e-mail:  redakcia@podduklianskenovinky.sk

 

 

 

+421 54 7525151

číslo 15 vydané 8.4.2025

 

Minister školstva spochybňuje presun gymnázií spod VÚC-ky pod mestá

Primátorka mesta Svidník sa prihovára k učiteľom

Učitelia v Slovenskej republike

Prečo Juraj Berežný nepodporil návrh svojho poslaneckého kolegu Pavla Olejára?

Slovensko-poľské pohraničie v okolí Dukly bude mať vynovenú cestnú infraštruktúru

Učiteľov pri príležitosti ich sviatku ocenili aj v Giraltovciach

Sociálna poisťovňa vo Svidníku sa bude sťahovať

Sprístupnili 24. ročník výstavy veľkonočných kraslíc

Stretnutie s učiteľmi seniormi

Vyhodnotili okresné kolo súťaže pod názvom „Čo vieš o hviezdach?“

 

 

 

 

 

 

 

Minister školstva spochybňuje presun gymnázií spod VÚC-ky pod mestá

    Boli proti ich zlučovaniu, a tak chcú gymnáziá prevziať mestá spod Prešovského samosprávneho kraja pod seba. V dvoch susedných mestách - vo Svidníku a v Stropkove - odmietli navrhované zmeny v sieti stredných škôl. Minister školstva, ktorý celú optimalizáciu škôl nastavil, ale ich kroky spochybňuje.

    Tomáš Drucker aj po rozhodnutí krajského parlamentu v Prešove, že gymnáziá v Stropkove a vo Svidníku môžu prevziať pod seba mestá, trvá na svojom. „Ja si myslím, že ten pôvodný zámer bol lepší,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker a pripomeňme si, čo optimalizáciou stredných škôl v kraji sledovalo vedenie Prešovského samosprávneho kraja. „Cieľom optimalizácie, ktorú iniciovalo ministerstvo školstva, bolo vytvorenie silných stredných škôl, ktoré by poskytovali lepšie podmienky na výučbu, boli finančne sebestačné a kvalitne fungujúce s perspektívou do budúcna,“ povedala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Dáša Jeleňová.

    Gymnázium v Stropkove chceli pôvodne zlúčiť so strednou odbornou školou v meste a aj ho presťahovať do jej priestorov. Ešte v procese príprav tohto riešenia však napokon vedenie Stropkova prezentovalo návrh, že gymnázium prevezme do svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. „Ja verím, že nájdeme zhodu a že gymnázium bude aj naďalej v Stropkove, a toto je prvotná myšlienka, alfa a omega, aby gymnázium ostalo v Stropkove,“ vyhlásil primátor Stropkova Ondrej Brendza, no a v takejto podobe, že stropkovské gymnázium prejde do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, aj krajskí poslanci schvaľovali predložený návrh. Tesne pred rozhodovaním o zlúčení Gymnázia DH vo Svidníku so Spojenou školou vo Svidníku rovnaký návrh predložila aj primátorka Svidníka Marcela Ivančová. Požiadala niektorého z poslancov, aby predložil návrh, že Gymnázium DH prevezme do svojej zriaďovateľskej pôsobnosti mesto Svidník. Tak sa aj stalo a primátorkou prezentovaný návrh bol predložený a poslancami krajského parlamentu aj schválený. Hlasovali zaň aj všetci traja poslanci PSK za okres Svidník Ján Hirčko, Michal Iľkanin a Ján Vook. Práve Ján Vook však pre naše noviny povedal, že podľa neho to bolo zo strany svidníckej primátorky unáhlené rozhodnutie, ktoré podľa neho malo byť poslednou alternatívou. „Myslím si, že sme sa vo Svidníku veľmi ľahko vzdali možnosti naďalej ostať pod zriaďovateľskou pôsobnosťou samosprávneho kraja, kde by sme mali väčšiu istotu financovania nášho gymnázia. Keďže sme mali s kolegami poslancami uzavreté dohody, že návrh zo strany vedenia kraja na zlúčenie gymnázia so Spojenou školou v hlasovaní neprejde. No ale stalo sa, návrh gymnázium prevziať pod mesto bol primátorkou ešte pred samotným hlasovaním predložený, a to aj napriek tomu, že som jej niekoľkokrát počas zastupiteľstva tlmočil informáciu o spomínanej poslaneckej dohode. Aj keď som nebol s krokom primátorky stotožnený a nevidel som to ako najlepšie riešenie v danej situácii, hlasoval za,“ konštatoval krajský poslanec za okres Svidník Ján Vook.

