e-mail:  redakcia@podduklianskenovinky.sk

 

 

 

+421 54 7525151

číslo 35 vydané 31.8.2021

 

 

Svidnícka primátorka o nemocnici: S ministrom som sa zatiaľ nestretla

Michal Iľkanin: „Dúfam, že k preklasifikovaniu nemocnice nedôjde“

Premiér Eduard Heger bol vo Svidníku - v odevnej firme a na obede v reštaurácii

Čo je s klziskom, ihriskom a zariadením pre seniorov?

Okresný prednosta o medveďoch

Karpatsko-dukliansku operáciu si tradične pripomenieme 6. októbra

V skanzene opravovali poškodené slamené strechy

Na pešej zóne odhalia „sochu“ bežca

Moje leto

Rusínsky festival s raperom Kalim, Gladiatorom, PUĽS-om i Hrdzou

 

 

 

Čo je s klziskom, ihriskom a zariadením pre seniorov?

    Tri veľké plánované investície mesta Svidník sú stále v rovine príprav. Potvrdila nám to primátorka Svidníka Marcela Ivančová, ktorej sme sa pýtali na stav príprav zastrešenia ľadovej plochy, výstavby ihriska s umelým trávnikom v areáli ZŠ na Ulici 8. mája a na vybudovanie Zariadenia pre seniorov.

    „V prípade klziska bol termín na predkladanie ponúk 20. augusta. Súťaž na zhotoviteľa teda prebieha. Úspešný uchádzač bude zverejnený po ukončení všetkých procesov, ktoré verejné obstarávanie podlimitnej zákazky vyžaduje,“ vyhlásila primátorka Svidníka a informovala nás aj o ihrisku v areáli už spomínanej Základnej školy na Ulici 8. mája a takisto aj o Zariadení pre seniorov, ktoré má vzniknúť rekonštrukciou budovy bývalej Strednej priemyselnej školy odevnej, ktorú zámenou do vlastníctva získalo pred pár rokmi mesto. „Proces verejného obstarávania je v konečnom štádiu, v najbližších dňoch budeme vedieť výsledok súťaže, no a pokiaľ ide o Zariadenie pre seniorov - spracúvame administratívu pre podanie žiadosti o financovanie cez Štátny fond rozvoja bývania, napr. stanovisko Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, rovnako pripravujeme podklady pre spustenie verejného obstarávania na zhotoviteľa,“ zhrnula svidnícka primátorka.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

Svidnícka primátorka o nemocnici: „S ministrom som sa zatiaľ nestretla.

Komunikácia s ministerstvom „viazne“

    Pred týždňom sme na našich stránkach písali, že optimalizácia siete nemocníc je stále otvorenou témou. V rámci chystanej reformy sa má zmeniť postavenie viacerých nemocníc a týka sa to aj Nemocnice arm. gen. L. Svobodu vo Svidníku, ktorá by podľa medializovaných informácií mala byť po novom tzv. komunitnou nemocnicou bez urgentnej lôžkovej starostlivosti.

    Nesúhlas s takýmto zámerom Ministerstva zdravotníctva SR už vyjadril Prešovský samosprávny kraj a takisto aj Mestské zastupiteľstvo vo Svidníku. Svidnícky poslanecký zbor prijal nesúhlasné stanovisko, ktoré zahŕňalo aj ďalšie kroky, ktorými poverilo primátorku Svidníka Marcelu Ivančovú. Ministerstvo zdravotníctva na margo reformy vyhlásilo, že podrobnosti zverejní v najbližších dňoch, no zatiaľ sa tak nestalo. Nás zaujímalo, aké konkrétne kroky v tejto súvislosti podnikla už spomínaná primátorka Svidníka. „Obrátila som sa písomne aj telefonicky na ministra zdravotníctva  so žiadosťou  o stretnutie a možnosť predniesť informácie a pripomienky týkajúce sa plánovanej optimalizácie siete nemocníc, ktorej konečná podoba má byť zverejnená v auguste 2021. Komunikácia s ministerstvom zdravotníctva však "viazne." Lepšie povedané, nemáme žiadnu reakciu - ani na stretnutie ani na pozvanie na návštevu ministra vo Svidníku, priamo na tvári miesta,“ zhrnula aktuálnu snahu o rokovania s kompetentnými primátorka Marcela Ivančová.

