e-mail:  redakcia@podduklianskenovinky.sk

 

 

 

+421 54 7525151

číslo 10 vydané 7.3.2023

 

 

 

Župan Milan Majerský a primátorka Marcela Ivančová pred zamestnancami nemocnice

Spoločný obecný úrad Nižný Orlík oslávil 20. výročie svojho založenia - načreli sme do histórie i do súčasnosti

Robertovi Tadrákovi sa podarilo do areálu bývalej odevy dostať dvoch čínskych investorov - prácu tu nájde 250 ľudí
PSK opraví cesty a mosty z úveru

V Dobroslave budú voliť starostu i poslancov

Karpatské očarenie

Hľadajú sa najkrajšie zábery Prešovského kraja

Klientov opäť upozorňujú na priznanie príjmu z predaja nehnuteľností

Sprístupnia spoločnú výstavu dvoch autorov pod názvom Portréty

Tri popálené deti po vyliatí benzínu do ohňa

 

 

 

 

 

PSK opraví cesty a mosty z úveru

    V priebehu dvoch rokov chce prešovská krajská samospráva zrekonštruovať a zmodernizovať niekoľko desiatok ciest a mostov vo svojej správe. Financovať to bude z 30 miliónového úveru s jednopercentným úrokom.

    Prešovský samosprávny kraj (PSK) plánuje opraviť ďalšie cesty a mosty. Na tento účel si vezme úver vo výške 30 miliónov eur od spoločnosti Slovak Investment Holding, ktorá patrí pod ministerstvo financií. Na februárovom zastupiteľstve to schválili krajskí poslanci.

    Samospráva by mala mať finančné prostriedky na účte do konca septembra, použiť ich musí najneskôr do konca septembra 2025, koncom spomínaného roka zloží aj prvú splátku. Úver, ktorého cieľom je dobehnúť investičný deficit na cestách II. a III. triedy kraja, bude splácať 20 rokov pri fixnej úrokovej sadzbe jedno percento.

    V zásobníku projektov má Správa a údržba ciest (SÚC) PSK zámery v hodnote 40 miliónov eur. A to z dôvodu flexibility zameniteľnosti financovania investičných akcií v rámci jednotlivých okresov, keďže použitie čerpaných prostriedkov je možné do septembra 2025.

    V pláne investičných akcií sú cesty a mosty vo všetkých 13 okresoch kraja v uspokojivom, zlom, veľmi zlom, havarijnom a nevyhovujúcom stave. Najdlhší úsek (5 km) rekonštrukcie sa bude realizovať v úseku Nižný Mirošov - Dubová.

Oddelenie komunikácie a propagácie PSK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karpatské očarenie

    Stalo sa tradíciou v SNM - Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku uctiť si v mesiaci marci menogénia ukrajinského ľudu Tarasa Ševčenka.

   V nedeľu, 12. marca 2023 o 14.00 hod., sa v sáleSNM - MUK uskutoční poeticko-hudobný program pod názvom KARPATSKÉ OČARENIE z cyklu MARCOVOU CESTIČKOU K TARASOVI pri príležitosti narodenia a úmrtia básnika, na ktorý Vás srdečne pozývame. Inšpiráciou pre program a jeho dušou je rovnomenná antológia tvorby ukrajinských básnikov a spisovateľov Slovenska. Keďže začiatok jari čiastočne patrí ženám a je spojený s oslavou Medzinárodného dňa žien, bude sprístupnená výstava pod názvom Žijú, kým si ich pamätáme. Múzeum ju pripravilo v spolupráci s Veľvyslanectvom Ukrajiny v SR. Možno na nej zhliadnuť plagáty grafického dizajnéra Mykolu Kovalenka a fotografie Hanny Kovaľčuk, na ktorých sú štylizované portréty manželiek a matiek padlých obrancov Ukrajiny, pripomínajúce nám ženskú tvár vojny.

   Hlavnými organizátormi podujatia sú: SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry, Regionálna rada Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky vo Svidníku a Klub umeleckého slova pri SNM - MUK.

V poeticko-hudobnom programe účinkujú recitátorky KUS a speváčka HALINA.