    Svidnícka primátorka Marcela Ivančová povedala, že jej návrh prišiel v poslednej chvíli. Podľa jej slov nemohla riskovať, že návrh na zlúčenie škôl by prešiel, a potom by bolo zložitejšie presadiť iné riešenie. To si však nemyslí Ján Vook, podľa ktorého by mesto mohlo v akejkoľvek situácii požiadať o prevzatie gymnázia pod seba a samosprávny kraj by isto vyhovel.

   Tak či onak, presun gymnázií vo Svidníku a v Stropkove pod mestá v krajskom parlamente prešiel. Minister školstva Tomáš Drucker to komentoval takto: „Ak to dokážu tie mestá aj ufinancovať, aj metodicky uriadiť, je taká možnosť, samozrejme.“ Definitívny presun gymnázií spod župy musia odobriť mestskí poslanci v oboch mestách, podobne aj v Snine. Samosprávy opakujú, že svojim spôsobom budú nahrádzať chýbajúci väčší záujem štátu i kraja. Udržanie gymnázií v nezmenenej podobe je však prioritou. „Čakajú nás teraz dni plné ekonomických analýz, čakajú nás dni, kedy budeme hľadať, aký nový model, aký nový impulz by sme tejto škole vedeli dať,“ vyhlásila ešte primátorka Svidníka Marcela Ivančová a minister školstva Tomáš Drucker dodal: „Fungovať to môže, ale skôr mám teraz trošku obavu, že to môže naopak smerovať k útlmu týchto škôl.“ Ako sme viackrát uviedli, presun zriaďovateľskej pôsobnosti svidníckeho Gymnázia DH spod Prešovského samosprávneho kraja pod mesto Svidník je podmienený schválením v Mestskom zastupiteľstve vo Svidníku. To rokovalo v stredu 26. marca, no žiaden návrh takéhoto uznesenia predložený nebol.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

Primátorka mesta Svidník sa prihovára k učiteľom

   Každoročne na sklonku marca svoj sviatok oslavujú učitelia. Tak tomu bolo aj v meste Svidník. Práve pri tejto príležitosti sa k učiteľom prihovára aj primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová.

   Začítajte sa do jej slov: „Nestyskaj bo zadusiš, nepušťaj bo uletyť - jedna z najlepších rád, keď prišlo na rozhovory o výchove detí - akí prísni máme byť a koľko voľnosti svojim deťom dopriať, aby sme v nich „nezadusili“ samostatné kritické myslenie a kreativitu, ale aby zároveň nestratili zmysel pre spolupatričnosť.

Každý deň je každý z vás postavený situácie, kedy musíte nájsť správnu mieru - a to býva občas riadna výzva:

   Byť inovatívni, lebo svet je taký, ale zároveň nezabudnúť na kus človečiny, lebo to umelá inteligencia za nás neurobí,

   Byť prísni a maximálne spravodliví, ale zároveň vedieť, že pred vami stoja deti, ktoré si každé nesie svoj osobitný príbeh.

