e-mail:  redakcia@podduklianskenovinky.sk

 

 

 

+421 54 7525151

číslo 14 vydané 1.4.2025

 

Novým svidníckym viceprimátorom je mestský poslanec Vladimír Kaliňák

Jaroslava Džoganíka odvolali z funkcie riaditeľa, výberové konanie zrušili - čo sa deje v „ukrajinskom“ múzeu?

Počas slávnostnej akadémie ocenili jedenásť učiteľov

Mimoriadna situácia v súvislosti so šírením nákazy slintačky a krívačky na celom území Slovenska
Sociálna poisťovňa zvyšuje starobné dôchodky a predčasné starobné dôchodky pracujúcim dôchodcom za rok 2024

Regionálne súťažné kolo amatérskej fotografie AMFO 2025 má svoje ocenené diela

Posledný marcový víkend bude patril Dňu hvezdární a planetárií

Na Hviezdoslavovom Kubíne sa predstavili recitátori z okresu Svidník aj Stropkov

 

 

 

 

 

 

Regionálne súťažné kolo amatérskej fotografie AMFO 2025 má svoje ocenené diela

    Regionálne súťažné kolo amatérskej fotografie AMFO 2025 má svoje ocenené diela už aj vo Svidníku a v Stropkove. Potešilo celkové množstvo prihlásených prác (143 fotografií od 32 autorov), aj práce od študentov miestnej ŠUP, mohli by sme povedať, rovnomerne rozptýlené v rámci kategórií aj žánrov, kde sa vyskytovali tak samostatné fotografie, cykly a seriály, diptychy a experimenty.

     Tento ročník regionálnej postupovej súťaže hodnotila porota v zložení: predseda poroty Dávid Doroš, členovia: Alexandra Keselicová a Ladislav Cuper. Spolu udelili 6 cien a 26 čestných uznaní autorom za okresy Svidník a Stropkov. Odborná porota sa rozhodla udeliť ocenenia a čestné uznania fotografiám, ktoré spomedzi všetkých prihlásených najviac spĺňali požiadavky v rámci obsahu, formy, umeleckého zámeru, či konceptu. Pri výbere prác do ďalšieho kola súťaže porota prihliadala k vlastným tvorivým postupom, systematickej práci a predloženej kolekcii. Hodnotila predovšetkým prácu so svetlom a priestorom, kompozíciu záberov, výber témy, technickú a umeleckú úroveň prihlásených fotografií.

    Vystavujúcim autorom prajeme nové tvorivé nápady a postupy spracovania hľadať a nachádzať vlastné inšpirácie a oceneným autorom úspechy v ďalších - postupových kolách AMFO 2025.

Výsledky regionálneho kola za okres Svidník:

I. VEKOVÁ SKUPINA:

A. Samostatné fotografie: Čestné uznanie: Viktória Vachnová - Bojnické nebo,

B. Diptych: Čestné uznanie: Sebastián Markus Skalka - Výhľady z domova,

II. VEKOVÁ SKUPINA:

A. Samostatné fotografie: Čestné uznanie: Filip Hvizd - Domov v tichu lesa, Nikola Halčíková - Doma -Teplo - Pohoda, Lúčenie I., Samuel Burák - Spomienky na domov, Marianna Marusinová - Krok za krokom, Zoe Jackaninová - Cesta domov, Adam Pukalec - Späť k podstate 1.2,

III. VEKOVÁ SKUPINA:

A. Samostatne fotografie: Ocenenie: Vladimír Líška - Otec a syn, Marek Mihalčik - Stromy, Čestné uznanie: Ján Čižmár - Zasnežená tráva, Narodeniny - Šachista, Norbert Šak - Pristátie, Hedviga Šaková - U nás doma, Vladimír Líška - Zvončeky, Na stráži, Peter Horkavý - Geometria domova, Jana Bezeková - Domov je príbeh, Zakorenený domov, Po zemetrasení, Alexander Husár - Krása prírody, Roman Artim - Domčeky, B. Diptych: Čestné uznanie: Marek Mihalčik - Tichá noc, rýchly svet,

BEZ ROZLÍŠENIA VEKU:

C. Cykly a seriály: Ocenenie: Jana Bezeková - Medzi príchodom a odchodom I. - V., Čestné uznanie: Peter Horkavý - Mojim domovom je púšť I. - IV.,

D. Experiment: Ocenenie: Diana Bosáková - Zrkadlový chaos, Peter Horkavý - Vrstvy priestoru I. - V.

Výsledky regionálneho kola okres Stropkov:

II. VEKOVÁ SKUPINA: Samostatné fotografie: Čestné uznanie: Ivo Fecko - Schovaváčka,

III. VEKOVÁ SKUPINA: Samostatné fotografie: Ocenenie: Jana Kaščáková - Hore, Čestné uznanie: Jozef Šeršeň - Vreckovec malý, Michal Bujdoš - Návrat, Andrea Fecková - Po červenej, Magdaléna Koleničová - Pred východom slnka, Anton Hričan - Muž s čiapkou,

BEZ ROZLÍŠENIA VEKU:

C. Cykly a seriály: Čestné uznanie:  Anton Hričan -  Diaľkové plávanie I. - IV,

D. Experiment: Čestné uznanie: Vladimír Ivanko - Žiarenie 2.

Katarína Grúsová,

POS vo Svidníku

 

 

 

 

 

 

 

Počas slávnostnej akadémie ocenili jedenásť učiteľov

   Na Slovensku a v Česku oslavujeme Deň učiteľov od roku 1955. 28. marec pritom nie je náhodný. V tento deň si totiž pripomíname výročie narodenia Jana Amosa Komenského. Pri príležitosti tohto sviatku aj mesto Svidník každoročne oceňuje učiteľov.

    Pedagóg, filozof, spisovateľ a teológ Jan Amos Komenský sa narodil 28. marca 1592. Dodnes je považovaný aj za učiteľa národov, svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou sa zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. Presadzoval povinnú školskú dochádzku pre všetky deti, bez ohľadu na sociálne pomery dieťaťa či jeho intelekt.

   Deň učiteľov sa začal v Československu oslavovať v roku 1955. Ostalo to tak aj po tom, ako v roku 1994 vyhlásila organizácia UNESCO Svetový deň učiteľov, ktorý pripadá na 5. októbra.

   Mesto Svidník pri tejto príležitosti pripravilo slávnostnú akadémiu v Dome kultúry v piatok 28. marca. Počas tejto slávnostnej chvíle odznel príhovor primátorky mesta Svidník Marcely Ivančovej a pripravený bol aj kultúrny program v podaní Rusín Čendeš Orchestra. K svidníckym učiteľom sa prihovoril aj štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky Ján Hrinko.

   Primátorka mesta Marcela Ivančová spolu so štátnym tajomníkom Jánom Hrinkom ocenila 11 učiteľov pôsobiacich na pôde mesta Svidník. K blahoželaniam sa pridali aj riaditeľa škôl, ktorých učitelia boli ocenení.

 

PREDSTAVUJEME OCENENÝCH UČITEĽOV A ICH PRÁCU

SIMONA TOMKOVÁ SIMČÁKOVA

Učiteľka Simona Tomková Simčáková pracuje v Materskej škole 8. mája od roku 2016. Má zodpovedný a profesionálny prístup k práci, ľudský postoj a veľkorysé srdce pri plnení náročných úloh priameho edukačného procesu. Vedie deti k tomu, aby na základe svojich rozvojových možností dosiahli vlastný a v danej chvíli maximálny možný rozvoj. V edukačných vzťahoch je pohotová, tvorivá a pružná. Vo svojej učiteľskej práci neuplatňuje stereotyp, reaguje na aktuálne situácie, obmieňa metódy a formy práce tak, aby zodpovedali potrebám detí. Snaží sa z nich vychovávať citlivých ľudí milujúcich prírodu a dobre pripraviť pre vstup do základnej školy. Je predsedníčkou Rady školy pri MŠ 8. mája.

ADRIANA PÁSZTOROVÁ

Učiteľka Adriana Pásztorová má v školstve odpracovaných 28 rokov. Je pokojná a rozvážna žena, šikovná, spravodlivá a ústretová učiteľka s milujúcim veľkým srdcom pre naše budúce generácie. Pod jej vedením vzniklo množstvo hodnotných kultúrnych vystúpení, s ktorými sa deti prezentovali nielen na školských slávnostiach, ale obohatili nimi aj mnoho mestských podujatí. Ako školská metodička na predprimárnom stupni vzdelávania zrealizovala mnoho projektov, ktoré boli a sú prínosom nielen pre deti, ale i pre odborný rast pedagógov. Zastáva funkciu predsedníčky Rady školy pri materskej škole gen. Svobodu.