   Literárne dedičstvo T. H. Ševčenka je vrcholom ukrajinskej tvorby. Jeho básnické slovo a estetické cítenie dodnes zohráva výnimočnú úlohu v rozvoji umenia a kultúry. Nesmrteľný KOBZAR, génius, mysliteľ, prorok Taras Ševčenko oslovil aj rusínsko-ukrajinský ľud žijúci v Karpatoch, počnúc buditeľmi A. Duchnovičom a A. Pavlovičom koncom 19. storočia, ovplyvňoval tendencie vývoja ukrajinskej kultúry a literatúry na Slovensku, hlavne na Prjašivščyne, po celé 20. storočie až dodnes. Právom sa pýšime tvorbou našich ukrajinských autorov, množstvom ich hodnotovo a esteticky bohatých literárnych diel, ako aj antológiami, medzi ktoré nepochybne patrí Karpatské očarenie (Karpatska zamana). Ich jedinečné umelecké slovo upútava farebnosťou a hlbokou emocionalitou, bohatou obraznosťou. V podaní recitátoriek zaznejú verše Vasyľa Grendžu-Donského, Ivana Macinského, Fedora Lazoríka, Viktora Hajného, Jozefa Zbihleja, Milana Bobáka, Sergeja Makaru, Iľju Galajdu, Marusie Ňachajovej, Štefana Hostiňáka a samotného Tarasa Ševčenka.

   Tešíme sa na vás, milé publikum, a veríme, že spolu s nami prežijete krásne nedeľné popoludnie.

(snm-muk)

 

 

 

 

 

 

 

Hľadajú sa najkrajšie zábery Prešovského kraja

11. ročník fotografickej súťaže Choď a foť

  Už po jedenástykrát sa môže verejnosť zapojiť do fotografickej súťaže o najkrajšie zábery Prešovského kraja s názvom Choď a foť. Fotosúťaž každoročne vrcholí vernisážou putovnej výstavy zostavenej z víťazných a finálových fotografií. Novinkou tohto ročníka je špeciálna cena Hradu Šariš za najkrajší záber hradu.

   Organizátorom súťaže Choď a foť je Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska. Súťaž je určená amatérskym i profesionálnym fotografom. Ich úlohou je zachytiť krásy a zaujímavosti Prešovského kraja.

   Fotografická súťaž o najkrajšie zábery Prešovského kraja má za sebou už desať úspešných ročníkov a záujem o ňu každoročne narastá. V predošlom ročníku súťažilo 548 fotografií od 127 autorov. O víťazoch opäť rozhodne odborná porota, ktorej predsedá známy fotograf Jano Štovka (MQEP). Každoročne sú členmi poroty zvučné mená uznávaných fotografov, ľudí z umeleckej sféry i showbiznisu.

    „Pozývame nadšencov fotografie do Prešovského kraja. Ukážte nám prostredníctvom fotografií zákutia, ľudí a situácie, ktoré vás očarili či inšpirovali a my ich predstavíme širokej verejnosti,“ pozýva do súťaže Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Každý fotograf môže prihlásiť šesť snímok do šiestich kategórií: 1. Príroda; 2. Kultúra tradície a história, 3. Šport a voľnočasové aktivity, 4. Black and white; 5. Človek a kraj a 6. Architektúra. Fotografie vo všetkých kategóriách musia byť zhotovené na území Prešovského kraja. Uzávierka súťaže je  15. októbra 2023. 

    Okrem ocenení v jednotlivých kategóriách sú každoročne udelené aj špeciálne ceny Grand Prix, Cena predsedu poroty, Cena Severovýchod Slovenska a Cena verejnosti. Novinkou tohto ročníka je Cena hradu Šariš, ktorú získa najkrajšia fotografia hradu Šarišv rámci kategórie 2. Kultúra, tradície a história. Hrad Šariš neďaleko Prešova patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 4,5 hektára. Víťaz špeciálnej ceny od hradu Šariš si vychutná stredovekú večeru pre dvoch s kráľom Belom IV. v areáli hradu. Víťaz hlavnej ceny (Grand Prix) získa turistické topánky na mieru.

    Vyhodnotenie súťaže bude spojené s vernisážou už tradičnej putovnej výstavy finálových fotografií, ktorá každoročne zavíta na mnohé miesta nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

    Prešovský kraj je zdroj námetov pre každú umeleckú dušu, a zároveň je výzvou pre každého turistu, športovca či nadšenca prírody. Mám radosť z každého ročníka tejto súťaže, ktorá originálne predstavuje tento najfotogenickejší kraj Slovenska,“ uviedol predseda poroty Jano Štovka (MQEP).

