí poslanci?

    Mestská rada vo Svidníku by sa po bezmála troch mesiacoch mala zísť na svojom zasadnutí 9. mája a Mestské zastupiteľstvo rovnako bezmála po troch mesiacoch následne 18. mája.

PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová nás informovala, že v súčasnosti prebiehajú zasadnutia komisií a program zasadnutí mestskej rady a mestského zastupiteľstva bude kompletne známy po zasadnutí Rady. „V pláne je prerokovanie 1. zmeny rozpočtu na rok 2022, zmluvné prevody, záverečný účet za rok 2021, správy hlavného kontrolóra, pripravuje sa tiež materiál pre rekonštrukciu ubytovne na Ulici Sov. hrdinov na mestské nájomné byty,“ načrtla Kristína Tchirová.

(ps)