V našom rozhovore ďalej skonštatovala, že informácie, ktoré sú verejne prístupné a dohľadateľné na stránkach Ministerstva zdravotníctva SR, v médiách, na sociálnych sieťach či verejných vystúpeniach vrcholných politických predstaviteľov, aj členov Výboru NR SR pre zdravotníctvo, sú v mnohých aspektoch neúplné, fragmentované a často protichodné.

    „Považujem za nevyhnutné, aby sme sa ako zástupcovia miestnej a regionálnej samosprávy, volení zástupcovia občanov okresov Svidník, Stropkov a Medzilaborce oboznámili s oficiálnymi a korektnými detailmi zamýšľanej reformy a mali možnosť aj na stretnutí s ministrom zdravotníctva, ako  predkladateľom zákona prezentovať náš pohľad na túto zásadnú zmenu fungovania zdravotníckych služieb a hlavne upriamili pozornosť na dopady na región pod Duklou.“ Materiál, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní však podľa Marcely Ivančovej neobsahuje zoznam nemocníc, je to len analýza, či opis cieľov reformy. Jedným z hlavných cieľov je, ako deklaruje Ministerstvo zdravotníctva SR, zlepšenie dostupnosti kvalitnej zdravotníckej starostlivosti pre všetkých občanov. „Som presvedčená, že regionálny charakter nemocnice vo Svidníku, ako je zadefinovaný v návrhu optimalizácie, musí byť zachovaný - s poskytovaním akútnej aj plánovanej zdravotnej starostlivosti. Hlavným argumentom je najmä zachovanie dostupnosti zdravotníckej starostlivosti pre všetkých občanov z okresov Svidník, Stropkov a Medzilaborce. Špecifikom nášho regiónu je veľký počet malých obcí na relatívne veľkom území s hornatým profilom a, samozrejme, toľko opakovaná a prepotrebná cesta R4. Podľa analýzy časovej dostupnosti je zdravotná starostlivosť skôr "nedostupná!" upozornila primátorka a pokračovala: „Analýzu situácie, aj dopad modelu - dostupnosť, nedostatok kapacít napr. bardejovskej nemocnice pokryť potreby cca 60-tisíc obyvateľov spádovej oblasti (7 500 hospitalizácií - podotýkam bez pôrodov a 20 000 akútnych ošetrení ročne),  kedy by nebola nemocnica vo Svidníku regionálnou nemocnicou, som predstavila na stretnutí s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom a podpredsedom strany Sme rodina Josefom Vašutom. Verím, že po tomto stretnutí budem pozvaná k téme svidníckej nemocnice na Výbor NR SR pre zdravotníctvo.

    Komunikujem s predsedníčkou aj s ďalšími členmi zdravotníckeho výboru,“ zdôraznila Marcela Ivančová, ktorá za aktívny prístup k tomuto problému poďakovala podpredsedovi PSK Martinovi Jakubovovi a ocenila aj aktívnu komunikáciu s riaditeľom svidníckej nemocnice Slavkom Rodákom, ale aj lekármi a sestrami pracujúcimi v nemocnici. Na septembrovom Republikovom sneme ZMOS sa svidnícka primátorka chystá vystúpiť s príspevkom na obranu svidníckej nemocnice a verí, že nájde podporu aj pre prijatie uznesenia. „Vyzývam tiež na aktivitu zástupcov vládnych politických strán v regióne. V dobe, kedy čoraz častejšie zaznievajú obavy z tretej vlny pandémie, nemôže byť cieľom reformy "okmásanie" poskytovaných zdravotníckych služieb v našej nemocnici - v čase vrcholiacej pandémie ukázali naši zdravotníci, že sú ľudia na pravom mieste a zvládli pomôcť ľuďom z celého Slovenska,“ podotkla primátorka a predostrela aj svoj všeobecný pohľad na aktuálnu situáciu súvisiacu s akýmikoľvek reformami.