Barbora Čechová,

médiá/PR Krajská organizácia cestovného ruchu

Severovýchod Slovenska 

 

 

 

 

 

 

Klientov opäť upozorňujú na priznanie príjmu z predaja nehnuteľností

    Finančná správa opäť spúšťa listovú kampaň, ktorou chce podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností. V najbližších dňoch dostane 7315 daňovníkov listy, v ktorých ich upozorní na povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti. 

    Týka sa to daňovníkov, ktorí predali napríklad rodinný dom, chatu, garáž alebo byt do piatich rokov od ich nadobudnutia. Finančná správa túto preventívnu akciu spúšťa už tretíkrát, nakoľko predošlé priniesli do štátneho rozpočtu 13,6  milióna eur.

    Nepriznaním príjmu z predaja nehnuteľností prichádzajú o finančné prostriedky najmä obce a mestá a doplácajú na to aj poctiví daňovníci, ktorí tieto príjmy riadne priznajú. Finančná správa preto už po tretíkrát spúšťa listovú kampaň, ktorou chce daňovníkov upozorniť na plnenie týchto povinností. Predošlé akcie sa vyplatili, nakoľko priniesli do štátneho rozpočtu dodatočných 13,6 milióna eur.

Aktuálny list bude zasielaný informatívne vybraným daňovým subjektom, ktorým podľa informácií z Katastra nehnuteľností SR mohla vzniknúť daňová povinnosť. Z hľadiska dane sa finančná správa zamerala na nehnuteľnosti, pri ktorých došlo v rozmedzí piatich rokov minimálne k dvom zmenám majiteľov.

    Finančná správa informuje, že v určitých prípadoch môže byť príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti oslobodený od dane. Vtedy nevzniká povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň. Týka sa to týchto prípadov:

ak ste nehnuteľnosť vlastnili viac ako 5 rokov a nemali ste ju zaradenú v obchodnom majetku,

zdedili ste ju po priamom predkovi alebo potomkovi (rodičoch, starých rodičoch alebo po niektorom z manželov, a pod. ) a dohromady ste ju vlastnili aspoň 5 rokov,

darovali ste ju a nedosiahli ste žiadny príjem z prevodu vlastníctva,

nehnuteľnosť bola zaradená v obchodnom majetku, ale od jej vyradenia už uplynulo viac ako 5 rokov,

predali ste nehnuteľnosť vydanú vám ako oprávnenej osobe podľa reštitučných zákonov alebo zahrnutú do konkurznej podstaty.

    Daňové priznanie môžu daňovníci podať do konca marca tohto roka osobne na príslušnom daňovom úrade, poštou na ľubovoľnej pobočke alebo elektronicky, ak majú vytvorený autorizovaný prístup na portál finančnej správy. E-formulár je zverejnený na portáli finančnej správy.

Martina Rybanská,

hovorkyňa finančnej správy

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprístupnia spoločnú výstavu dvoch autorov pod názvom Portréty

    V Podduklianskom osvetovom stredisku vo Svidníku sprístupnia spoločnú výstavu dvoch autorov Viliama Jachymoviča a Antona Hričana pod názvom „Portréty.“ Výstava bude sprístupnená od 17. marca do 14.apríla vo výstavných priestoroch.

   Výtvarník Viliam Jachymovič žije a pôsobí vo Svidníku od roku 2015, kedy spolu s rodinou opustili ruch hlavného mesta. Ako samouk a bez akéhokoľvek umeleckého vzdelania sa výtvarnej tvorbe aktívne začal venovať až v roku 2020, kedy ho oslovila hyperrealistická kresba. Po váhavých začiatkoch v reprodukcii diel iných autorov a hľadaní vhodných techník a materiálov sa v poslednom roku zameral na tvorbu portrétov. Referenčné fotografie, ktoré sú podkladom k jeho tvorbe, sú charakteristické vysokou úrovňou detailu a svetelného kontrastu, čo v kombinácii s obrovskou dávkou trpezlivosti umožňuje autorovi dosiahnuť realistický výstup. Výstava v Podduklianskom osvetovom stredisku vo Svidníku je autorovou vôbec prvou verejnou prezentáciou jeho tvorby.