ALENA BOSÁKOVÁ

Učiteľka Bosáková je v materskej škole na ulici Ľudovíta Štúra pre deti skutočným pokladom. Jej práca je naplnená láskou, trpezlivosťou a oddanosťou. Vytvára pre deti prostredie plné radosti, objavovania a bezpečia, kde sa môžu rozvíjať nielen v poznaní, ale aj v hodnotách, ktoré si ponesú do života. Svojou pracovitosťou sa stará o to, aby každý deň bol pre deti nielen zábavný, ale aj plný nových vedomostí a zážitkov. Je nesmierne obetavá, vždy ochotná pomôcť, povzbudiť a venovať svoj čas každému dieťaťu individuálne. Jej kreativita nemá hraníc, vymýšľa rôzne hry, tvorivé aktivity a zaujímavé spôsoby, ako deti naučiť niečo nové hravou formou. Láskavosť z nej vyžaruje pri každom úsmeve a objatí, ktoré rozdáva deťom s nehou a pochopením. Múdrosť a skúsenosti jej umožňujú nájsť správny prístup ku každému malému dieťaťu tak, aby sa cítilo bezpečne a sebavedomo.

DARINA HAIDARIOVÁ

Učiteľka Darina Haidariová pôsobí v Základnej škole Alexandra Pavloviča od roku 1993. Pracuje na pozícii triedneho učiteľa a environmentálnej koordinátorky a venuje sa i estetizácii prostredia školy. Počas svojej 33 ročnej praxe vychovala mnohých žiakov, ktorí dosiahli v živote úspechy. Svojím prístupom k práci žiakov inšpirovala, motivovala, aktivizovala, usmerňovala a pomáhala im. Pre svoje pedagogické umenie si získala množstvo žiakov túžiacich po nových vedomostiach a zručnostiach. Jej žiaci dosiahli mimoriadne výsledky v oblasti geografie a ruského jazyka, ale aj v iných súťažiach.

ĽUBOŠ DROTÁR

Učiteľ Ľuboš Drotár je učiteľ pre primárne vzdelávanie. Jeho pedagogická prax sa začala v roku 1993 na ZŠ Alexandra Pavloviča. Tejto škole zasvätil pán učiteľ celý svoj pracovný život. Základom jeho práce je učiť deti písať prvé písmenká a čísla, čítať prvé slabiky a počítať príklady. Pri svojej práci rešpektuje danosti žiakov a rozvíja ich potenciál. Ku svojim žiakom pristupuje veľmi láskavo a rešpektuje ich individuálne osobitosti. Svojich žiakov motivuje k účasti na súťažiach a predmetových olympiádach. Pod jeho vedením žiaci dosahujú veľmi dobré výsledky a získavajú ocenenia. Svoje skvelé organizátorské schopnosti uplatňuje pri organizovaní výletov, školy v prírode, mimoškolských a mimovyučovacích aktivít.

ERIKA CICHÁ

Erika Cichá je učiteľkou hudobného odboru Základnej umeleckej školy. V Základne umeleckej škole vyučuje spev a zborový spev už 23 rokov. Má vynikajúce skúsenosti vo svojej profesii, profesionálne schopnosti vo svojom odbore, úžasný talent a pedagogické vlohy. Prívlastok učiteľka spevu ju dokonale vystihuje.

Kreativita a spôsob jej práce na hodinách spevu sú zaujímavé, výsledkom čoho sú vynikajúce umiestnenia v speváckych súťažiach nie len v rámci okresu či kraja, ale aj na celoslovenských súťažiach a to ako v sólovom, tak aj zborovom speve. Žiaci sa umiestňujú na popredných miestach, v zlatých pásmach, najmä v súťažiach: Slávik Slovenska, Vidiečanova Habovka, Mládež spieva, Prešovský zlatý kľúčik a iných. Je nápomocná v detskom folklórnom súbore Komanička v speváckej zložke a práca v prípravnom detskom zbore Zvonček ako aj v zbore, ktorý je jej srdcovou záležitosťou.