    „Často zaznievajú z úst našich vrcholových politikov slová o pomoci regiónom, o zmenšovaní rozdielov medzi regiónmi. Avšak slovo REFORMA pre región pod Duklou znamená RUŠENIE, reforma súdov znamená zrušenie súdu vo Svidníku, reforma nemocníc znamená rušenie oddelení vo svidníckej nemocnici. Takto sa rozdiely rapídne zväčšia a odliv ľudí z regiónu zrýchli. Vyzývam preto každého, kto môže akýmkoľvek spôsobom pomôcť, nech sa zapojí do spoločného úsilia. Tu musí ísť politikárčenie bokom, tu už nestačí iba ťahať za jeden povraz, tu  musíme ťahať za jeden koniec povrazu,“ vyhlásila Marcela Ivančová.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

Michal Iľkanin: „Dúfam, že k preklasifikovaniu nemocnice nedôjde“

    Na vývoj situácie okolo optimalizácie siete nemocníc sme sa pýtali aj prednostu Okresného úradu vo Svidníku Michala Iľkanina. Aj samotná primátorka Svidníka Marcela Ivančová totiž viackrát zdôraznila, že v tak závažnej problematike musia všetci v regióne ťahať za jeden koniec povrazu. K spolupráci vyzývala okresných i krajských funkcionárov, ale aj predstaviteľov okresných organizácií vládnych politických strán.

    Okresný prednosta Michal Iľkanin je nominantom najsilnejšieho vládneho hnutia OĽaNO, preto sme sa ho pýtali, aké kroky súvisiace s nemocnicou podnikol. „Stretnutí v súvislosti s optimalizáciou siete nemocníc som absolvoval niekoľko. Okrem toho, že situáciu už dlhšie riešim so zástupcami samospráv, miestnej štátnej správy a skupinou poslancov NR SR, tak musím spomenúť, že predmetnú situáciu, ktorá môže záväzným prijatím vzniknúť, sme prejednali aj na úrovni kraja. Konkrétne sme na Okresnom úrade v sídle kraja v Prešove vytvorili akúsi platformu zo zástupcov dotknutých okresov preto, aby sme prípadnú možnú situáciu pri preklasifikovaní svidníckej nemocnice hneď otvorili na úrovni bezpečnostnej rady kraja. Momentálne žiadne záväzné stanovisko ohľadom našej nemocnice prijaté nie je a pevne dúfam, že k preklasifikovaniu nemocnice nedôjde,“ vyhlásil prednosta Okresného úradu vo Svidníku Michal Iľkanin.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

Moje leto

Učitelia v Írsku

    V priebehu mesiaca august sa trojica učiteľov zo Základnej školy na Komenského ulici vo Svidníku - Ladislav Jasik, Kvetoslava Prokopová a Erika Pavelčáková, zúčastnili dvojtýždňového jazykového pobytu v Dubline, hlavnom meste Írskej republiky.

    Študijné kurzy, organizované školami InterEducation a CES (Centre of English Studies) so sídlom v Dubline, boli zamerané na metodológiu vyučovania anglického jazyka, rozvoj kreativity v triede a používanie digitálnych technológii na vyučovacích hodinách. Okrem intenzívnej výučby sme mali možnosť spoznať veľké množstvo kultúrnych pamiatok Dublinu ako aj prírodné pamiatky nachádzajúce sa v jeho okolí. Ochutnali sme špeciality írskej gastronómie a zažili atmosféru írskeho kultúrneho života.

    Navštívili Univerzitu Trinity College, katedrálu Saint Patrick´s Cathedral, The Spire (dublinskú ihlu), Christ Church Cathedral, Molly Malone Statue, Guinness Brewery, Dublin Castle, National Museum of Ireland, národnú galériu National Gallery of Ireland, antickú knižnicu Chester Beatty, skalný útes Cliffs of Moher, prímorskú dedinu Howth, Bray a malebné prímorské mestečko Malahidi, Wicklow mountains národný park v Glendalough, Epics - múzeum migrácie a mnohé ďalšie pamätihodnosti. Učitelia si domov priniesli veľmi veľa zážitkov, nových priateľstiev a skúseností, ktoré určite využijú pri vyučovaní anglického jazyka.

 

Stretnutie s českým premiérom

    Aj takéto bývajú stretnutia v lete, náhodné, milé, prekvapivé. Svidníčanka Jana Mihaličová počas letných potuliek v severných Čechách, na zámku Sychrov v Libereckom kraji stretla českého premiéra Andreja Babiša.