   Žijeme v dynamickom a turbulentnom čase, kedy sa nás viac ako kedykoľvek dotýkajú problémy globálne ale aj naše miestne a nevyhýbajú sa ani školstvu a vzdelanosti. O tom, aká bude naša budúcnosť rozhodujeme dnes. Vzdelaní, zruční a aktívni mladí ľudia, ktorí budú ďalej tvoriť hodnoty sú pre každý štát, mesto či obec neskutočným bohatstvom a preto spoločnými silami robme všetko pre to, aby sme ich podporovali, udržali „doma“, dali im tvorivý priestor a čo najlepšie podmienky na život... Aby sme ich nenechali uletieť...

    V mene mesta Svidník aj mojom vlastnom sa vám za vašu každodennú, častokrát neviditeľnú a spoločensky nedocenenú prácu chcem úprimne poďakovať. Za ústretovosť, čestnosť, iniciatívu, trpezlivosť, empatiu a ľudskosť, a aj za všetky ostatné vlastnosti, ktoré vás charakterizujú. 

    Vašim žiakom prajem, aby tak rýchlo ako sa len dá pochopili, že dobrý učiteľ je pre nich skutočným požehnaním.

    A celej spoločnosti prajem, a verím, že so mnou súhlasíte, aby si náročnosť práce pedagógov uvedomovala nielen jeden deň v roku.

   Prajem vám pevné zdravie, pevné nervy, odhodlanie a motiváciu popasovať sa s každodennými výzvami. Osobitne, aby ste našli správnu mieru vo vašom každodennom pedagogickom majstrovstve.

Sme radi, že vás máme, milí učitelia.“

 

 

 

 

 

 

 

Učitelia v Slovenskej republike

   Počet učiteľov v predškolských zariadeniach, na základných, stredných a vysokých školách bol k 1.1.2021 takmer 90-tisíc (89 138).

   Medzi učiteľmi v predškolských zariadeniach, na základných a stredných školách jednoznačne prevládajú ženy, na vysokých školách mierne prevažujú muži.

V predškolských zariadeniach a na základných školách pôsobí len okolo 6-tisíc mužov, ženy - učiteľky tak predstavujú 90 % všetkých učiteľov v tomto type škôl.

Na stredných školách tvoria muži 1/4 , na vysokých školách už nadpolovičnú väčšinu (51 %).

   Okolo 30 % učiteľov vo všetkých typoch škôl je vo vekovej skupine 40 - 49 rokov.

Väčšina učiteľov (takmer 80 % v predškolských zariadeniach, základných a stredných školách a takmer tri štvrtiny na vysokých školách) je vo veku medzi 30 až 59 rokov.

   V skupine stredoškolských učiteľov je však až takmer 42 % vo veku 50 rokov a viac.

Učitelia žijú najčastejšie v rodinách založených manželstvom

    Takmer 2/3 každej skupiny učiteľov má rodinný stav ženatý alebo vydatá, konkrétne 65 % učiteľov predškolských zariadení a základných škôl i učiteľov stredných škôl a 63% učiteľov vysokých škôl. Pri celkovej populácii Slovenska je podiel ženatých/ vydatých (vo veku 20+) nižší ako 50 %.

Učitelia v krajoch SR

   Učitelia predškolských zariadení a základných a stredných škôl sú najpočetnejší v Prešovskom kraji, čo je prirodzené, pretože tento kraj má najviac obyvateľov, najnižší priemerný vek obyvateľov (39 rokov) a najpočetnejšiu predproduktívnu zložku obyvateľstva (0 - 14-roční).

   Vysokoškolskí učitelia prevládajú v Bratislavskom kraji, pôsobí v ňom 32 % všetkých vysokoškolských učiteľov.

Učitelia v okresoch SR

   Najvyšší počet učiteľov na 1 000 obyvateľov je na Orave a v okresoch Levoča, Prešov, Banská Štiavnica.

