e-mail:  redakcia@podduklianskenovinky.sk

 

 

 

+421 54 7525151

číslo 16-17 vydané 15.4.2025

 

Duchovné slovo pred Veľkou nocou

Na svidníckej pešej zóne menia stromy, ktoré dvíhali dlažbu

Dotknú sa opatrenia proti slintačke a krívačke aj veľkonočného syra?

Vďaka Participatívnemu rozpočtu sa v kraji zrealizuje 43 projektov, uspeli aj projekty z nášho regiónu

Svidnícki mestskí policajti už majú fotopasce a takisto aj tzv. papuče!

Zážitková exkurzia školy umeleckého priemyslu v Taliansku

Svidnícki gymnazisti spoznávali Švédsko

Lekárka Hana Zelenková na tému rizikových kožných ochorení

Futbal

Definitívne: Svidník sa odhlásil zo IV. ligy Východ!

 

 

 

 

 

 

 

 

Duchovné slovo pred Veľkou nocou

Kto sa poníži, bude povýšený...

    Drahí priatelia, iste sme už mnohí uvažovali nad tým, čo pre nás znamená Pascha. Práve názvom tohtoročného priania chcem upriamiť našu pozornosť na praktické naplnenie „paradoxu,“ ktorý nás učí Kristus: „Kto sa poníži, bude povýšený“ a „kto stratí svoj život pre mňa a pre evanjelium, nájde ho.“

    Pointou Paschy je toto: Kristova smrť je v skutočnosti slávnym triumfom nad skutkami zla. Namiesto toho, aby zlu čelil zlom, čo je náš prirodzený ľudský sklon, Ježiš čelil sile zla láskou až do konca a učeníkom zakázal použiť násilie na jeho ochranu. Kríž, ktorý sám osebe nie je nič dobré, sa tak stáva dobrým, pretože teraz je symbolom najväčšej lásky, ako Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov.“

    Na tento „paradox“ upozorňuje aj sv. apoštol Pavol, keď píše: „Slovo kríža je bláznovstvom pre tých, čo idú do záhuby, ale pre tých, čo sú na ceste spásy, teda pre nás, je Božou mocou“ (1 Kor 1, 18). Význam paschálneho tajomstva možno pochopiť len prostredníctvom kríža a zmŕtvychvstania spoločne. Bez jedného z týchto dvoch pólov paschálne tajomstvo nemá zmysel.

   Smrť nášho Pána nám priniesla život. Ježiš nezomrel na kríži, aby priniesol viac smrti do sveta, ale aby sa stretol s celou mocou smrti a zničil ju. Aby zničil hriech v Tvojom aj mojom živote.

   Pascha je vždy koniec a vždy začiatok. Vždy žijeme po Pasche a vždy smerujeme k Pasche. Nech teda aj tohtoročná Pascha nie je pre nás krásnou „tradíciou,“ ale na prvom mieste radosťou z Kristovho víťazstva nad smrťou v Tvojom aj mojom srdci.

Christos voskrese!

o. Pavol Fenik,

duchovný Gréckokatolíckej farnosti Svidník-Záhradná

 

 

 

 

 

Zážitková exkurzia školy umeleckého priemyslu v Taliansku

    V marci 2025 absolvovali študenti 1. až 3. ročníka všetkých študijných odborov ŠUP vo Svidníku šesťdňovú exkurziu z dejín výtvarnej kultúry v Taliansku. Naším cieľom bola Florencia, Rím a Vatikán, konkrétne spoznávanie obdobia antiky, renesancie a baroka, sakrálnych aj svetských diel z oblasti architektúry, sochárstva a maliarstva. Exkurzia bola zameraná didakticky a jej cieľom bolo poskytnúť žiakom zážitkovou formou potrebné teoretické vedomosti a praktické poznatky z dejín umenia. Vedúcou exkurzie a organizačné zabezpečenie mala na starosti Slávka Kollárovičová spolu s  Máriou Maťašovou.