    „Prechádzal sa bez ochranky, s úsmevom každého pozdravil, ochotne sa s každým odfotil. Podal ruku a ponúkol svoju knihu Sdílejte, než to zakážou! Oslovila som ho slovenčinou a pán premiér sa po slovensky opýtal odkiaľ som, prehodila som s ním pár viet, že som na návšteve u svojej sestry, ktorá tu v Čechách žije. Popriala som mu, aby sa mu darilo, pričom si povzdychol, že politika sa robí ťažko, a hlavne v tejto dobe. Kniha s podpisom tak čaká na prečítanie,“ prezradila Jana Mihaličová.

(pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na pešej zóne odhalia „sochu“ bežca

    Na pešej zóne vo Svidníku odhalia „sochu“ bežca. Nepôjde o typickú sochu, akú by možno verejnosť mohla očakávať. Bude to kus zaujímavo spracovaného kovu, kus recyklovaného materiálu z rôznych strojov, akým musí byť častokrát vytrvalec - bežec na náročnej trati.

    Mesto Svidník sa tradične spája s vojenskou históriou a kultúrnym dedičstvom, ale atraktivita nášho mesta je aj v organizovaní jedného z najstarších behov na Slovensku. Mnoho bežcov k nám prichádza každoročne na túto udalosť, ktorá sa bytostne spája s krutosťou bojov na trase Dukla - Svidník. Beh je veľmi populárny šport a pre Svidníčanov je práve Dukelský beh mieru srdcovou záležitosťou. „Socha“ bežca bude symbolom tohto jedinečného preteku práve v cieľovom priestore na pešej zóne. Jej zhotovením mesto dalo priestor netradičnému kovošrotovému umeniu, vyzdvihuje tým aj ekologicky postoj mesta, poukazuje na potrebu recyklovania materiálov.

    Sochu odhalia 2. septembra. Na stretnutí budú aj bežci, ktorí behávali prvé ročníky tohto behu, ale aj bežci súčasníci, tí najlepší v okrese Svidník. Sochu umelecky stvárnila dielňa JSS Iron Art - Šrotart z Humenného, ktorá je známa svojou výnimočnosťou v kovospracúvaní.

(kt, pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V skanzene opravovali poškodené slamené strechy

    Po česky došky, po slovensky snopy či kyčky, ako sa im hovorí u nás. V minulosti boli nimi pokryté mnohé strechy na vidieku, prevažne na východnom Slovensku. Dnes môžeme slamené strechy vidieť akurát tak v skanzene. Keď ich však poškodí búrka , múzejníci sa musia poriadne obracať.

    Dôkazom je situácia v Skanzene SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Jeho riaditeľ Jaroslav Džoganik si v našom rozhovore tak trochu aj zaspomínal. „Ja si pamätám, že na bývalých jednotných roľníckych družstvách sa ešte pestovala raž a robili sa tie snopy, tzv. kyčky sa im u nás hovorí.“

    Nielen správne vypestované, ale aj dobre vysušené. Také musia byť klasy, aby poslúžili ako strešná krytina. „Áno, toto, čo tu máme, je kvalitné obilie, kvalitná raž, kvalitná slama, takisto aj kvalitne zviazaná.“ V minulosti v niektorých regiónoch východného Slovenska podľa Jaroslava Džoganika na strechy používali aj drevené šindle, no najdostupnejšia bola slama. „Je to stabilný materiál, ktorý premokne do tej hĺbky desať - dvadsať centimetrov, ale zvyšok ostáva suchý a slúži dlhé roky, ale keď príde silná búrka, tak nepomôže nič. Presvedčili sa o tom aj vo svidníckom skanzene, kde silné búrky v priebehu augusta poškodili hneď niekoľko slamených striech. Snopy ešte majú v zásobe z predošlých opráv a vymeniť poškodené za nové dokážu aj sami. „To je tá výhoda, že dokážeme opravovať svojpomocne, ale snopy sa zháňajú v súčasnej dobe pomerne ťažko,“ upozornil Jaroslav Džoganik Slamené snopy podľa skúseností chlapov zo skanzenu vo Svidníku na Slovensku ešte vyrábajú dvaja výrobcovia, no nie sú to výlučne slovenské produkty. „Máme výrobcov, ale, bohužiaľ, situácia je taká, že dopestovať kvalitnú raž, aby mala potrebné parametre, je takmer nemožné v súčasných klimatických podmienkach. Bohužiaľ, obilie je už dovážané z Poľska,“ dodal riaditeľ SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku Jaroslav Džoganik.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karpatsko-dukliansku operáciu si tradične pripomenieme 6. októbra

    Spomienkové oslavy 77. výročia Karpatsko-duklianskej operácie a Dňa obetí Dukly sa uskutočnia v tradičnom termíne. V utorok 5. októbra budú spomienkové oslavy v susednom Poľsku a v stredu 6. októbra už tradične vo Svidníku a na Dukle.