Jasmína Stauder,

hovorkyňa Štatistický úrad SR

 

 

 

 

 

 

 

 

Slovensko-poľské pohraničie v okolí Dukly bude mať vynovenú cestnú infraštruktúru

    Slovensko-poľské pohraničie v okolí Dukly bude mať vynovenú cestnú infraštruktúru. Stane sa tak vďaka cezhraničnému projektu „Spájame pohraničie cez Duklu“, v rámci ktorého prechádza na slovenskej strane rekonštrukciou úsek Ladomirová - okresná hranica Svidník. Spolu s ďalšou cestnou infraštruktúrou ho kraj opravuje cez EÚ z programu Interreg. Celkové náklady projektu sú približne 1,5 mil. eur.

   Medzi Ladomirovou a okresnou hranicou Svidník sa konkrétne opravuje 2,13 km, 9 priepustov, priekopy aj 42 metrov dlhý most nachádzajúci sa v extraviláne obce Šemetkovce.

Zmienené stavebné práce sú aktuálne zrealizované v rozsahu 53%. Predpoklad ich ukončenia je štvrtý kvartál roku 2025. Počas ich realizácie platia na danom úseku dopravné obmedzenia v podobe čiastočnej uzávery cesty.

    Doprava, ktorá je obojsmerne vedená striedavo v jednom jazdnom pruhu, je regulovaná prenosným dopravným značením. Účastníci cestnej premávky musia počítať aj so zníženou povolenou rýchlosťou 30 km/h.

Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja

 

 

 

 

 

 

 

 

Učiteľov pri príležitosti ich sviatku ocenili aj v Giraltovciach

   Pred týždňom sme na našich stránkach písali o oslavách Dňa učiteľov, ktorý každoročne pripadá na 28. marca. Tento deň patrične oslávili aj v susedných Giraltovciach.

    28. marec ako Deň učiteľov aj tu poňali ako príležitosťou vyjadriť úctu a vďaku tým, ktorí s odhodlaním a láskou formujú deti, budúce generácie. Práve v tento deň sa v giraltovskom dome kultúry konalo slávnostné oceňovanie učiteľov, na ktoré boli pozvaní všetci učitelia giraltovských škôl.

   K učiteľom sa v mene primátora mesta Giraltovce prihovorila prednostka Mestského úradu v Giraltovciach Katarína Šimková, ktorá vo svojom prejave poďakovala pedagógom za ich trpezlivosť, obetavosť a nekonečnú energiu, ktorú venujú svojim žiakom a popriala im, aby vo svojej práci vždy nachádzali radosť, inšpiráciu a uznanie, ktoré si právom zaslúžia.

   Následne giraltovská mestská prednostka Katarína Šimková odovzdala ocenenia učiteľom, ktorých v tomto roku navrhli riaditelia jednotlivých škôl. Boli nimi: za Spojenú školu Giraltovce Amália Schrenková, Matúš Krupa a Mária Kopčáková, za Materskú školu Giraltovce Simona Vaňová, za Základnú umeleckú školu Giraltovce Pavla Ružovičová, za Súkromnú základnú školu Giraltovce Alena Pankuchová a Bibiána Kolarčíková, za Súkromnú strednú odbornú školu Giraltovce Erik Tomko a Edita Koššalová a za Špeciálnu školu ako Elokované pracovisko Spojenej školy internátnej Svidník Jarmila Rubisová.

   Všetci ocenení si z rúk prednostky Mestského úradu v Giraltovciach prevzali pamätnú plaketu, ďakovný list a kyticu. Ku gratulácii sa pripojili aj riaditelia jednotlivých škôl. Slávnostnú atmosféru dotvoril výnimočný kultúrny program v podaní študentov Súkromného konzervatória Prešov, za čo im patrí veľké poďakovanie.

(gir)

 

 

 

 

 

 

 

Sociálna poisťovňa vo Svidníku sa bude sťahovať

   Svidnícka pobočka Sociálnej poisťovne zmení svoje sídlo. Potvrdil nám to hovorca Sociálnej poisťovne v Bratislave Martin Kontúr. Naše informácie pritom hovoria o tom, že nové sídlo Sociálna poisťovňa nájde v priestoroch, kde v minulosti sídlila Allianz-Slovenská poisťovňa.