   Fotograf Anton Hričan žije a tvorí v Stropkove. Vážnejšie sa fotografií začal venovať počas štúdia strojariny v Košiciach. Prvé teoretické vedomosti získal od pána učiteľa Janka Cichého, ktorý viedol v Stropkove technicko-výtvarný krúžok. Prvý fotoaparát si kúpil v roku 1970. A začínal fotografovať činnosť v TJ Slávia Stropkov, život v meste a rodinu. V roku 1975 ako iniciátor v spolupráci s Osvetovou besedou zorganizovali prvú výstavu amatérskej fotografie v zmysle propozícií Amfo pod názvom AMA. Je predsedom Stropkovského fotoklubu v Stropkove. Svoju tvorbu zameriava najmä na propagáciu amatérskej fotografie v meste Stropkov. Formou klubových a autorských výstav, medzinárodných fotosalónov, fotoplenérov svojou tvorbou sa zúčastňuje mnohých aktivít doma aj v zahraničí.

Katarína Grúsová,

POS vo Svidníku

 

 

 

 

 

 

 

Župan Milan Majerský a primátorka Marcela Ivančová pred zamestnancami nemocnice

    Poverený minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský oznámil, že je pripravený odstúpiť zo svojej pracovnej pozície, no mesto Svidník nemôže ustúpiť a nechať občanov bez adekvátnej zdravotnej starostlivosti.

    V stredu 1. marca 2023 sa na pôde svidníckej nemocnice uskutočnilo pracovné stretnutie, ktoré zvolala primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová. Diskutovala s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerským, s riaditeľom nemocnice Marekom Pytliakom, hlavným lekárom kraja Martinom Jakubovom a vedúcou odboru zdravotníctva PSK Zuzanou Sabolovou.

Stretnutie so zamestnancami

    Potrebu vyjadrenia postoja, ale aj spolupatričnosti predniesli hlavní diskutéri aj pred samotnými zamestnancami nemocnice. Hovorilo sa o možnostiach rokovania s Ministerstvom zdravotníctva SR, s Vládou SR i s prevádzkovateľom nemocnice Svet zdravia. Ďalšie kroky budú preto smerovať práve k vyjadreniu spoločného stanoviska novému vedeniu ministerstva po ohlásenom odchode Vladimíra Lengvarského, ale aj potrebe ďalších mediálnych výstupov s odbornou argumentáciou. Svidnícka nemocnica nemôže byť zaradená do prvého stupňa novej kategorizácie nemocníc z dôvodu zlej dostupnosti k zdravotnej starostlivosť, no napriek tomu bola takto zaradená. Mesto Svidník je proti tomuto zaradeniu a svoj postoj argumentačne vysvetľuje na všetkých úrovniach.

    „Už viac ako 5 rokov intenzívne riešime na Slovensku a ešte intenzívnejšie vo Svidníku reformu, optimalizáciu, či kategorizáciu nemocníc. Už viac ako 5 rokov zamestnanci nemocnice nemajú potrebný pokoj a stabilitu k svojej práci. Lekári majú robiť medicínu, politici politiku - ale nie takú, ktorá neprináša pre ľudí lepší život,“ povedala primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová.

Doterajšia cesta

    Svidník spolu s mestami Stropkov, Giraltovce i Medzilaborce, spolu s obcami týchto okresov zozbierali pred rokom takmer 20 000 podpisov, aby všetkým dotknutým subjektom dali na vedomie, že svidnícka nemocnica patrí do 2. kategórie.

    „Zorganizovali sme petíciu občanov, vyjadrenie starostov, množstvo mediálnych výstupov i množstvo ďalších podporných aktivít, množstvo rokovaní na všetkých úrovniach od riaditeľa nemocnice, vedenie Sveta zdravia a.s., od okresu, cez kraj až po ministerstvá a aj celoštátne Združenie obcí, verím, že budeme vypočutí,“ uzavrela primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová.