   Florentská renesančná Katedrála Santa Maria del Fiore so zvonicou a baptistériom s Rajskými dverami nás ohromila svojou majestátnosťou a mramorom v rôznych odtieňoch. Nasledovala návšteva Galérie Uffizzi s najväčšou zbierkou renesančného umenia, ktorú dnešným generáciám zanechala florentská rodina Mediciovcov. Diela Botticelliho, Leonarda da Vinci, Michelangela, Raffaela, Caravaggia či Rembrandta sme si už vychutnávali nielen prostredníctvom školského dataprojektora, ale videli sme skutočné originály a bol to veru zážitok.

Slnečný Rím nám ponúkol antické pamiatky

   Slnečný Rím nám ponúkol antické pamiatky Koloseum a archeologický park Forum Romanum. Najkrajšie výhľady na tieto pamiatky sa nám naskytli, keď sme schádzali z vyvýšeného pahorku Kapitol. Ďalšou umeleckou chuťovkou bol renesančný Kostol sv. Petra v okovách s náhrobkom pre pápeža Júliusa II. a sochou Mojžiša od slávneho Michelangela.

   Dve hodiny čakania na vstup do Vatikánskych múzeí sa nám určite oplatil, lebo uvidieť Raffaelove siene s obrovskou freskou Aténskej školy bol skutočne zážitok. Veľkolepá Sixtínska kaplnka s freskovou výzdobou stropu so zrodením Adama, ale aj oltárna stena s námetom Posledného súdu, patrí k neopakovateľným zážitkom na celý život. Michelangela sme teda mali možnosť spoznať nielen ako grandiózneho sochára, ale aj ako majstra maliara. V každej z týchto polôh je famózny.

Štvrtý najväčší chrám sveta, renesančná Bazilika sv. Petra nám opäť predstavila Michelangelovu tvorbu. Vatikánska Pieta patrí k prvým sochárskym dielam tohto umelca, ktoré zrealizoval v mladom veku 23 rokov. Majestátny bronzový baldachýn od barokového umelca Berniniho tvorí srdce tejto stavby.

   Posledný deň v Ríme, sme strávili čas na Španielskych schodoch a užili sme si zreštaurovanú barokovú Fontánu di Trevi. Samozrejme, sme sa aj otočili chrbtom a vhodili mincu, aby sme sa do Ríma ešte vrátili. Návštevou Panteonu s otvorom v kupole, cez ktorý údajne neprší a je aj miestom posledného odpočinku maliara Raffaela, sme sa opäť preniesli do antiky. Prostredníctvom triptychu od Caravaggia Zo života sv. Matúša v Kostole sv. Ľudovíta Francúzského sme si vychutnávali dynamické barokové kontrasty prudkého svetla s tmavým pozadím. Piazza Navona s barokovou Fontánou 4 riek od Berniniho bola našou bodkou za umením.

Zážitkom bola návšteva Múzea Gucci

    Zážitkom nielen pre budúcich odevných dizajnérov bola návšteva Múzea Gucci. Jeho trojrozmerný kaleidoskop farebných vzorov a potlačí vtiahol do seba  každého z nás a zanechal neopakovateľný vizuálny vnem. Zrkadlová nekončiaca kabelková sieň nám tiež zadefinovala tohto módneho tvorcu.

   Zažili sme aj nové, úplne nepoznané svety. Adrenalín v uzavretom metre, kedy sa ranná dopravná špička zmenila na kolos vydesených ľudí. Zažili sme promujúcich absolventov univerzity, ktorí hrdo nosili na hlavách vavrínové vence, mimochodom tak prítomné rímskej kultúre a takto ne/tradične oslavovali svoj vstup na scénu profesie, ktorú si zvolili.

   Exkurzia nabitá umením nám dala nový rozmer, obohatila nás a nechala vnímať realitu inej kultúry. Nie nadarmo sa hovorí, že raz vidieť a zažiť je viac ako stokrát počuť. Ďakujeme Taliansko a tešíme sa na nové cesty a zážitky, kde budeme nasávať umenie prostredníctvom priameho kontaktu.