DÁVID RYBÁRSKY

Dávid Rybársky je zamestnaný v Cirkevnej základnej škole sv. Juraja od roku 2018.

Je učiteľom telesnej a športovej výchovy a je triednym učiteľom 6.A triedy. Od minulého školského roka pracuje aj na pozícii supervízora. V popoludňajších hodinách sa venuje žiakom v stolnotenisovom a športovom krúžku. K výchove a vzdelávaniu žiakov pristupuje s láskavosťou a trpezlivosťou. Vo výchovnovzdelávacej činnosti využíva inovatívne metódy a rozvíja športový talent žiakov. Správa sa k ním priateľsky, empaticky a motivuje ich k lepším výkonom. Žiaci pod jeho vedením úspešne reprezentovali školu na okresných a krajských súťažiach.

JANA MATÍKOVÁ

Učiteľka Jana Matíková pracuje na Základnej škole na ulici 8. mája už 35 rokov. Začínala ako koordinátorka voľného času a od roku 1999 pôsobí ako učiteľka na I. stupni. Má nesmierne rada svoju prácu a obetuje jej množstvo voľného času. So svojou triedou si vždy vytvorí silné puto, ktoré vedia oceniť nielen žiaci, ale aj ich rodičia. Vždy sa snaží prinášať do výchovno-vzdelávacieho procesu nové prvky učenia, záleží jej na vytváraní pozitívnej klímy v triede a budovaní si zdravých vzájomných vzťahoch založených na empatií. Jej srdcovkou je literatúra. Lásku k nej a k dramatickej výchove odovzdáva svojim žiakom aj prostredníctvom recitačných súťaží, kde získavajú popredné miesta. Pozitívny vzťah k čítaniu odovzdáva pani učiteľka aj prostredníctvom školskej knižnice, o ktorú sa už roky príkladne stará.

MARTINA PETRÍKOVÁ

Učiteľka Martina Petríková je príkladom úžasného spojenia lásky k matematike  a umeniu. V roku 2014 sa stala neoddeliteľnou súčasťou kolektívu Základnej školy na ulici 8. mája. Jej prínos je viditeľný nielen na výborných výsledkoch jej žiakov na matematických súťažiach, ale aj tých, umelecky orientovaných, ako sú Vesmír očami detí, Plenér v Roztokoch, Najkrajší betlehem, a pod. Svoje výtvarné nadanie využíva aj pri vytváraní kulís a dekorácií, ktoré zdobia interiér školy a sú súčasťou kultúrnych vystúpení. Vedie krúžok Dúhová paleta a venuje sa aj doučovaniu žiakov z matematiky. Veľa času venuje  príprave žiakov na Testovanie 9 a na prijímacie skúšky na stredné školy.

LENKA GAJDOŠOVÁ

Lenka Gajdošová je učiteľka Základnej školy Karpatská, ktorá sa s nadšením venuje vyučovaniu matematiky a inšpiruje svojich žiakov k tomu, aby si vybudovali silné základy v tomto predmete. Využíva rôzne učebné metódy a techniky, ktoré umožňujú žiakom rozvíjať logické myslenie a analytické schopnosti. Ako koordinátorka finančnej učí žiakov získať praktické vedomosti o hospodárení s peniazmi, o plánovaní rozpočtu a o správnom nakladaní s financiami. Má bohaté skúsenosti s organizovaním matematických súťaží a aktívne pracuje na príprave žiakov na Testovanie 9. Svoju vášeň pre vzdelávanie a motiváciu žiakov dokazuje nielen v bežnej výučbe, ale aj v práci s intelektovo nadanými žiakmi, s ktorými dosahuje vynikajúce výsledky. Je nielen odborníčkou v oblasti matematiky, ale zastáva aj pozíciu predsedníčky rady školy.