    Dohodli sa na tom účastníci zasadnutia prípravného výboru slávností, ktoré sa pred pár dňami konalo na pôde Okresného úradu vo Svidníku. „Na prípravnom výbore sa dohodlo, aby oslavy prebehli v štandardnom režime, ako to poznáme z minulých rokov. Momentálne však nedokážeme predpovedať, či sa tento stav nezmení, napríklad prípadným prijatím reštriktívnych opatrení vlády a definitívne sa rozhodne o tom, ako budú oslavy prebiehať, na septembrovej porade,“ skonštatoval prednosta Okresného úradu vo Svidníku Michal Iľkanin.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okresný prednosta o medveďoch

    Pred týždňom sme na našich stránkach priniesli rozsiahle články o výskyte medveďov v podduklianskom regióne. Kompetentní orgány vylúčili, že by niekto do prírody v okrese Svidník vypustil medvede. Na situáciu reagoval aj prednosta Okresného úradu vo Svidníku Michal Iľkanin a poskytol nám takéto vyjadrenie: „Doposiaľ nemáme žiadnu relevantnú informáciu o tom, že sa v okrese vypúšťajú do voľnej prírody medvede.

    Podľa mojich informácií sa odhadovaný počet medveďov v okrese pohybuje okolo čísla 10. Zatiaľ nemáme hlásený stret človeka s medveďom v okrese.

    Do budúcna budem veľmi rád, ak o pohybe medveďa v jednotlivých lokalitách bude informovaná verejnosť, aby sa mohlo predísť nežiaducim situáciám.“

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Premiér Eduard Heger bol vo Svidníku - v odevnej firme a na obede v reštaurácii

    Na skutočne krátkej návšteve vo Svidníku bol v piatok minulý týždeň predseda vlády SR Eduard Heger. Prišiel tesne po štrnástej zo Štrbského Plesa, kde mal program predpoludním, a namieril si to rovno do odevnej spoločnosti Pavanna vo Svidníku.

    Pred sídlom tejto firmy ho privítal prednosta Okresného úradu Michal Iľkanin a jej majitelia, manželia Pavličkovci so synom. Pri ich spoločnom stretnutí v kancelárii vedenia odevnej firmy Pavanna bola aj primátorka Svidníka Marcela Ivančová. Po hodine, keď chvíľu premiér strávil aj s krajčírkami priamo v dielni i vo firemnej predajni, smeroval do reštaurácie Vermex Lokal, kde mal objednaný obed. Po neskoršom obede premiér Eduard Heger odišiel do Stropkova, kde mal na programe stretnutie s občanmi v kinosále tamojšieho Mestského kultúrneho strediska a krátko na to prišiel do obce Chotča, kde sa stretol s odlievačom zvonov Jakubom Vorobeľom.

    Mimochodom, len deň predtým bol premiér v Starej Ľubovni, kde absolvoval okrem iného aj oficiálne rokovanie s primátorom mesta a s vedením tamojšej nemocnice, ktorej priestory si následne aj osobne prezrel. V našom regióne volil takýto program, aký sme už opísali. Na sociálnej sieti k tomu Eduard Heger napísal, že okrem iných miest navštívil aj „Svidník, v ktorom som pozdravil krajčírky miestnej rodinnej firmy, teším sa, že toto remeslo sa v regióne stále udržiava, - s občanmi v Stropkove som diskutoval o tom, čo ich trápi, - na záver som sa stretol s odlievačom zvonov v Chotči, ktorý udržiava tradíciu slovenských zvonárov pri živote.“ Nič viac, nič menej.