(kt) 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spoločný obecný úrad Nižný Orlík oslávil 20. výročie svojho založenia - načreli sme do histórie i do súčasnosti

    Už pred týždňom sme na našich stránkach krátko informovali, že Spoločný obecný úrad Nižný Orlík so sídlom vo Svidníku oslávil 20. výročie svojho založenia. Na prvom pracovnom stretnutí v novom volebnom období si preto starostovia toto výročie pripomenuli.

    Zámer vzniku úradovne, ako Spoločný obecný úrad nazývajú, bol v roku 2001 pod obcou Okrúhle, potom nasledovalo pôsobenie po komunálnych voľbách v roku 2002 pod obcou Ladomirová, skúšali to aj s mestom Svidník a v druhom polroku 2002 padla voľba na obec Nižný Orlík. Vznik úradovne bol podľa jej dlhoročného štatutárneho zástupcu a zároveň starostu obce Nižný Orlík Juraja Petného zložitý a nevyhnutný, čo sa na štvrtý pokus podarilo podpisom spoločnej zmluvy 20. januára 2003 medzi obcou Nižný Orlík ako zriaďovateľom a 48 obcami svidníckej časti okresu. „Po neistotách, ako to má fungovať, aké postavenie to bude mať, sme išli do toho a spolu aj s vtedajším starostom Rovného Jožkom Vansom sme zháňali hlavne kádrové obsadenie. Po delimitácií inventáru a pracovníkov z Okresného úradu na stavebnom úseku 1,3 úväzku sme začínali z nuly ako niečo nové. Ja som bol kolegiálne požiadaný a poverený ako jeden z funkčne najstarších, aby som to zobral pod obec, lebo je to nevyhnutné.

    Bolo to veľmi ťažké, neboli finančné zdroje, ľudia na výkon funkcií a neboli hlavne s takým úradom žiadne skúsenosti. Ja som však veril, že tvoríme niečo spoločné a ako sa hovorí, v jednote je sila a vďaka pochopeniu starostov a snahe mať agendu spoločne zabezpečenú, sa to podarilo,“ zaspomínal si na začiatky Juraj Petný, ktorý priznal, že aj po niekoľkých turbulenciách voči nemu a zmenách priestorov to všetko ustáli. „Napríklad na rozdiel od okresov Stropkov či Bardejov sme jednotní, robíme celú agendu obcí spolu v jednej úradovni na jednom mieste. Musím povedať, že pri prezentácii spoločného úradu som na to pyšný a sme v rámci Slovenska jedna z mála úradovní, kde sa robí kompletná agenda. Môžeme byť preto hrdí na to, čo máme, sme spolu na jednej lodi v množstve bludných zákonov a prenose kompetencií na obce, ktoré v mnohých prípadoch nemajú logiku a nie sú v malých obciach vykonateľné,“ podotkol štatutárny zástupca Spoločného obecného úradu Nižný Orlík so sídlom vo Svidníku Juraj Petný.

    Počas prvého spoločného stretnutia starostov sa Juraj Petný poďakoval zamestnancom, ktorí pracovali pri zakladaní úradu a pracujú aj teraz v úradovni. Robia podľa neho všetko pre to, aby to fungovalo, bez nároku na náhradu za čas, ktorý tomu venujú po normálnej pracovnej dobe. „Každý jeden z vás je zapísaný do histórie úradovne či už vo väčšom alebo menšom podiele. Samozrejme, poďakovať musím aj vám, starostom, a vašim predchodcom za trpezlivosť, pochopenie, vnímanie, že je to náš spoločný úrad a má opodstatnenie v tejto neľahkej dobe,“ zdôraznil Juraj Petný a poďakovanie adresoval aj výborom spoločného úradu po celú dobu, ktorí hľadali najlepšie riešenia hlavne financovania a fungovania úradu a zasadali na jeho požiadanie podľa potreby.

    „Pri zakladaní úradu som nepomyslel, že tá doba uplynie tak rýchlo a dnes je tomu dvadsať rokov a, bohužiaľ, aj nám rýchlo pribudol vek o 20 rokov. Dovolím si povedať, že budúcnosť a zmeny zákonov v agende preneseného výkonu zo štátu na obce určia agendu a činnosť spoločných úradov a celkové fungovanie samosprávy.

    Jedno je však isté, že život v mestách a ani v malých obciach  sa nezastaví a náročnosť občanov je na vzostupe,“ dodal Juraj Petný.

