e-mail:  redakcia@podduklianskenovinky.sk

 

 

 

+421 54 7525151

číslo 17 vydané 26.4.2022

 

Začali stavať obchodné centrum na priestranstve po niekdajších rómskych bytovkách

Budujú 44 nových parkovacích miest v dvoch lokalitách

Núdzové ubytovanie zriadili v bývalej mliekarni

Za február a marec majú vo Svidníku za ubytovanie ukrajinských odídencov vyplatiť vyše 5-tisíc eur

Už aj do obchodov bez respirátorov či rúšok

Máme za sebou Veľkú noc - už aj podľa Juliánskeho kalendára

Epidemiologická situácia v okresoch je stabilizovaná

Do života uviedli zbierku básní Alexandry Pagáčovej

Otvorenie turistickej sezóny v skanzene

Na Veľký piatok opitá žena zrovnala stĺp osvetlenia

Náhla smrť v kamióne pod duklianskym pamätníkom

2002 - 2022: Dvadsať rokov našich - vašich Podduklianskych noviniek (17)

 

 

 

 

Do života uviedli zbierku básní Alexandry Pagáčovej

„Báseň je môj duchovný chlieb“

    Zbierka básní sa nezrodí každý deň a žien venujúcich sa písaniu básní v regióne pod Duklou je ako šafranu. A predsa, začiatkom apríla v Podduklianskej knižnici vo Svidníku kvetinami uviedli do života zbierku básní Svidníčanky Alexandry Pagáčovej pod názvom Básne z neba Večnosti na zemi. 

Alexandra Pagáčová sa narodila 10. septembra 1982 vo Svidníku. Študovala na Hotelovej akadémii v Prešove a neskôr popri prvom dieťati úspešne vyštudovala magisterské štúdium na Univerzite Jana Amosa Komenského v Prahe, odbor Andragogika, vzdelávanie dospelých. Má dvoch synov, Martina a Vladimíra. Od detstva rýmuje, najprv to boli žartovné verše medzi kamarátmi, neskôr si ich aj zapisovala, ale všetky vyhodila. No jeden zostal zázrakom uchovaný v liste pre sestru. Mala vtedy 14 rokov. Aj na strednej škole pokračovala v písaní, a písala aj čiernu kroniku na stužkovú slávnosť. Že jej poslaním budú básne, si uvedomila zopár rokov dozadu, keď zverejnila na sociálnej sieti prvú báseň Šaty a po nej ďalšie a ďalšie.

    Zo svojej tvorby sa autorka vyznáva takto: „Báseň je môj duchovný chlieb, spoznávam cez ňu Pravdu, Boha, Stvorenie i samu seba. A tak som si uvedomila, že milujem vlastne Slovo, a viem ho pochopiť v najjednoduchšom podaní ako detskú riekanku, lebo v jednoduchosti je krása.“

    Na jeseň v roku 2018 sa jej podarilo všetky básne, napísané počas troch rokov, uložiť do jednej zbierky, ktorá vyšla knižne pod názvom Básne z neba Večnosti. Táto zbierka získala v súťaži Kniha roka PSK 2019 - 1. miesto v kategórii beletria. V roku 2021 vyšla autorke druhá zbierka básní Básne z neba večnosti na zemi, ktorej inšpiráciou bol sám život. Ako sme sa dozvedeli, k autorkiným záľubám patrí aj maľovanie v štýle insitného výtvarného umenia.

(pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

Otvorenie turistickej sezóny v skanzene

    Národopisná expozícia v prírode - skanzen je súčasťou SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku a otvára svoje brány návštevníkom každoročne od mája až do novembra.

    V malom mestečku na severovýchode Slovenska je to z diaľky viditeľné lákadlo a veľká pýcha regiónu. Nádherná strmina, ktorú krášlia chyžky pod slamenou strechou ako z rozprávky, ponorené do zakvitnutej lúky, citlivo umiestnené stavby pod šindľom a perla ľudovej architektúry - drevená cerkev harmonicky korešpondujе s prostredím.