ŠTEFAN CUPÁK

Učiteľ Štefan Cupák pracuje ako pedagogický zamestnanec v organizačnej zložke - Špeciálna základná škola Spojenej školy internátnej od roku 1990. Kto je vlastne dobrý učiteľ? Pre každého to môže znamenať niečo iné. Pre Špeciálnu základnú školu je tým dobrým učiteľom práve ich milý kolega Štefan Cupák. Má zmysel pre humor, rád „provokuje“ svojich žiakov novými úlohami, ktoré ich navedú k premýšľaniu. Svojim spôsobom je jedinečný, na svojej práci si dokáže nájsť stále niečo pozitívne a ako dobrý učiteľ vie robiť kompromisy. Je skutočný profesionál - športovec, ktorý na sebe neustále pracuje, vzdeláva sa a počas svojej pedagogickej praxe na našej škole pripravuje žiakov na rôzne športové súťaže, zúčastňoval sa so žiakmi aj špeciálnych olympiád pre športovcov s mentálnym hendikepom.

(kt, pn)

 

 

 

 

 

 

 

Mimoriadna situácia v súvislosti so šírením nákazy slintačky a krívačky na celom území Slovenska

   Na základe uznesenia vlády SR bola 25. marca na celom území Slovenskej republiky vyhlásená mimoriadna situácia v súvislosti so šírením nákazy slintačky a krívačky.

    Vláda vyzýva všetkých chovateľov hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri, aby striktne dodržiavali núdzové opatrenia a nariadenia vlády a tým zabránili šíreniu nákazy.

   Na základe § 6 ods. 5 písm. a) a § 34 ods. 1 písm. b) zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov týmito mimoriadnymi núdzovými opatreniami s platnosťou a účinnosťou od 21. 3. 2025 do odvolania

Je zakázané na území celej Slovenskej republiky

- akékoľvek premiestňovanie hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri (ďalej aj „vnímavých zvierat“) okrem nevyhnutnej prepravy v rámci toho istého chovu. Tento zákaz sa vzťahuje aj na akékoľvek premiestňovanie vnímavých zvierat z iných štátov do SR a z územia SR do iných štátov;

- medzinárodnú prepravu, resp. tranzit hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov cez územie okresov Komárno a Dunajská Streda. V prípade ostatných okresov je medzinárodná preprava s nakládkou a vykládkou mimo územia Slovenskej republiky možná len bez zastavenia a vykládky na území Slovenskej republiky s uprednostnením hlavných cestných ťahov;

- akékoľvek premiestňovanie zvierat cez hraničné prechody Rusovce / Čunovo - Rajka (cestný prechod), Medveďov - Vámosszabadi, Komárno - Komárom a Štúrovo - Esztergom;

- organizáciu všetkých hromadných podujatí, trhov, výstav a zvodov hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných a iných párnokopytníkov;

- vstupu nepovolaných osôb do chovov hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri.

Je nariadené na území celej Slovenskej republiky

- používať pri vstupoch do budov a výstupoch z budov na ustajnenie hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri a do samotného chovu vhodné prostriedky na dezinfekciu;

- osoba vstupujúca do chovu alebo opúšťajúca chov hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri musí dodržať hygienické opatrenia potrebné na zníženie rizika šírenia vírusu slintačky a krívačky a všetky dopravné prostriedky opúšťajúce chov pred opustením chovu dôkladne dezinfikovať;

- čistenie, dezinfekciu a podľa potreby dezinsekciu a ošetrenie dopravných prostriedkov a iných vozidiel a vybavenia, ktoré boli použité na prepravu hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných alebo iných druhov zvierat vrátane farmovej zveri alebo materiálov, ktoré môžu byt‘ kontaminované, napríklad telá zvierat, krmivo, hnoj, hnojovica a iné, čo najskôr po kontaminácii;

- bezodkladne hlásiť podozrenie na chorobu s príznakmi slintačky a krívačky na príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu;

- uhynuté zvieratá likvidovať výlučne v spracovateľskom zariadení (kafilérii);

uzatvorenie všetkých zariadení na vystavovanie zvierat verejnosti vrátane zoologických záhrad a cirkusov, v ktorých sú držané vnímavé zvieratá.

(pn)

 

 

 

 

 

 

 

Sociálna poisťovňa zvyšuje starobné dôchodky a predčasné starobné dôchodky pracujúcim dôchodcom za rok 2024

   Sociálna poisťovňa zvyšuje viac ako 159 tisíc starobných dôchodkov a predčasných starobných dôchodkov. Ide o skupinu tzv. pracujúcich dôchodcov, ktorým sa dôchodok zvyšuje za získané obdobie dôchodkového poistenia počas poberania dôchodku za rok 2024.