Slávka Kollárovičová,

ŠUP vo Svidníku

 

 

 

 

 

 

 

Vďaka Participatívnemu rozpočtu sa v kraji zrealizuje 43 projektov, uspeli aj projekty z nášho regiónu

   Finančnú podporu kraja vo Výzve Participatívny rozpočet 2025 dostane 43 projektov, ktoré získali v nedávnom SMS hlasovaní najväčší počet hlasov. Prešovský samosprávny kraj na každý víťazný projekt poskytne dotáciu vo výške 10-tisíc eur. Vďaka tomu sa na jeho území zrealizujú viaceré projekty zamerané na obnovu národných kultúrnych pamiatok, dobuduje sa oddychový areál, postaví altánok pre rodiny či zrekonštruuje stolnotenisová herňa. Celkovo sa na výzvu v tomto roku prerozdelí až 430-tisíc eur.

   O priazeň verejnosti v rámci Výzvy Participatívny rozpočet PSK sa tento rok uchádzalo 64 projektov. Občania kraja mohli za svojich favoritov hlasovať pod dobu dvoch týždňov od 22. marca do 5. apríla a svojím SMS hlasom rozhodnúť o tom, ktorý z projektov sa dočká svojej realizácie. Aktuálne je už známych 43 projektov s najväčším počtom získaných hlasov v každom okrese, ktoré budú Prešovským samosprávny krajom v rámci výzvy podporené dotáciou 10-tisíc eur.

   Najviac podporených projektov je z okresu Prešov, a to sedem. Podporili aj projekty z nášho regiónu. V okresoch Kežmarok, Poprad, Sabinov a Svidník sa podporia zhodne po štyri projekty. V okrese Svidník, konkrétne v obci Kečkovce, umožní krajská dotácia opraviť schodisko do farskej budovy a tiež ho zastrešiť. Gréckokatolícka cirkev získa 10-tisíc eur.

V obci Rakovčík opravia a obnovia fasádu na gréckokatolíckom chráme Presvätej Bohorodičky Ochrankyne. Pridelená dotácia je vo výške 10-tisíc eur.

V obci Rovné 10-tisíc eur pomôže na vymaľovanie tamojšieho Chrámu sv. Demetra. V Obci Vyšná Pisaná za 10-tisíc eur opravia fasádu chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky.

Z okresu Stropkov uspel v hlasovaní verejnosť projekt zameraný na sprístupnenie a obnovu pamätihodnosti v Bokši. Na tento projekt získajú 10-tisíc eur.

Zoznam podporených projektov Výzvy Participatívny rozpočet 2025 je zverejnený na www.psk.sk v sekcii poskytovanie dotácií aj s počtom získaných SMS hlasov. V konečnom súčte ich v rámci hlasovania prišlo od širokej verejnosti niečo cez 73-tisíc.

(psk, pn)

 

 

 

 

 

 

 

Svidnícki gymnazisti spoznávali Švédsko

   Projekty Erasmus+ sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho Gymnázia duklianskych hrdinov vo Svidníku. Navštívili sme už mnoho krajín, ako je Španielsko, Nórsko, Turecko, Rumunsko či Lotyšsko.

   Nieže by sme si len zvykli a povolili v našej práci, to určite nie! Práve naopak, zdokonaľujeme našu prácu a zodpovedne sa pripravujeme na spoluprácu so zahraničnými partnermi. Keďže sme všeobecnovzdelávacia škola, nie všetky naše výsledky sú hmatateľné. Skôr sa zameriavame na vedomosti a zručnosti potrebné pre naše profesie. Zároveň však dbáme o zdravý životný štýl a duševnú pohodu, ktorá je v tejto dobe veľmi potrebná. A o tom bola naša mobilita do švédskeho mesta Ljusdal. Mestečko je veľmi podobné nášmu mestu, a preto sme sa tam hneď cítili ako doma. V rámci našich aktivít sme sa zúčastnili vyučovania, zistili sme, ako funguje švédsky školský systém a akých mimoškolských aktivít sa zúčastňujú naši rovesníci. Precvičili sme si naše znalosti z angličtiny a naučili sme sa používať nové aplikácie na vytváranie kvízov, prezentácií a videí, čo sme si hneď aj vyskúšali.