    Otvorenie turistickej sezóny v skanzene je veľkou múzejnou udalosťou a zároveň aj oživením cestovného ruchu v meste a okolí. Slávnosť sa za prítomnosti širokej verejnosti pre pandémiu COVID - 19 nekonala už dva roky! Preto sa veľmi tešíme a všetkých vás, MILÍ PRIATELIA, srdečne pozývame do skanzenu 30. apríla 2022 o 10.00 hod. na tohtoročné podujatie OTVORENIE TURISTICKEJ SEZÓNY V SKANZENE.

    Čo sme pre vás, ctených návštevníkov, pripravili? V prvom rade v novej turistickej sezóne 2022 sa budeme pýšiť reštaurovanou sakrálnou pamiatkou - ikonostasom z 18. storočia z obce Pravrovce (Repejov) v okrese Medzilaborce, ktorý je súčasťou dreveného chrámu v skanzene. Uvedený proces pamiatkovej obnovy SNM - MUK realizovalo vďaka medzinárodnému grantovému projektu Spájanie kultúr - kultúrna mobilita v prihraničnej oblasti, HUSKROUA/1702/3,1/0040. Tento projekt je financovaný z programu medzinárodnej cezhraničnej spolupráce Maďarsko-Slovensko-Rumunsko-Ukrajina. V tento deň otvoríme program posvätením obnoveného ikonostasu. Ďalej budeme pokračovať ľudovými zvykmi a tradíciami v období jari - stavaním «mája» a «Vesňankami». Po celý deň budete mať možnosť občerstviť sa v tradičnej  furmanskej krčme, vychutnať si jej skvelú ľudovú kuchyňu. Veríme, že počasie nás nesklame a pri slniečku nás potešia svojou veselou autentickou hudbou POZBERANCI.

   Milovníci folklóru a tradícií, oslávte s nami otvorenie turistickej sezóny v areáli svidníckeho skanzenu a my odmeníme vašu vernosť neopakovateľným emočným zážitkom! Podujatie sa koná v rámci sprístupnenia slovenských múzeí občanom Ukrajiny.

(snm-muk)

 

 

 

 

 

 

 

 

Za február a marec majú vo Svidníku za ubytovanie ukrajinských odídencov vyplatiť vyše 5-tisíc eur

   Novela zákona umožňujúca vyplácať príspevky za ubytovanie odídencov z Ukrajiny vstúpila do platnosti 30. marca. Príspevok obyvateľom Svidníka vypláca mesto Svidník až po prijatí finančných prostriedkov z ministerstva vnútra.

   Príspevok sa poskytuje vo výške 7 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov a 3,50 eura za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá nedovŕšila vek 15 rokov.

   Základnou podmienkou pre získanie príspevku je uzavretie zmluvy o poskytnutí ubytovania medzi majiteľom nehnuteľnosti a odídencom.

   Svidnícka samospráva upozorňovala, že musí ísť o osobu odídenca, teda o osobu so štatútom dočasného útočiska. Prenajímateľ po uzatvorení zmluvy s odídencom zmluvu predloží mestu, vrátane čestného vyhlásenia na Mestskom úrade vo Svidníku, konkrétne v Klientskom centre na prízemí budovy AB alebo v kancelárii evidencie obyvateľstva - Adriána Zajarošová.

   Mestu zároveň po skončení každého kalendárneho mesiaca predloží výkaz o počte nocí, v ktorých skutočne poskytoval odídencovi ubytovanie.

   Príspevok bude oprávnenej osobe vyplácať mesto - na účet v banke alebo v hotovosti. K výplate finančných prostriedkov prenajímateľovi dôjde až po tom, ako obec tieto finančné prostriedky dostane od ministerstva vnútra.