   Sociálna poisťovňa zvýšenie vykoná automaticky, nie je potrebné oň žiadať. Tí poberatelia dôchodkov, ktorých sa zmena týka, dostanú o zmene sumy dôchodku písomnú informáciu. Zvýšený dôchodok dostanú dotknutí poberatelia v aprílovom výplatnom termíne spolu s doplatkom od 1. januára 2025.

   Pracujúcim dôchodcom, ktorí boli dôchodkovo poistení (pracovali) v roku 2024 Sociálna poisťovňa dôchodky zvýši automaticky, bez osobitnej žiadosti. Na zvýšenie sa nevyžaduje zánik dôchodkového poistenia. O zvýšení dôchodkov rozhodne v marci 2025 so spätnou platnosťou od 1. januára 2025.

   Prvýkrát bude zvýšená suma dôchodku pracujúcim dôchodcom vyplatená vo výplatnom termíne v mesiaci apríl 2025 spolu s doplatkom za obdobie od 1. januára 2025 do posledného dňa pred dňom splatnosti v mesiaci apríl.

   Celkovo sa zvýšenie týka 159 338 dôchodcov. Rozhodnutie o zvýšení dôchodku a oznámenie o výplate im Sociálna poisťovňa doručí poštou alebo do elektronickej schránky (ak ju majú aktivovanú).

(socpoist)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posledný marcový víkend bude patril Dňu hvezdární a planetárií

    Priaznivci astronómie sa mohli tešiť na ďalší ročník celoslovenského podujatia Deň hvezdární a planetárií. Verejná prezentácia odbornej a popularizačnej práce týchto kultúrnych stánkov bola pripravená aj v Prešovskom samosprávnom kraji. Jeho tri hvezdárne v Prešove, Humennom a v Roztokoch si už tradične pre svojich návštevníkov pripravili to najzaujímavejšie z astronomických programov aj pozorovanie jarnej oblohy. To všetko v posledný marcový víkend.

   Deň hvezdární a planetárií sa uskutočnil aj vo vysunutom astronomickom pracovisku v Hvezdárni Roztoky, ktoré spravuje Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku. Verejnosť sa v sobotu 29. marca od 11. hodiny mohla tešiť na odborné prednášky, prezentáciu činnosti pracoviska, ale aj výtvarné workshopy. Pre návštevníkov tu bolo pripravené aj pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka a po zotmení aj planéty Jupiter a Mars či ďalších objektov jarnej oblohy.

   Podujatie sa koná už tradične v období okolo jarnej rovnodennosti a pod patronátom Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV, Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanovea v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov. Aktivity pripravované astronomickými zariadeniami v SR vychádzajú z dlhoročnej tradície Európskeho dňa planetárií, ktorá bola založená v prvej polovici 90. rokov 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária v talianskej Brescii.

(psk, pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Hviezdoslavovom Kubíne sa predstavili recitátori z okresu Svidník aj Stropkov

   Aj tento rok zorganizovalo Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku najstaršiu a najprestížnejšiu súťaž v umeleckom prednese s názvom Hviezdoslavov Kubín. Talentovaní recitátori z okresu Svidník a Stropkov sa v priebehu štyroch marcových dní predstavili na v poradí 71. ročníku celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých.

   Hviezdoslavov Kubín pre okres Svidník odštartoval 17. marca a pokračoval 24. marca v priestoroch Podduklianskeho osvetového strediska vo Svidníku. Predstavilo sa v ňom spolu 57 recitátorov a 1 recitačný kolektív. Prednesy so záujmom a radosťou sledovala odborná porota, menovite Eva Jacevičová, Slavka Nemcová a Jana Kačmarová, ktoré mali na starosti hodnotenie I. a II. súťažnej kategórie. Recitátorov z III. a IV. kategórie hodnotila Ľubica Bekéniová a takisto aj Slavka Nemcová a Jana Kačmarová.