    „Áno, je to pravda. Sociálna poisťovňa, pobočka Svidník, v najbližších mesiacoch zmení svoju adresu. O tejto zmene budeme poistencov včas a proaktívne informovať,“ potvrdil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr, no a našu otázku, kedy sa bude Sociálna poisťovňa sťahovať a prečo, reagoval takto: „Nové sídlo plánujeme slávnostne otvoriť v lete tohto roka. O tejto zmene budeme poistencov včas a proaktívne informovať. Klienti tak získajú modernejšiu, klientsky prívetivejšiu pobočku Sociálnej poisťovne spolu s moderným Klientskym centrom v atraktívnejšej lokalite s pešou dostupnosťou ďalších inštitúcií - ako napríklad úrad práce, okresný úrad, peňažné ústavy. Nová lokalita našim klientom zároveň ponúkne lepšie možnosti parkovania. Sme radi, že našim klientom vo Svidníku a okolí budeme môcť od leta tohto roka priniesť služby v kvalitnejších priestoroch,“ doplnil Martin Kontúr.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prečo Juraj Berežný nepodporil návrh svojho poslaneckého kolegu Pavla Olejára?

   Svidnícki mestskí poslanci v závere marca rozhodovali o pridelení dotácií z mestskej kasy pre športové kluby, cirkvi a iné organizácie v meste.

    Napriek tomu, že predložený návrh bol napokon schválený v nezmenenej podobe, pred samotným hlasovaním prebiehala rozsiahla diskusia poslancov, v ktorej sa objavili rôzne názory a postoje. Poslanec Pavel Olejár predložil návrh na zmenu spôsobu rozdeľovania dotácií tak, aby každý poslanec mohol samostatne navrhnúť pridelenie dotácií v hodnote 1/15 celkových prerozdeľovaných financií. Tento spôsob by podľa niektorých mohol viesť k vyššej podpore niektorých subjektov, no podľa Pavla Olejára by bol transparentnejší.

    O návrhu hlasovalo 13 prítomných poslancov. Na jeho schválenie bolo potrebných 7 hlasov, no výsledok bol 6 hlasov „ZA“, 6 poslancov sa zdržalo hlasovania a 1 hlas bol proti. Ako sa hovorí, tento návrh neprešiel o chlp. Jediným poslancom, ktorý hlasoval proti, bol poslanec Juraj Berežný. Požiadali sme ho o vyjadrenie k jeho rozhodnutiu.

   „Chcel by som zdôrazniť, že o takejto zmene spôsobu prideľovania dotácií nebolo možné priamo hlasovať. Takéto opatrenie by si vyžadovalo najprv stiahnutie návrhu o rozdelení dotácií na rok 2025 a následnú úpravu Všeobecne záväzného nariadenia mesta Svidník č. 5/2019 o poskytovaní dotácií. Až po tejto zmene by bolo možné predkladať jednotlivé poslanecké návrhy na prerozdelenie dotácií a tie by museli byť schválené v zastupiteľstve. Celý proces by trval niekoľko mesiacov. V závere dodávam, že návrh pána poslanca Olejára má svoju logiku, avšak nebolo ho možné realizovať v rámci posledného zastupiteľstva z uvedených dôvodov,“ povedal pre Podduklianske novinky poslanec Juraj Berežný a dodal: „Táto diskusia poukazuje na potrebu systematických zmien v procese prideľovania mestských dotácií, ktoré si však vyžadujú podrobnú analýzu a dlhší schvaľovací proces. Bude zaujímavé sledovať, či sa tento návrh objaví v budúcich diskusiách zastupiteľstva a aké zmeny prinesie pri prerozdeľovaní dotácii z rozpočtu mesta Svidník.“

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprístupnili 24. ročník výstavy veľkonočných kraslíc

    Múzeum v centre mesta Svidník zdobia kraslice. Sprístupnili tu totiž 24. ročník výstavy veľkonočných kraslíc. Otvorenie sa konalo v pondelok 31. marca.