    Na slávnostnom stretnutí starostov sa zišli aj bývalí zamestnanci úradovne, a to Anna Goriščaková, Božena Haščaková, Ľuba Cupáková, Mária Široká, Michal Kostik a pozvaný bol aj Pavel Hanák, ktorý sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. Nechýbali, samozrejme, terajší zamestnanci a takisto hostia. Pozvanie prijali poslanci Prešovského samosprávneho kraja za okres Svidník Ján Vook, Ján Hirčko a Michal Iľkanin, ktorý je zároveň aj prednostom Okresného úradu vo Svidníku.

    Spoločný obecný úrad Nižný Orlík so sídlom vo Svidníku ma aktuálne 6,3 zamestnancov. Spoločný obecný úrad vykonáva činnosti na úseku stavebného poriadku a územného plánovania, spracováva účtovníctvo obcí a škôl, spracováva mzdy pracovníkov obcí a škôl a zabezpečuje aj výkon činnosti na úseku opatrovateľskej služby.

    Na spoločnom stretnutí boli vo funkciách potvrdení členovia výboru, a to starosta obce Kružlová Adrián Gužo, starosta obce Roztoky Martin Jurkovič, starosta obce Dubová Miloš Vaňušaník, starostka obce Cernina Helena Madzinová a starostka obce Rakovčík Iveta Horvatová.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

V Dobroslave budú voliť starostu i poslancov

    V obci Dobroslava budú voliť starostu i poslancov. Voľby sa tu uskutočnia v sobotu 25. marca po tom, čo vo vlaňajších komunálnych voľbách mali len jediného kandidáta na poslanca. Na starostu v Dobroslave nekandidoval nikto.

    Ako nás informoval vedúci Odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu vo Svidníku Martin Miščík, o funkciu starostu Dobroslavy sa uchádza 57-ročný súčasný starosta, výsluhový dôchodca Vladimír Vančišin (NEKA) a 63-ročný učiteľ Vladimír Šlepecký.

    O dve poslanecké miesta sa v Dobroslave uchádzajú piati kandidáti, traja z nich sú nezávislí kandidáti, jeden kandiduje za SNS a rovnako jeden za HLAS-sociálna demokracia.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

Robertovi Tadrákovi sa podarilo do areálu bývalej odevy dostať dvoch čínskych investorov - prácu tu nájde 250 ľudí

EXKLUZÍVNE

    Bývalý areál odevy, Sviku či I.C.A. postupne ožíva a ožije ešte viac. Zásluhu na tom má jeho nový majiteľ Robert Tadrák, ktorý celý areál niekdajšej slávnej odevnej fabriky odkúpil pred tromi rokmi.

Robert Tadrák tak má za sebou tri roky náročnej práce. Postupne riešil rôzne objekty v areáli niekdajšej odevy, ktoré si odkúpili rôzni podnikatelia priamo zo Svidníka či z blízkeho okolia. „Odkúpili si objekty, majú v nich svoje prevádzky, nemusia platiť nájom. V areáli napríklad pôsobí reklamná spoločnosť, spoločnosť vyrábajúca okná a nábytok, veľkosklad zeleniny, sú tu skladové priestory firmy Pavanna, skladové priestory Mladý Svidníčan, internetový obchod s fitnes vybavením ale aj autoservis. Pozemok si tu odkúpila aj firma obchodujúca s drevom, ktorá sa plánuje rozširovať. Majú svoje vlastné prevádzky a prakticky sú v centre mesta. Postupne sa pripravujú projekty aj pre ďalšie objekty, ktoré však budú známe neskôr. Vzadu v areáli je známy projekt výstavby52 garáží, pričom v jari začneme s ich výstavbou,“ vysvetlil Robert Tadrák.