   Porotkyne konštatovali vysokú úroveň a okrem víťazov získavajúcich priamy postup do vyššieho kola súťaže, udelili aj jeden návrh na postup. Spomedzi všetkých talentov v Prešove (kde sa uskutoční krajské kolo súťaže) zabojujú títo recitátori z okresu Svidník: Viktória Maťašová (SZŠ Giraltovce), Mojmír Rusinko (ZŠ A. Pavloviča Svidník), Katarína Majdová (CZŠ sv. Juraja Svidník), Nina Sokolová (ZŠ Kračúnovce), Vanesa Paligová (Spojená škola Svidník), Tamara Gibejová (návrh na postup - ZŠ 8. mája Svidník), Darina Klemová (SZŠ Giraltovce), Kristína Šangriková (SZŠ milosrdného Samaritána Svidník) a Patrik Kucharík (Gymnázium Giraltovce).

    Pre súťažiacich z okresu Stropkov sa okresné kolo konalo v termíne 18. marca a 25. marca 2025, a to v priestoroch Krajského múzea v Prešove - Kaštieľ Stropkov, kde sme si vypočuli 51 prednesov šikovných recitátorov. Súťažiacich z I. a II. kategórie hodnotila Eva Jacevičová, Jana Mihaličová a Marcela Tomková, ktoré okrem priamych postupov udelili aj 2 návrhy na postup do krajského kola. Recitátori z III. a IV. kategórie účinkovali pred porotou v zložení Ľubica Bekéniová, Viktória Maťašová a Jana Mihaličová. Okres Stropkov teda v Prešove zastúpia: Terézia Tkáčová (ZŠ Mlynská Stropkov), Zuzana Keselicová (CZŠ sv. Petra a Pavla Stropkov), Emma Siváková (návrh na postup - ZŠ Breznica), Karolína Rusnáková (ZŠ Mlynská Stropkov), Veronika Marčišinová (SZUŠ Stropkov), Damián Mušinský (návrh na postup - ZŠ Mlynská Stropkov), Timur Hurný (ZŠ Mlynská Stropkov), Branislav Boršč (ZUŠ F. Veselého Stropkov), Dávid Červeňák (Gymnázium Stropkov) a Viktória Želinská (Gymnázium Stropkov).

   Všetkým talentovaným súťažiacim ďakujeme za hodnotné dni strávené s umeleckým slovom a porote za cenné rady podané na rozborovom seminári. Postupujúcim ešte raz blahoželáme a držíme prsty 28. - 29. apríla, kedy sa v priestoroch DJZ v Prešove uskutoční krajské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín 2025. Srdečná vďaka patrí tiež Mestu Stropkov - Odboru školstva a kultúry. Odborným garantom a vyhlasovateľom podujatia je Národné osvetové centrum, ktoré je zároveň jeho finančným podporovateľom.

Miriama Nagajdová

 

 

 

 

 

 

 

 

Novým svidníckym viceprimátorom je mestský poslanec Vladimír Kaliňák

    Novým zástupcom primátorky Svidníka je poslanec Mestského zastupiteľstva vo Svidníku Vladimír Kaliňák. Primátorka Marcela Ivančová o tom informovala v úvode minulotýždňového zasadnutia mestského parlamentu s tým, že výkonom funkcie svojho zástupcu ho poverila k 24. marcu tohto roka.

    „Vladimír Kaliňák pôsobí v Mestskom zastupiteľstve už takmer 20 rokov, je poslancom piate volebné obdobie, som rada, že prijal moju ponuku a zároveň veľkú výzvu a stal sa viceprimátorom,“ napísala primátorka na Facebooku a dodala, že vzhľadom na dlhoročné pôsobenie vo funkcii riaditeľa školy, ale aj riaditeľa Krajského školského úradu ho poverila najmä agendou na úseku škôl.

    Na samotnom zasadnutí sa Vladimír Kaliňák poďakoval za dôveru a primátorka svojmu dlhoročnému zástupcovi Michalovi Goriščákovi, ktorý sa od 1. februára stal riaditeľom Technických služieb mesta Svidník, odovzdala Ďakovný list a drobnú pozornosť.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaroslava Džoganíka odvolali z funkcie riaditeľa, výberové konanie zrušili - čo sa deje v „ukrajinskom“ múzeu?