   Zároveň sme sa dozvedeli viac o severských športoch, ako sú curling, lyžovanie, bandi či vybíjaná (dodgeball), a niektoré sme si aj reálne vyskúšali. Musíme priznať, že napríklad curling v televízii vyzerá jednoducho, no realita je iná. Napriek tomu sme pri nich zažili veľa zábavy. Ak si nás chcete pozrieť v akcii, zavítajte na našu facebookovú či instagramovú stránku. Zaujímavá bola aj návšteva Zoo, kde sme mohli pozorovať severské zvieratá ako losy, soby či polárne líšky.

   Krásnou bodkou našej mobility bolo hlavné mesto Švédska, Štokholm. Očaril nás svojou históriou, malebnými uličkami, ktoré hýrili farbami a veľmi príjemnými ľuďmi. Domov sme sa vrátili nabití energiou a novými vedomosťami, ktoré budeme ďalej zdieľať a využívať nielen v škole, ale aj v bežnom živote. Ďakujeme, Erasmus+, za túto príležitosť a tešíme sa na nové dobrodružstvá!

(is)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lekárka Hana Zelenková na tému rizikových kožných ochorení

    „Melanómy patria medzi najagresívnejšie typy rakoviny, spôsobujú až 90 percent úmrtí na kožné nádory,“ ozrejmila kožná lekárka Hana Zelenková zo súkromnej kožnej kliniky vo Svidníku. Pozhovárali sme sa s ňou na tému rizikových kožných ochorení, medzi ktoré patrí práve melanóm.

Čo je to melanóm?

   „Malígny melanóm je zhubný nádor, ktorý vzniká v dôsledku nekontrolovaného delenia melanocytov. Melanocyty sú bunky nachádzajúce sa v spodnej vrstve kože. Ich prirodzenou funkciou je tvorba kožného pigmentu, melanínu, ktorý má ako „slnečník“ chrániť jadrá buniek pred pôsobením UV žiarenia a tým zabrániť poškodeniu DNA a vzniku porúch pri delení buniek.“

Ako vzniká a na akých miestach tela sa najčastejšie nachádza?

   „Melanóm môže prerásť do okolitého tkaniva alebo sa šíriť do ďalších častí tela - metastázovať. Melanóm vzniká buď z už existujúceho znamienka alebo na predtým neporušenej koži. Melanómy sú v prevažnej väčšine nádory kože. Niekedy môžu vznikať aj v iných častiach tela, napríklad v oku alebo na slizniciach tráviaceho či močovo-pohlavného traktu.“

Je prepojené slnenie s rozvojom melanómu?

   „Veľmi, UV žiarenie a rôzne poranenia zvyšujú riziko vzniku melanómu, sú na prvom mieste.“

Súvisí výskyt melanómu s množstvom znamienok na pokožke?

   „Bolo dokázané, že vznik melanómu priamo súvisí s celkovým počtom znamienok na tele. Riziko vzniku melanómu je vyššie u ľudí s 11 až 25 znamienkami v porovnaní s tými, ktorí majú do 10 znamienok a zdá sa, že sa až 2x zvyšuje s každými ďalšími 25 znamienkami.“

Do akej miery je potrebná prevencia v tomto smere?

    „Prevencia je v prípade malígneho melanómu veľmi dôležitá. Svoju kožu by sme si mali samo vyšetrovať rovnako, ako je tomu napríklad pri prsníkoch alebo semenníkoch. Znamená to, že by sme si mali celú kožu (napr. aj za pomoci zrkadla) raz do mesiaca, ale aspoň 3-krát do roka celú poprezerať. Sledovať by sme mali už existujúce znamienka, ale aj to, či nejaké pribudli a ako sa správajú.