   Výstavu otvorila Miriam Božiková, ktorá je aktuálne poverená vedením tohto múzea. Jej patril aj úvodný príhovor. „Viete, v čase, keď sme mali začať s prípravami danej výstavy, vašim oslovením na spoluprácu, nastali u nás veľké zmeny súvisiace s odvolaním pána riaditeľa Jaroslava Džoganíka... Klamala by som, keby som vám tvrdila, že som to nečakala. Čakala som to, ale od augusta minulého roku zhruba do konca novembra. Asi aj preto ma 13. február 2025 o to viac prekvapil.

    Ako vidíte, výstava je pripravená, máme dokonca aj sprievodný kultúrny program, za ktorý veľmi pekne ďakujem p. Štoffovi, riaditeľovi Podduklianskeho osvetového strediska a taktiež ukážku krasličiarského umenia od našej dlhoročnej kolegyne p. Márie Kravcovej, nechýba ani malé pohostenie, na ktoré srdečne pozývam, ale ešte mi dajte zopár minút. Totižto zmenila som názor, trošku…

    Tento deň je o vás a pre vás! Nemám právo vám ho pokaziť. Vy predsa nemôžete za rozhodnutia tohto štátu a nášho zriaďovateľa. Pán riaditeľ Džoganík bol odvolaný z pozície riaditeľa SNM-Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku k dnešnému dňu, t.j. 31. marcu 2025, bez udania dôvodu, napriek tomu, že mu bola vyjadrená spokojnosť s jeho prácou a riadením. Problém je však inde… Do kultúry sa začína miešať politika. Nemala by byť práve táto sféra apolitická, slobodná a, samozrejme, aj odborná? Je smiešne, že na takéto pozície sa hľadá človek bez náležitého vzdelania, skúseností, stačí ak má správne stranícke tričko a je v danej chvíli bez stáleho pracovného miesta, tak prečo nie práve múzeum?!

    Ja a moji kolegovia stojaci pri mne, múzejníci, kolegovia z iných inštitúcií, vrátane tých zahraničných, predstavitelia a osobnosti kultúrneho a spoločenského života sme sa postavili za pána riaditeľa a vyjadrili nespokojnosť a nesúhlas s daným rozhodnutím, žiadali sme nápravu. Žiaľ, neúspešne. Politické rozhodnutie potvrdené aj povereným generálnym riaditeľom SNM, p. Bittnerom, ktorý mimochodom tiež dnes končí svoje pôsobenie v SNM, je oveľa vyššie ako zdravý rozum.

    Vo všetkom a vo všetkých sa snažím nájsť aj to pozitívne. Preto som celkom pyšná na to, že pán riaditeľ Džoganík je na zozname odvolaných štatutárov, riaditeľov kultúrnych ustanovizní spolu s menami ako Alexandra Kusá (SNG), Matej Drlička (SND), Pavol Ižolt (Pamiatkový úrad SR) a aj náš GR SNM Branislav Panis. Myslím si, že tieto kroky súčasného vládnutia a spomínané mená sa zapíšu do súčasných dejín Slovenskej republiky,“ povedala v príhovore Miriam Božiková.

    Vráťme sa však k samotnej výstave. Svoje kraslice tu vystavujú Ľubov Balaščáková (Bardejov), Anna Cimbaľáková (Bardejov), Irena Čverčková (Nižná Pisaná), Galina Fedorková (Svidník), Mária Hostiňáková (Svidník), Margita Jackaninová (Svidník), Kvetoslava Jenčová (Stročín), Anna Kaščáková (Malcov), Soňa Košarová (Trebišov), Mária Kravcová (Svidník), Jarmila Lattová (Stakčín), Alena Lövingerová (Malcov), Jana Mihaličová (Svidník), Viera Mikuliková (Vyšný Orlík), Anna Mirilovičová (Snina), Andrej Olijár (Nižná Písaná), Darina Olijárová (Nižná Písaná), Helena Prusáková (Malcov), Monika Paľovčiková (Snina), Mária Kuriľák-Soročinová (Svidník), Gita Stojanová (Udavské), Jitka Ščerbová (Ladomirová), Denný stacionár Vagrinec (Vagrinec).