   Jaroslav Džoganík už nie je riaditeľom SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Z funkcie ho ešte vo februári k 31. marcu tohto roka odvolal generálny riaditeľ Slovenského národného múzea v Bratislave Anton Bittner.

    „Nie je žiadnym tajomstvom, že je to záležitosť politická a nie odborná. Výberové konanie, ktorého kritériám som ako jediný z troch uchádzačov vyhovel, bolo zrušené…,“ reagoval na svoje odvolanie z funkcie Jaroslav Džoganík.

   My sme o vyjadrenie požiadali aj samotné vedenie Slovenského národného múza v Bratislave. Stanovisko nám poskytol námestník generálneho riaditeľa Slovenského národného múza pre Úsek komunikácie Jozef Bednár s tým, že citovať môžeme samotného generálneho riaditeľa Antona Bittnera. „Vedením SNM - Múzea Ukrajinskej kultúry vo Svidníku bola od 1. 4. 2025, až do skončenia riadneho výberového konania na obsadenie pozície riaditeľ SNM  Múzea ukrajinskej kultúry (najdlhšie však na 6 mesiacov) poverená Miriam Božiková. Doterajšiemu riaditeľovi Jaroslavovi Džoganíkovi ďakujem za doterajšie vedenie múzea a teším sa za SNM na ďalšiu spoluprácu, keďže pán Džoganík  zostáva pracovať aj naďalej v SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry, a to na pozícii kurátor.“

   Pripomeňme, že Miriam Božiková bola zástupkyňou riaditeľa Jaroslava Džoganíka a ako už vyplynulo z jeho vyjadrenia, vyhlásené výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa bolo zrušené. Potvrdilo to aj stanovisko generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea v Bratislave Antona Bittnera. „Aktuálne výberové konanie na obsadenie riaditeľa SNM - Múzea ukrajinskej kultúry bolo z dôvodu vydania Príkazu č. 4/2025 O zrušení prebiehajúcich výberových konaní na obsadenie pozície riaditeľov špecializovaných múzeí v Slovenskom národnom múzeu zrušené, v krátkej dobe bude vyhlásené nové výberové konanie.“

    „Ja si za svojou prácou stojím. Múzeum je v dobrej kondícii. Veľa sa urobilo, veľa roboty ešte čaká. Na stole mám hotovú projektovú dokumentáciu na celkovú obnovu kaštieľa - Galérie Dezidera Millyho, zaistili sme financovanie dokumentácie k hlavnej expozícii v centre mesta, beží medzinárodný projekt na digitalizáciu zbierkových predmetov, ďalšie projekty sú podané alebo pripravené na podanie. Budem len rád, ak múzeum bude v tejto pracovnej dynamike pokračovať,“ zhodnotil svoje pôsobenie dlhoročný riaditeľ SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku Jaroslav Džoganík a my sa ďalším okolnostiam jeho odvolania a hlavne výberu nového riaditeľa budeme na našich stránkach bližšie venovať o týždeň. Podľa dostupných informácií, uchádzačmi o riaditeľské kreslo v zrušenom výberovom konaní boli okrem samotného Jaroslava Džoganíka aj bývalý riaditeľ CVČ vo Svidníku Jozef Dirga, ktorý naposledy pôsobil na Ministerstve cestovného ruchu a športu pri už odvolanom štátnom tajomníkovi za SNS Jánovi Krišandovi, a tiež zamestnankyňa SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku Ľudmila Ražina. Ako sme však uviedli, výberové konanie bolo zo strany vyhlasovateľa, teda Generálneho riaditeľstva Slovenského národného múzea v Bratislave, zrušené. Podľa dostupných informácií dvaja uchádzači - Jozef Dirga a Ľudmila Ražina - nesplnili v podmienkach výberového konania stanovené kritériá.

    Keďže doterajšia zástupkyňa riaditeľa Miriam Božiková je len poverená vedením múzea a vedenie Slovenského národného múzea avizuje vyhlásenie nového výberového konania, tejto téme sa na našich stránkach ešte budeme venovať.

    Dodajme ešte, že aktuálne odvolaný Jaroslav Džoganík bol poverený vedením SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku od 1. novembra 2016 a po úspešnom absolvovaní výberového konania sa jeho riaditeľom stal 1. mája 2017.

(ps)