   Pre rozpoznanie podozrivých znamienok sa používa tzv. pravidlo ABCDE. Priblížme si ho. A – asymetria, B (border) - hranica; nepravidelné okraje so zárezmi, C (color) -  farba, zmes farieb s rôznymi odtieňmi hnedej, červenohnedej až čiernej, červenofialovej, svetlofialovej až strata farby, D (diameter) - priemer väčší ako 6 mm, E (evolution) - vývoj, teda zmeny na znamienku pozorované v priebehu času.“

Ako vyzerá vyšetrenie podozrivých znamienok odborníkom, takzvaným špecialistom?

   „Vyšetrenie „podozrivých“ znamienok špecialistom - dermatológom prebieha s použitím špeciálneho prístroja - dermatoskopu. Dermatoskop je vlastne „lupa“, ktorá umožňuje bližšie vyhodnotenie znamienka. Najčastejšie sa využíva prenosný ručný dermatoskop, ktorý zväčšuje 10-20x. Umožňuje lekárovi pozorovať farebné, štrukturálne a cievne zmeny, ktoré sa môžu vyskytnúť v znamienku.“

Čo nasleduje po vyšetrení znamienka dermatológom?

   „Definitívna diagnóza melanómu je stanovená až patológom na základe vyšetrenia vzorky znamienka. Každé znamienko, ktoré chirurg vyberie, aj keď iba z kozmetických dôvodov, má byť histologicky vyšetrené patológom, aby sa vylúčila prítomnosť zhubných buniek. V prípade definitívneho stanovenia diagnózy malígneho melanómu závisí ďalší postup od tzv. klinického štádia, teda miery postihnutia organizmu ochorením. Je potrebné dôkladne vyšetriť samotný nádor, teda jeho hrúbku, mieru agresivity, mieru postihnutia okolitého tkaniva, prítomnosť či neprítomnosť porušenia povrchu. V prípade podozrenia na rozšírenie do ostatných častí tela sa vyšetrujú aj spádové lymfatické uzliny, teda tie, do ktorých je odvádzaná lymfa z príslušnej časti tela, v ktorej sa nachádza melanóm. Existencia vzdialených ložísk - metastáz - je vylúčená alebo potvrdená pomocou zobrazovacích vyšetrení, ako sú USG, RTG, CT, PET CT.“

Máme aj nejakú dobrú správu súvisiacu s existenciou a liečbou melanómu?

   „Dobrou správou je, že v priebehu posledných rokov došlo k veľkému posunu v liečbe melanómu a v tejto oblasti naďalej prebieha aktívny výskum.“

Ako melanóm liečiť?

   „Základným a najstarším spôsobom liečby malígneho melanómu, ktorý sa používa od začiatku dvadsiateho storočia, je chirurgické odstránenie. Lekári sa snažia odstrániť všetky nádorové bunky, aby zabránili ich pretrvávaniu v organizme a ďalšiemu šíreniu do iných častí tela. Chemoterapia sa v liečbe MM začala používať od sedemdesiatych rokov a koncom minulého storočia sa prvýkrát v liečbe pacientov uplatnila nová liečebná metóda, označovaná ako imunoterapia. Tá pomáhala vlastnému imunitnému systému pacienta bojovať s ochorením. V tom čase ale ešte nedokázala výrazne zlepšiť prognózu väčšiny pacientov. Poznáme ešte chirurgickú, radiačnú, adjuvantnú, paliatívnu liečbu, alebo biologickú liečbu. Najdôležitejšia zo všetkého je však aj tak prevencia a aktívny prístup k riešeniu daného problému.“

Jana Savčáková,

DOST vo Svidníku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svidnícki mestskí policajti už majú fotopasce a takisto aj tzv. papuče!

  Nemôžu byť vždy a všade, nechať si však mesto zasypať nelegálnym odpadom nechcú. Mestskí policajti vo Svidníku bojujú s čiernymi skládkami postupne. Najnovšie si za pomocníkov vybrali modernú, no úplne jednoduchú techniku.

Stavebný odpad vo Svidníku donedávna končil aj v kontajneroch pri panelákoch. Takzvanú kontajnerovú turistiku stoplo mesto uzamykateľnými stojiskami.