   Ako nás informovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová, k 31. marcu požiadalo o vyplatenie príspevku za ubytovanie odídencov so štatútom dočasného útočiska 17 žiadateľov. „Spolu bolo na súkromí ubytovaných 49 odídencov, z toho 30 dospelých a 19 detí do 15 rokov. Suma na vyplatenie za február/marec 2022 predstavuje 5.022.50 eur,“ skonštatovala Kristína Tchirová.

Dodajme, že do tohto počtu nie sú zarátané ukrajinské odídenkyne a deti, ktoré sú ubytované v internáte SOŠ polytechnickej a služieb vo Svidníku.

   Mimochodom, v závere minulého týždňa bol v prípade umiestnenia detí ukrajinských odídencov do svidníckych materských a základných škôl takýto: ZŠ Komenského - sedemnásť žiakov, ZŠ 8. mája - dvaja žiaci, ZŠ Karpatská - piati žiaci, CZŠ sv. Juraja - jedna žiačka, MŠ Ľ. Štúra - štyri deti, MŠ 8. mája - tri deti a MŠ gen. Svobodu - šesť detí.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

Na Veľký piatok opitá žena zrovnala stĺp osvetlenia

    Na Veľký piatok, teda v piatok 15. apríla okolo 13. hodiny došlo k dopravnej nehode na Ulici Stropkovskej vo Svidníku, v blízkosti niekdajšieho supermarketu TESCO.

    37-ročná vodička zo Svidníka viedla motorové vozidlo zn. Škoda po hlavnej ceste na uvedenej ulici. Ako nás informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová, dostatočne sa nevenovala  vedeniu motorového vozidla, nesledovala situáciu v cestnej premávke, v dôsledku čoho zišla mimo cestu a narazila do stĺpa verejného osvetlenia. „Na vozidle ako aj na stĺpe vznikla škoda cca 2 200 eur,“ povedala Jana Ligdayová a potvrdila, že vodička bola, ako sa hovorí, pod parou. „Vodička bola po dopravnej nehode podrobená dychovej skúške, výsledok mala pozitívny - pod 1 promile alkoholu v dychu,“ uzavrela krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

Začali stavať obchodné centrum na priestranstve po niekdajších rómskych bytovkách

    Obchodné centrum na Stropkovskej ulici vo Svidníku, na priestranstve po niekdajších rómskych bytovkách na Goldbergerovej ulici, začína naberať reálne kontúry. Spoločnosť W-market, s.r.o. sídliaca v Prešove v utorok 19. apríla oficiálne odovzdala stavenisko stavebnej firme, ktorá sa pustila do práce.

    Konateľom firmy, ktorá je investorom obchodného centra, je Svidníčan žijúci a pôsobiaci v Prešove Michal Majdák. Pripomeňme, že toto obchodné centrum už malo byť podľa pôvodnej zmluvy postavené. V závere minulého roka preto Mestské zastupiteľstvo vo Svidníku rozhodovalo, či mesto odstúpi od zmluvy so spoločnosťou W-market alebo jej predĺži termín výstavby. Napokon mestskí poslanci rozhodli o predĺžení lehoty, keďže Michal Majdák argumentoval neistou situáciou vo všetkých odvetviach, ktoré spôsobila pandémia koronavírusu a ďalšími objektívnymi okolnosťami. Jeho slová zo záveru minulého roka, že ich záujem o výstavbu obchodného centrá trvá a že v jari začnú stavať, sa teraz naplnili. „Na realizáciu akýchkoľvek zámerom dnes vplýva veľmi veľa vecí. Veľmi veľa dlhé roky pôsobiacich firiem skrachovalo, takže naozaj vôbec nie je ľahké pustiť sa do niečoho takého,“ priznal Michal Majdák s tým, že takýto developerský projekt si vyžaduje nielen peniaze, ale aj veľkú dávku kreativity.