    Aktuálne sú voľné už len pozemky vpredu pri hlavnej ceste vedľa administratívnej budovy. Asi tri parcely tam Robert Tadrák ponúkne napredaj, no a chystá veľkú rekonštrukciu samotnej administratívnej budovy. „Na tomto projekte však aktuálne pracujeme, no zrealizovať ho chceme ešte v tomto roku. Nechcem preto prebiehať, tak do dvoch mesiacov bude známy celý projekt,“ ozrejmil majiteľ niekdajšieho areálu, ktorý jeho kúpou od vtedajšieho talianskeho majiteľa výrazne pomohol šičkám, ktoré po presunutí výroby pánskej konfekcie na Balkán, prišli o prácu.
    „Nepotrebujem sa chváliť, ale áno, mal som podiel na tom, aby šičky boli vyplatené. Viac to komentovať nebudem, som rád, že to takto dopadlo, že som mohol pomôcť,“ reagoval pre naše noviny Robert Tadrák, ktorého prioritou bolo nielen vyplatenie šičiek, ale aj hľadanie investora pre hlavné, výrobné priestory. „Samotné výrobné priestory majú 12 000 metrov štvorcových a je to vlastne jeden celok. Prvý z investorov má jeden blok, druhý dva,“ prezradil Robert Tadrák to, na čo región dlhé roky čaká a síce to, že sa mu podarilo získať investora a nielen jedného, ale hneď dvoch. Obaja už majú niekdajšie výrobné priestory odevy v dlhodobom prenájme. „Jeden blok, teda 4 000 metrov štvorcových som prenajal v lete minulého roku, no a v decembri sa mi podarilo prenajať 8 000 metrov štvorcových. Obaja investori sú z Číny a už sa pustili do rekonštrukcie priestorov podľa vlastných potrieb. Samozrejme, niekoľko mesiacov, tedapočas doby rekonštrukcie, majú prenájom zadarmo. Prvý investor spustí výrobu drobných plastových výrobkov a zamestnať plánuje 50 ľudí. Druhý investor bude vyrábať, teda šiť kabelky a zamestná okolo 200 ľudí.

    „Samozrejme, ten najväčší nábeh bude zrejme až v roku 2024, no prvých zamestnancov budú istotne prijímať už v tomto roku. Na margo výrobných programov dvoch čínskych investorov, na ktorých príchode do Svidníka pracoval tri roky, Robert Tadrák povedal, že sa mu ich podarilo zohnať bez akejkoľvek pomoci štátu či iných úradov. „V dnešnej dobe nájsť investora nie je vôbec jednoduché, ale s Božou pomocou sa to podarilo.250 ľudí v meste Svidník si nájde prácu, a to bude veľmi dobré. Je jedno, čo všetko budú vyrábať, len nech majú ľudia prácu. Toto bolo mojou prioritou a som rád, že sa mi to podarilo,“ povedal pre naše noviny Robert Tadrák a dodal, že obaja čínski investori, ktorí dajú prácu 250-tim ľuďom zo Svidníka a okolia, majú výrobné priestory v dlhodobom prenájme s možnosťou predkupného práva. Záujem o ich odkúpenie majú už dnes.
    Robert Tadrák tak po troch rokoch prichádza s potešujúcou správou nielen pre samotné mesto Svidník, ale i pre celý región. 250 nových pracovných miest znamená pre ťažko skúšaný región veľmi veľa a my o príprave dvoch nových prevádzok, ale aj o ďalších rekonštrukčných prácach v areáli niekdajšej odevy budeme na našich stránkach istotne informovať.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tri popálené deti po vyliatí benzínu do ohňa

   Tri popálené deti v Bukovciach neďaleko Stropkova. Podľa miestnych vyliali do ohňa benzín. Rodičia sú zdrvení, v nemocnici majú dvoch synov a jednu dcéru. Najťažšie popáleniny má dievča.  

„Na lúke horel oheň, rozložený z konárov dreva, na ktorý niekto vylial benzín z plastovej bandasky. Došlo k prudkej reakcii, pri ktorej boli popálené miestne deti,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.  

   Zomlelo sa to krátko po tom, ako sa vrátili zo školy. Do Bukoviec neďaleko Stropkova okamžite smerovali záchranári. Okrem dvoch osádok sanitných vozidiel aj vrtuľník. Vyslaní záchranári ich ošetrili a previezli do nemocnice. Desaťročný Patrik je s ľahkou popáleninou vo Svidníku. Trinásťročný Sebastián s desaťročná Barbora potrebujú náročnejšiu opateru a sú v nemocniciach v Košiciach. Kým lekári bojujú o život jedného zo siedmich detí manželov na fotografii, policajti vyšetrujú, ako sa tragická udalosť stala.

(ps)