    Predsedu vlády Eduarda Hegera pred firmou Pavanna čakali aj krajský a mestský poslanec Ján Vook, mestská poslankyňa Katarína Siváková a Radovan Olejár. Premiéra chceli osloviť s prosbou o pomoc pri zachovaní svidníckej nemocnice. Po príchode im okrem letmého pozdravu nič iné nevenoval, no počas toho, ako bol vo vnútri firmy, ľudia z jeho okolia trikrát od spomínanej trojice zisťovali, o čom chcú s premiérom hovoriť. Pri odchode sa pri Jánovi Vookovi, Kataríne Sivákovej a Radovanovi Olejárovi premiér predsa len pristavil. Krátke stretnutie na chodníku zhrnula na sociálnej sieti už spomínaná mestská poslankyňa Katarína Siváková, ktoré Eduarda Hegera s otázkami o svidníckej nemocnici oslovila.

    „Ako poslanci máme veľmi oklieštené možnosti, ako „bojovať“ tam, kde je to veľmi potrebné, preto sme dnes spolu s kolegom poslancom Jankom Vookom a Radom Olejárom využili návštevu premiéra Eduarda Hegera vo Svidníku. Priznám sa, trochu nás mrzí, že si premiér nenašiel čas na návštevu nielen mestského či okresného úradu, ale ani našej svidníckej nemocnice. O to viac sme sa snažili, hoci na chodníku pred firmou, ktorú ako jedinú, ak nerátame obed v reštaurácii, navštívil,“ skonštatovala na sociálnej sieti Katarína Siváková a pokračovala: „Nedalo nám, aby sme premiéra nepožiadali o pomoc, aby sme mu aspoň pár vetami predostreli situáciu v regióne a hlavne základné fakty, ktoré sú v snahe o zachovanie svidníckej nemocnice v minimálne takej podobe, ako ju poznáme dnes, nespochybniteľné.  Premiér zdôraznil, že reforma zdravotníctva je nevyhnutná, že musíme hovoriť odborne, že netreba nič predbiehať, že nič nie je uzavreté, že všetko dal vyhodnotiť odborníkom a že netreba vnášať nenávisť, ale že treba odborne diskutovať. O to sme sa ako občania Svidníka snažili a znovu opakujem, že hoci na chodníku, ale považovali sme za svoju povinnosť ukázať aj predsedovi vlády, jednému z najmocnejších mužov v tejto krajine, že aj Svidník je na mape Slovenska, že aj Svidník a celý región potrebuje nemocnice a nech na nás nezabudnú.“

    Mestská poslankyňa Katarína Siváková uviedla aj to, že škoda, že premiéra pred sídlom firmy, do ktorej mal namierené, nečakalo viac Svidníčanov, „ale nezmôžeme nič, keď už návšteva premiéra v meste bola naozaj veľmi slabo propagovaná... Istotne nie úmyselne. Premiérovi sme povedali aj to, že nás mrzí, že po štvrtkovej návšteve nemocnice v Starej Ľubovni dnes tú našu nenavštívil a odpovedal, že nemôže byť všade, nech z toho nerobíme neprimerané závery. Premiér nám adresoval pomerne všeobecné frázy, my sme ho požiadali o pomoc a v rovnakom duchu, ako on k nám, tak aj my k nemu sme deklarovali, že áno, odbornosť je prvoradá, no vláda nesmie zabudnúť na špecifiká regiónu a hlavne na to, že dostupnosť z drvivej väčšiny územia nášho regiónu k nemocnici, ak Bože chráň, prídeme o akútny status nemocnice, nebude ani zďaleka taká, ako vláda či ministerstvo zdravotníctva deklaruje,“ podotkla Katarína Siváková s tým, že čas ukáže, ako obstoja svidnícke argumenty, aj tie, ktoré si z kratučkej návštevy Svidníka premiér odniesol na papieri, čas ukáže či naozaj zvíťazí len odbornosť, pretože podľa nej, Jána Vooka, Radovana Olejára a ďalších popri odbornosti nikdy nikto nesmie zabudnúť na ľudskosť. „A na ľudí! Ani na tých na opačnom konci Slovenska od Bratislavy!“