    Obchodné centrum by podľa slov Michala Majdáka malo byť hotové na prelome októbra a novembra tohto roku s tým, že stihnúť chcú predvianočnú sezónu. „Čokoľvek plánovať je dnes veľké riziko. Dnes preto nemôžem ešte povedať, aké obchodné prevádzky budú v centre, no bude ich sedem - osem, pričom celkovo bude 2 500 metrov štvorcových predajnej plochy. Akonáhle budeme mať vyskladanú celú ponuku, budeme o tom informovať,“ podotkol Michal Majdák, podľa ktorého je celková investícia vo výške vyše troch miliónov eur, v obchodnom centre by malo vzniknúť 40

- 50 pracovných miest a súčasťou centra bude okolo 80 parkovacích miest.

    Tie budú, samozrejme, slúžiť aj obyvateľom priľahlých bytoviek, ktorí sa dočkajú aj novej prístupovej cesty. „Samozrejme, takto to máme stanovené v zmluve s mestom, pretože prístupová cesta je vlastne súčasťou pozemku, ktorý sme kúpili. Inak, vjazd a výjazd na parkovisko bude nielen po súčasnej ceste, ale aj priamo z hlavnej cesty, z Ulice Sovietskych hrdinov, keďže vybudujeme samostatný odbočovací pruh ešte pred kruhovým objazdom,“ ozrejmil Michal Majdák a poprosil všetkých o pochopenie s obmedzeniami, ktoré výstavba obchodného centra prináša a sú prirodzené.

„Žijeme vo výnimočnej dobe, ktorá si vyžaduje väčšiu mieru porozumenia a tolerancie, preto verím, že všetko zvládneme k všeobecnej spokojnosti,“ uzavrel Michal Majdák.

   Dodajme ešte, že obchodné centrum stavia stavebná firma bauska z Vranova nad Topľou, ktorá je vo Svidníku známa tým, že stavala obchodné centrum Kaufland.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

Núdzové ubytovanie zriadili v bývalej mliekarni

    Núdzové ubytovanie pre odídencov z Ukrajiny už má pripravené aj mesto Svidník. Potvrdila to PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová.

    „Na základe príkazu prednostu Okresného úradu vo Svidníku na vecné plnenie v zmysle uznesenia Vlády SR č. 142/2022 pripravilo mesto Svidník vo svojich priestoroch 50 miest pre odídencov z Ukrajiny. Ide o núdzové ubytovanie na maximálnu dĺžku pobytu 10 dní,“ informovala Kristína Tchirová.

    Ubytovanie je zriadené, teda pripravené v priestoroch bývalej mliekarne na Stropkovskej ulici. „Poskytuje základné hygienické vybavenie: teplá voda, toalety, sprchy, možnosť stravovania a nocľah. Zabezpečené je aj pripojenie na internet. Pre potreby ubytovania najmä žien s deťmi sme zriadili detský kútik a tiež uspôsobili jednu časť priestorov blízko kuchynky aj pre mamičky s batoľatami,“ dodala Kristína Tchirová s tým, že mesto Svidník okrem nákupu postelí, posteľnej bielizne, zabezpečuje aj hygienické balíčky a stravu pre odídencov v tomto dočasnom krízovom ubytovaní. Na zabezpečenie úloh na základe príkazu prednostu Okresného úradu vo Svidníku bolo doteraz vynaložených zhruba 8-tisíc eur.

   V uplynulú nedeľu 24. apríla platilo, že v núdzovom ubytovaní mesta Svidník nebol ubytovaný nikto.

(ps)

 

 

 

 

 

 

Máme za sebou Veľkú noc - už aj podľa Juliánskeho kalendára

   Veľkú noc majú kresťania za sebou, a to vrátane pravoslávnych veriacich. Rímskokatolíci a Gréckokatolíci slávili sviatky vzkriesenia Ježiša Krista od 15. do 18. apríla, pravoslávni veriaci počas uplynulého víkendu, teda o týždeň neskôr, pretože takto to vyšlo podľa Juliánskeho kalendára, ktorým sa Pravoslávna cirkev riadi.