    Výstavu kraslíc si môžete pozrieť do 8. júna.

(pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

Stretnutie s učiteľmi seniormi

    Pondelok uplynulý týždeň patril učiteľom seniorom. Po piatkovom slávnostnom oceňovaní aktívnych učiteľov mesto Svidník poďakovalo učiteľom seniorom. Na stretnutí panovali dobrá nálada, skvelé rozhovory a veselo bolo aj pri vystúpení hudobnej skupiny Hrunok. „Bez dobrých učiteľov by nebolo dobrých učiteľov ani úspešných žiakov. Toľko emócií, radosti zo stretnutí, spomienky... jedna z najkrajších akcií. Veľmi sa teším, že učiteľom - seniorom hrali pre zábavu muzikanti - juniori, ktorí boli ste výborní,“ vyjadrila sa primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová, ktorá spolu s novým viceprimátorom Vladimírom Kaliňákom poďakovali učiteľom seniorom za ich dlhoročnú prácu.

(pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyhodnotili okresné kolo súťaže pod názvom „Čo vieš o hviezdach?“

    Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s hvezdárňami, okresnými astronomickými kabinetmi, centrami voľného času a regionálnymi osvetovými strediskami organizuje v roku 2025 už 35. ročník vedomostnej súťaže „Čo vieš o hviezdach?“.

    Pre okresy Svidník, Stropkov a Bardejov okresné kolo zabezpečilo Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku, vysunuté astronomické pracovisko Roztoky, ktoré sa uskutočnilo v termíne od 19. do 21. marca 2025. Spomedzi oslovených škôl sa do súťaže zapojila CZŠ sv. Juraja vo Svidníku, ZŠ 8. mája vo Svidníku, ZŠ Alexandra Pavloviča vo Svidníku, ZŠ Konštantínova v Stropkove, ZŠ Mlynská v Stropkove, CZŠ sv. Egídia v Bardejove, ZŠ Bartolomeja Krpelca v Bardejove, ZŠ Lukavica, okres Bardejov, Spojená škola Juraja Henischa v Bardejove a Gymnázium Leonarda Stöckela v Bardejove. Súťaže sa tento rok zúčastnilo 20 žiakov.

   Súťažiaci boli zastúpení v troch kategóriách. V 1. kategórii (žiaci 4. - 6. ročníka ZŠ) boli traja súťažiaci, v 2. kategórii (žiaci 7. - 9. ročníka ZŠ) bolo pätnásť súťažiacich a v 3. kategórii (žiaci SŠ, 5. - 8. ročníka osemročných gymnázií a 2. - 5. ročníka päťročných gymnázií) boli dvaja súťažiaci. V každej kategórii sa hodnotili súťažiaci z každého okresu samostatne.

Umiestnenie v jednotlivých kategóriách:

Okres Svidník: 1. kategória: 1. miesto: Adam Vanca, 2. kategória: 1. miesto: Filip Hribik, 2. miesto: Zuzana Škurlová, 3. miesto: Michaela Husárová;

Okres Stropkov: 2. kategória: 1. miesto: Branislav Boršč, 2. miesto: Marek Referovič, 3. miesto: Dominik Kaščák.

    Výhercovia postupujú do krajského kola, ktoré bude realizovať Hvezdáreň a planetárium v Prešove v termíne od 28. do 30. apríla 2025. Podrobnejšie organizačné pokyny budú výhercom včas oznámené.

Jozef Leško,

POS Svidnik, VAP Roztoky