„Uzamykateľné stojiská sa osvedčili, samozrejme. Tým sa eliminuje napríklad aj spomínaný stavebný odpad, ale eliminujú sa aj odpady, ktoré boli vozené, dajme tomu, aj z obcí,“ povedala hovorkyňa mesta Svidník Kristína Tchirová.

   Ako čoraz viac problémové sa však dlhodobo ukazujú nelegálne skládky na okrajoch mesta. Potvrdzuje to aj náčelník Mestskej polície vo Svidníku Jakub Kurej. Spolu s kolegom nás zobral na priestranstvo pri tzv. kľúči od mesta, teda pri vstupe do Svidníka v smere od Poľska.

   „Vidíme tu stavebnú suť, vidíme tu škridľu, pneumatiky, ktoré v pneuservise, keď kupujeme pneumatiky, nám vedia bezplatne zobrať a zlikvidovať. Pre mňa je to nepochopiteľné, že v dnešnej dobe to človek dokáže vyviezť za mesto a len tak bez všetkého to vyhodiť takto do prírody,“ netajil svoje sklamanie náčelník svidníckych mestských policajtov.

   Spomínaná lokalita hneď pri vstupe do Svidníka v smere od Poľska patrí, ako sa hovorí, medzi tie najvychytenejšie lokality na vytváranie nelegálnych skládok. Prístup sem má totiž ktokoľvek. „Áno, je to pravda, momentálne je tu voľný prístup. Páchateľov alebo tých priestupcov to láka, keďže je tu veľmi malá možnosť, aby ich tu niekto pristihol,“ povedal Jakub Kurej a priznal, že ľudí, ktorí odpad zvážajú na nelegálne skládky, policajti odhalia len vo výnimočných prípadoch. „Je to bokom mesta, hliadka nemôže byť všade a ani kamera nemôže byť všade.“

   Najčastejšie preto aj svidníckym mestským policajtom najviac pomôžu všímaví susedia. „Máme také prípady, že sused suseda nahlásil, niekedy nie že priamo sused, ale z ulice suseda, ale všetko je anonymné, ľudia nechcú na seba poukázať, možno len chcú urobiť trošku zle tomu susedovi.“

   Teraz chcú byť aj svidnícki mestskí policajti ráznejší a pôvodcov rôzneho odpadu vyhodeného v prírode odhaľovať aj sami. Pomocníkom majú byť fotopasce. „Máme ich viac a budeme ich vedieť premiestňovať v daných lokalitách a bude odosielať mms-ky, keď bude nejaký pohyb, s fotografiou, kto bol na mieste. Ešte len začíname s tým, ale dúfame, že nám to určite uľahčí prácu,“ vyslovil presvedčenie náčelník Mestskej polície vo Svidníku Jakub Kurej a pochválil sa ešte jednou novinkou.

   Svidnícki mestskí policajti už disponujú aj tromi tzv. papučami, ktoré vedia použiť pri nesprávne parkujúcich autách. O tejto téme prinesieme na našich stránkach bližšie informácie v najbližšom vydaní.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

Dotknú sa opatrenia proti slintačke a krívačke aj veľkonočného syra?

   Veľká noc bez bieleho zlata? Pravý ovčí syr priamo z farmy si aktuálne nekúpime. Vyzerá to tak, že ani v najbližších dňoch. Rozhodnutie súvisí s opatreniami proti šíreniu slintačky a krívačky.

   „No kto si dovolí v dnešných podmienkach alebo za tejto situácie predávať ovčí hrudkový syr? Robíme aj bryndzu, ani tá sa nebude robiť, kým sa tá situácia nezmení,“ povedal pre naše noviny majiteľ farmy v Bukovciach Ján Harvilko, ktorý patrí k najväčším chovateľom oviec na východe Slovenska. Zároveň priamo z farmy predáva hotové výrobky. Vrátane ovčieho syra do veľkonočných košíkov.

   „Ľudia majú o to veľmi veľký záujem, no tohto roku to bude bez syra,“ povedal Ján Harvilko.