   Obrady Veľkej noci alebo vzkriesenia Ježiša Krista prebiehali v pomerne chladnom počasí, zrejme najkrajšie bolo na Veľký piatok, kedy sa vo Svidníku konala Veľkopiatková Krížová cesta. Zorganizovala ju Gréckokatolícka farnosť Svidník - Záhradná v spolupráci s Gréckokatolíckou farnosťou Svidník - mesto a Rímskokatolíckou farnosťou vo Svidníku. Iste aj príjemné počasie, ale určite aj skutočnosť, že dva roky kvôli pandémii Krížová cesta ulicami Svidníka nebola, spôsobili hojnú účasť veriacich. Krížová cesta ulicami mesta viedla od Gréckokatolíckeho chrámu na nižnom Svidníku cez pešiu zónu, Rímskokatolícky kostol až do Gréckokatolíckeho chrámu v meste. Správca Gréckokatolíckej farnosti Svidník - Záhradná Pavol Fenik netajil svoju spokojnosť s účasťou veriacich všetkých troch farností. Veľkopiatková Krížová cesta ulicami Svidníka mala silné duchovné čaru a vlastne rovnako aj ďalšie obrady, ktoré nasledovali v ďalších dňoch.

    Vyvrcholili, samozrejme, v nedeľu ráno obradmi vzkriesenia Ježiša Krista - Isusa Christa, ktoré boli spojené s tradičným posvätením veľkonočných jedál. Po dvoch rokoch mohli ľudia bez najmenších problémov s košíkmi plnými veľkonočných dobrôt prísť do chrámov či do kostola.

    Rímskokatolíci navyše zrejme po prvýkrát v histórii vo Svidníku košíky s veľkonočnými jedlami posväcovali už aj v sobotu popoludní a následne, samozrejme, v nedeľu ráno.

    Rovnako v nedeľu, no o týždeň neskôr, teda 24. apríla si svoje veľkonočné košíky dali vo Svidníku a v regióne posvätiť aj pravoslávni veriaci, ktorí slávili Voskresenije Isusa Christa podľa Juliánskeho kalendára.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

Už aj do obchodov bez respirátorov či rúšok

    Konečne žiadne rúška a ani respirátory. Od uplynulého štvrtka 21. apríla sa až na niekoľko výnimiek skončila povinnosť nosiť ochranu dýchacích ciest.

    Respirátory budú povinné pre návštevníkov v zariadeniach sociálnej starostlivosti a v zdravotníckych zariadeniach. Ide napríklad o domovy dôchodcov alebo o nemocnice. Personál, ktorý pracuje v týchto zariadeniach, bude povinný mať respirátor iba v prípade kontaktu s klientom alebo s pacientom. Rúška či respirátory ani v týchto zariadeniach nemusia nosiť deti do šiestich rokov, autisti a ľudia so stredným a ťažkým mentálnym a sluchovým postihnutím. Rúško ani respirátor nemusí mať ani zamestnanec, ktorý sa nachádza na vnútornom pracovisku sám.

    Zmenili sa aj pravidlá domácej izolácie. Človek, ktorý sa infikoval ochorením Covid-19, musí aj naďalej zostať v izolácii. Stále platí päťdňová izolácia. Ak na piaty deň nemá človek príznaky, môže izoláciu ukončiť. Ak príznaky pretrvávajú, o ukončení izolácie rozhodne lekár.

    Človek vyliečený z ochorenia Covid-19 musí po prekonaní choroby nosiť respirátor päť dní. Deti v škole môžu respirátor vymeniť za rúško. Človek, ktorý prišiel do kontaktu s nakazeným, už nemusí ísť do karantény. Karanténa sa zrušila, nariaďuje ju už len lekár, ak to považuje za potrebné. Po ukončení takejto karantény však už nebude musieť človek na verejnosti nosiť respirátor ani rúško.