    Primátorka Svidníka Marcela Ivančová krátku premiérovu návštevu v meste zhrnula takisto na sociálnej sieti. „V červenom obale s erbom mesta Svidník som dnes premiérovi Slovenskej republiky odovzdala otvorený list a 20 argumentov, prečo by svidnícka nemocnica mala byť regionálnou nemocnicou. Komunikujem s lekármi a zdravotnými sestrami aj riaditeľom nemocnice, naše argumenty som predniesla predsedovi NRSR Borisovi Kollárovi i Igorovi Matovičovi, predsedovi OĽANO,“ napísala primátorka a zhrnula aj ďalšie aktivity, ktoré zo svojej pozície vyvíja. „Nevynechám jedinú možnosť dávať do povedomia všetkých, že vo Svidníku, Stropkove i Medzilaborciach - v spádových okresoch našej nemocnice - žijú ľudia, ktorí si zaslúžia a majú na to právo - dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ zdôraznila primátorka Svidníka Marcela Ivančová.

(ps, fb)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rusínsky festival s raperom Kalim, Gladiatorom, PUĽS-om i Hrdzou

    Celotýždňová séria z mája preloženého Rusínskeho festivalu vyvrcholila počas víkendu v areáli amfiteátra. 9. ročník Rusínskeho festivalu tradične ako hlavný organizátor zorganizovala Okresná organizácia Rusínskej obrody vo Svidníku s podporou ďalších subjektov a organizácií.

    Záštitu nad Rusínskym festivalom mal nezávislý a nezaradený poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Radačovský, ktorý do Svidníka zavítal v nedeľu. V areáli amfiteátra bol počas víkendu napríklad aj atašé ruského veľvyslanectva v Bratislave a v nedeľu sme v hľadisku videli aj predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milana Jána Pilipa.

   9. ročník Rusínskeho festivalu mal tradične viacero sprievodných podujatí. Spomeňme výstavy obrazov výtvarníka Tomáša Olijára či fotografií Andreja Belovežčíka. Nechýbalo ani divadelné predstavenie v podaní prešovského Divadla Alexandra Duchnoviča.

    Hlavný program sa odohrával v areáli amfiteátra a v piatok sa predstavila speváčka ľudových piesní Hanka Servická a ľudová hudba Basawell. Svoje pokračovanie mala hudobná prehliadka autorskej Rusínskej hudby Orfeus a večerný program v piatok patríl kapele Calibri Gang a DjDill, nuž a vyvrcholením bol koncert, ktorý do hľadiska amfiteátra prilákal najviac divákov, zväčša tých mladších. Kali a Peter Pann dostali do varu asi každého, kto na ich koncert zavítal.

    V sobotu večerný program odštartovalo vystúpenie prešovského PUĽS-u, pokračovalo hudobné zoskupenie RuSnack´s a najväčším lákadlom bol koncert kapely Gladiator. Po Mikovi Hladkom a jeho partii javisko patrilo Rádiu Vlna, ktoré sa ako hlavný mediálny partner Rusínskeho festivalu postaralo o Oldies párty Rádia Vlna a na svoje si prišli prevažne tí skôr narodení, pamätajúci legendárne a nestarnúce česko-slovenské i zahraničné hity.

    Nedeľa patrila folklóru, no ešte predtým bola v skanzene Liturgia sv. Jána Zlatoústeho s rusínskymi časťami a nasledovalo kladenie vencov k Soche arm. gen. L. Svobodu a k Pamätníku Sovietskej armády vo Svidníku pri príležitosti 77. výročia Slovenského národného povstania. Od štrnástej hodiny popoludní na javisku amfiteátra vystupovali prevažne domáce folklórne kolektívy - CZŠ sv. Juraja, Dominika Paňková, Laura Fuzeriová, Ivana a Nikola Halčíkové, Spevácka skupina Svidníčanka, Muzikanci pozberanci, Detský folklórny súbor Makovička a Folklórny súbor Makovica, ale aj Univerzitný súbor Mladosť. Po žrebovaní výhercov zakúpených permanentiek vystúpila kapela Hrdza a záver 9. ročníka Rusínskeho festivalu v mrholivom počasí patril programu nazvaného Súlad - hry, tance a piesne zo sveta Slovanov. Chorovodmi divákov previedli Rudy Sokol a Martinka, zaspievali a zahrali Bosonohé Brezy.

    Dodajme, že 9. ročník Rusínskeho festivalu mediálne podporili aj Podduklianske novinky.

(ps)