    Ani my sme na farmu v Bukovciach neďaleko Stropkova nevstúpili. Zašli sme len do predajne, ktorá je mimo areálu. „Každý, kto ide do predajne, musí prejsť cez dezinfekciu. Je tu chlórové vápno, je tam dezinfekčná rohož a vo vnútri máme ešte ďalšiu, plastovú rohož, ktorá je tiež dezinfekčná,“ vysvetlil nám opatrenia proti prípadnému šíreniu slintačky a krívačky Ján Harvilko.

   V družstevnej predajni, kde takisto majú prísne dezinfekčné opatrenia, síce objednávky na veľkonočné pečivo prijímajú, no mliečne či syrové produkty tam ľudia pýtajú márne. „Pýtajú sa ľudia, záujem o ovčí syr je, aj teraz, stále,“ povedala predavačka.

   „Biele zlato, keď sme to takto nazvali, je dovtedy bielym zlatom, kým sa syr vyrába z nepasterizovaného mlieka. Keď sa spasterizuje, v podstate to najdôležitejšie, čo v ňom je, tie mikroorganizmy, sa zlikvidujú,“ ozrejmil nám ešte Ján Harvilko rozdiel medzi syrom zakúpeným priamo z farmy a syrom, ktorý vyrobí niektorá zo súkromných prevádzok z mlieka napríklad aj z Bukoviec a následne ho ponúkne na predaj v niektorom z obchodných reťazcov.

   Syr z pasterizovaného, teda upraveného mlieka ľudia na pultoch predajní, samozrejme, nájdu. Na ten originálny, priamo od baču, si však, zdá sa, budú musieť počkať. Navyše zdá sa, že v našom regióne sú farmári prísnejší a zrejme aj zodpovednejší. Veterinári potvrdili, že predaj kravského a ovčieho syra "z dvora," je možný. Podmienkou je pôvod surového mlieka mimo reštrikčných zón slintačky a krívačky. No a tie sa našťastie nášho regiónu netýkajú. Rozhodnutie o tom, či budú syr pred Veľkou nocou predsa len vyrábať, však v čase našej redakčnej uzávierky nebolo známe.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

Na svidníckej pešej zóne menia stromy, ktoré dvíhali dlažbu

   Už si s nimi nevedeli rady, a tak stromy na vydláždenej pešej zóne vo Svidníku padli k zemi. Inú cestu už nevideli. Po zrezaní ich teraz musia úplne vykoreniť a na ich miesta vysadiť nové.

   V lete tienili a do centra mesta prinášali príjemnejší vzduch. Okrem pozitívneho benefitu však prinášali aj ten negatívny. Stromy v centre Svidníka poškodzovali dlažbu a tá zas bola nebezpečná pre chodcov.

   Pripomeňme, že pešiu zónu vo Svidníku vybudovali pred vyše dvadsiatimi rokmi. No a viaceré stromy ju postupne čoraz viac takpovediac dvíhali. „Áno, ten koreňový systém nepustil stromy ísť hlbšie a strom si hľadal miesto, tlačil sa popod zámkovú dlažbu, aby získaval vodu, tým pádom narúšal zámkovú dlažbu,“ povedal nám prokurista Sociálneho podniku mesta Svidník, ktorého pracovníci práce na pešej zóne minulý týždeň realizovali, Michal Goriščák, ktorý je zároveň aj riaditeľom Technických služieb mesta Svidník.

   Pre už spomínané problémy preto k zemi v centre Svidníka padlo sedem veľkých stromov. Keď bager zo zeme odstránil kompletné koreňové systémy, vysadia nové stromy. K dlažbe vraj budú prívetivejšie. Aktuálne už vysadili tri nové stromy, ostatné v krátkej dobe.

   „Bude to sedem nových okrasných stromov, odroda Gledicia beztŕňová. Tento strom je vhodný do prostredia, ktoré máme my v meste Svidník, kde má strom zhoršené možnosti sa rozvíjať a rásť,“ ozrejmil Michal Goriščák a doplnila ho primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová. „Tie nové stromy sme vyberali presne s ohľadom na to, aby vedeli rásť v betónovej dlažbe doslova alebo teda obkolesené betónovou dlažbou."