    Minister zdravotníctva a hlavný hygienik napriek zrušeniu opatrení, ktoré znamenajú aj to, že do obchodovo už chodíme bez rúšok či respirátorov, tvrdia, že pandémia koronavírusu na Slovensku sa ešte neskončila. Pandémiu môže ukončiť len Svetová zdravotnícka organizácia. Zatiaľ to neurobila. Zrušenie najviditeľnejších protipandemických opatrení podľa hlavného hygienika len znamená, že sa na Slovensku epidemiologická situácia zlepšila natoľko, že nateraz nie sú potrebné.

    „Ak by došlo k výraznému zhoršeniu alebo k objaveniu nebezpečného variantu, ktorý by veľmi ohrozoval obyvateľstvo, tak by sme sa museli k opatreniam vrátiť,“ vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas. V prípade zhoršenia epidemiologickej situácie sa preto môžu vrátiť nielen rúška a respirátory, ale na jeseň aj lockdown. To sa však teraz ešte potvrdiť, no ani vyvrátiť nedá.

(pn)

 

 

 

 

 

Budujú 44 nových parkovacích miest v dvoch lokalitách

    Hneď dve nové parkoviská začali v uplynulých dňoch stavať v dvoch lokalitách vo Svidníku. Nové parkovacie miesta na základe schválenia Mestským zastupiteľstvom vo Svidníku pribudnú vo vnútrobloku na Ulici Ľ. Štúra a takisto aj vo vnútrobloku na Ulici Sovietskych hrdinov pri reštaurácii Jasmin.

    „Firma JUMI - STAV spol. s r.o. Svidník bola úspešná v súťaži o vybudovanie 24 parkovacích miest na Ulici Ľ. Štúra vo vnútrobloku za OD Profit. Nové parkovacie miesta pomôžu vo vyťaženom centre mesta, obyvateľom priľahlých bytoviek pri materskej škole a tiež obyvateľom výškových bytoviek v tejto lokalite,“ informovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová s tým, že cena za vybudovanie parkoviska je 45-tisíc eur a v danom území časom pribudne aj moderné kontajnerové stojisko.

    „Firma Marpol, s. r. o. Prešov bola úspešná v súťaži na vybudovanie 20 parkovacích miest na Ulici Sov. hrdinov vo vnútrobloku pri reštaurácii Jasmin. V tejto lokalite vzniknú parkovacie miesta v celkovej hodnote 35-tisíc eur,“ doplnila informácie o druhom novom parkovisku Kristína Tchirová.

Spolu s ukončenou výstavbou 19 parkovacích miest na Ulici gen. Svobodu a práve vznikajúcimi parkovacími miestami na Ulici Ľ. Štúra bude vo Svidníku nových spolu 63 parkovacích miest. „Vieme, že každé jedno parkovacie miesto prináša do mesta vyšší komfort bývania, preto myslíme aj na vyťaženú lokalitu na Ulici Duklianskej, kde by sme chceli pridávať parkovacie miesta postupne tiež,“ dodala Kristína Tchirová.

(ps)

 

 

 

 

 

 

Náhla smrť v kamióne pod duklianskym pamätníkom

    Náhle a nečakane zomrel v kabíne kamióna. Traja moldavskí kamionisti v uplynulú stredu spolu dorazili na parkovisko pri hraničnom priechode Vyšný Komárnik - Barwinek, aby absolvovali povinnú prestávku. Prehodili pár viet a každý jeden vo svojom kamióne sa chystal uložiť spať. Keď sa na druhý deň dvaja z nich zobudili, k tretiemu kolegovi sa nemohli dostať. Nehybne sedel na sedadle spolujazdca a vyzeral, akoby spal. Nereagoval na búchanie, na volanie telefónom, ani cez vysielačku.