   Tri a pol až štvormetrové stromy platanového typu by už možno aj tohtoročné leto mali rozkvitnúť do krásy. „Ale tú najkrajšiu krásu nám ukážu tak v priebehu piatich rokov,“ dodal ešte Michal Goriščák. Dodajme, že v rámci revitalizácie pešej zóny za vyše 36-tisíc eur z Pôdohospodárskej platobnej agentúry prostredníctvom Miestnej akčnej skupiny (MAS) Dukla vysadia v centre Svidníka aj letničky, vymenia dosky na lavičkách a takisto aj na mostíku ponad umelý potôčik na pešej zóne.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

Futbal

Nádejní mladí futbalisti 1. FK Svidník kategórie U11 opäť raz prví!

   V uplynulú sobotu 12. apríla v nádhernom prostredí mestského atletického areálu v Humennom a po dlhšom čase na vonkajšom ihrisku si mladí svidnícki futbalisti v rámci CFT Decathlon ligy pomerali svoje sily so súpermi ako FC FSG Užhorod, FK Humenné, CFT FAMT  Prešov “zlatí” a “bieli,” CFT Raslavice, Slovan Elba Solivar. Po 6 napínavých zápasoch si chlapci priniesli domov zlato.

   Veľké dakujeme za obetavosť a čas patrí trénerovi Dávidovi Rybárskemu a, samozrejme, hlavným podporovateľom - rodičom.

Verní fanúšikovia

 

 

 

 

 

 

 

 

Definitívne: Svidník sa odhlásil zo IV. ligy Východ!

   To, čo sa šuškalo, je realitou, my sme to na našich stránkach už aj naznačili a pozorní fanúšikovia si iste všimli, že svidnícki futbalisti na jarné zápasy IV: ligy Východ nenastúpili. Ako informoval portál Sportnet.sk, storočný klub z mesta s desaťtisíc obyvateľmi sa odhlásil zo súťaže. A jeho výsledky z jesene sú anulované.

   Svidník počas zimnej prestávky netrénoval a neodohral ani jeden prípravný zápas. Klub opustili hráči a noví neprišli.

   Podľa našich informácií, ktoré prezentovala primátorka Svidníka Marcela Ivančová, mali o klub záujem futbaloví agenti Norbert Sališ a Lukáš Hricov, ktorí pracujú so zahraničnými legionármi. Do klubu chceli priniesť niekoľko hráčov, čím by futbal vo Svidníku zachránili. K prepisu klubu však neprišlo, a tak Svidník jednoducho nemal s kým hrať.

   „Mali sme pripravených pätnásť hráčov a ligového trénera, boli sme dohodnutí aj s pani primátorkou. Pán Goriščák nám však klub neodovzdal, takže sme nemali ako do klubu vstúpiť. Jednoducho povedané, pán nám neodovzdal kľúče od miešačky,“ pre Sportnet uviedol Norbert Sališ s tým, že si vyprosí, aby ho niekto obviňoval z pádu svidníckeho futbalu.

   „Všetci hráči odišli na prestup, takže klub nemá s kým hrať. Je to smutné hlavne preto, že futbal vo Svidníku oslavuje 100 rokov,“ dodal Norbert Sališ.

   „Desaťtisícové okresné mesto, ktoré v tomto roku oslavuje storočnicu futbalu. Z tohto pohľadu to vyznieva dvojnásobne smutne. Na druhej strane je to aj výsledok štvormesačného ničnerobenia. V hre o reštart klubu boli Lukáš Hricov a Noro Sališ. Aj chceli pohnúť s futbalom v meste, no nakoniec vysvitlo, že súčasný prezident klubu Goriščák im neodovzdal kľúče, prestupové práva a podobne. Osobne si myslím, že mala nasledovať postupnosť krokov, nejaký proces - zvolať výročnú schôdzu, zvoliť nový výbor a predsedu klubu. Škoda premrhaného času,“ povedal pre VsFZ predseda športovo-technickej komisie VsFZ v Košiciach Ján Onofrej.

(pn, sportnet)