    Kolegovia preto volali záchranárov a na parkovisko pod duklianskym pamätníkom dorazili aj policajti a hasiči. Medzitým kamionisti dokázali otvoriť kamión a hneď im bolo jasné, že ich kolega je, žiaľ, mŕtvy. Privolaní záchranári smrť muža z Moldavska, ktorý by mal v piatok 58 rokov, už len potvrdili, no presnú príčinu jeho smrti ukáže až pitva. V každom prípade išlo o náhlu smrť.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

2002 - 2022: Dvadsať rokov našich - vašich Podduklianskych noviniek (17)

    V auguste 2022 uplynie 20 rokov, odkedy vychádzajú Podduklianske novinky. Prvé vydanie pod týmto názvom a pod súčasným vydavateľom vyšli 26. augusta 2002.

    20 rokov nášho a verím, že i vášho obľúbeného regionálneho týždenníka je istotne príležitosťou na zaspomínanie si na to, čo sa pred dvadsiatimi rokmi v podduklianskom regióne dialo a čo sme na našich stránkach prinášali. Každý týždeň tak v roku 2022 venujeme priestor tomu, o čom sme písali v roku 2002. Dnes pokračujeme sedemnástym dielom celoročného seriálu.

Rozhodli o výstavbe Billy

    Písali sme o definitívnom rozhodnutí Mestského zastupiteľstva vo Svidníku o tom, že supermarket Billa postavia na priestranstve pred nemocnicou. Mestské zastupiteľstvo prijalo zmenu číslo 1 Územného plánu sídelného útvaru Svidník. Plocha pred nemocnicou bola v pôvodnom Územnom pláne mesta charakterizovaná ako plocha, určená pre verejnú, izolačnú zeleň a heliport Leteckej záchrannej služby. O zmene Územného plánu mesta Svidník hlasovalo 24 poslancov. Devätnásti z nich návrh na zmenu schválili, dvaja boli proti (Michal Lažo a Anton Berežňák) a traja sa hlasovania zdržali (Mária Albrechtová, Ján Bača a Pavel Olejár).

Vyššia spotreba plynu

    Spotreba plynu v dôsledku dlhotrvajúcich nízkych teplôt bola v zimnej sezóne 2001/2002 o 43 percent vyššia oproti predošlej zimnej sezóne. Tento stav sa odzrkadlil aj na spotrebe tepla pre jednotlivých odberateľov.

MISS Internet zo Svidníka

    Svidníčanka Ivana Zvijačová bol finalistkou celoslovenskej súťaže krásy MISS 2002. Nositeľkou tohto titulu sa stala Eva Verešová. Svidníčanka Ivana Zvijačová, študujúca na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, získala titul MISS Internet.

(pn)

 

 

 

 

 

Epidemiologická situácia v okresoch je stabilizovaná

    Epidemiologická situácia v obidvoch okresoch je stabilizovaná. COVID-19 je konečne na ústupe, aj keď sa ochorenie vyskytne každý deň.

    Podľa šéfky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Svidníku Heleny Hrebeňákovej najvyššiu chorobnosť v tomto roku sme zaznamenali v 5. kalendárnom týždni a to v obidvoch okresoch. Od tohto týždňa zaznamenávame pokles alebo iba veľmi mierny nárast v 10. a 11. kalendárnom týždni.

    V tomto roku sme najviac ochorení zaznamenali v mesiaci február - v okrese Svidník 2 201 ochorení, v okrese Stropkov 1 522. V mesiaci apríl zatiaľ evidujeme v okrese Svidník 312 a v okrese Stropkov 145 ochorení. Najviac chorých pochádza zo Svidníka -160, Stropkova - 72, Giraltoviec - 30, Kružlovej a Bukoviec po 12.

    Najvyššia chorobnosť v januári a februári bola v obidvoch okresoch vo vekových skupinách 10-14 a 15-19 rokov a to viac ako 10 000 na 100 000 obyv., v apríli je najvyššia chorobnosť vo vekových skupinách 55-64 a 65+ rokov a to viac ako 1300 na 100 000 obyv.

(pn)