e-mail:  redakcia@podduklianskenovinky.sk

 

 

 

+421 54 7525151

číslo 1 vydané 4.1.2022

 

 

Vianoce v nemocnici: Lekári ošetrovali bolesti brucha, úrazy či zápaly 

Podnikateľ a bývalý sponzor svidníckeho volejbalu i futbalu je na slobode

Dôchodkyňu z Martina s ťažkým priebehom Covidu-19 zachránili vo svidníckej nemocnici

Mimoriadne očkovanie lákalo hlavne návštevníkov Svidníka

Na Štedrý deň otvorili v Stropkove zrekonštruovaný zimný štadión

Úspešnú edíciu uzatvára kalendár s historickými pohľadnicami Stropkova

Piatich ľudí, vrátane 15-ročnej slečny, obvinili z útoku na zdravotníkov vo svidníckej nemocnici

2002 - 2022: Dvadsať rokov našich - vašich podduklianskych novín/noviniek (1.)

Mária Hošaková oslávila krásne okrúhle životné jubileum - 100 rokov

Čo sa dialo v regióne pod Duklou v roku 2021

NIKÉ extraliga mužov

Tréner svidníckych volejbalistov Rastislav Paňko otvorene o ďalšej časti sezóny

 

 

 

 

 

Podnikateľ a bývalý sponzor svidníckeho volejbalu i futbalu je na slobode

    Podnikateľa Jozefa Žáka z Ladomirovej prepustili na slobodu. Rozhodol o tom Krajský súd v Prešove 21. decembra, teda len pár dní pred Vianocami.

    Pripomeňme, že je Jozef Žák, ktorý v minulosti pôsobil ako sponzor svidníckeho volejbalu a neskôr bol sponzorom i prezidentom svidníckeho futbalu a venoval sa podnikaniu v poľnohospodárstve, bol vo väzbe od začiatku decembra 2019. Vzal ho do nej sudca Okresného súdu vo Svidníku priamo z jedného pojednávania. V polovici novembra 2021 opakovane žiadal o prepustenie z väzby, no ani po dvoch rokoch vo väzbe jeho žiadosti sudca Okresného súdu vo Svidníku nevyhovel. Podnikateľ Jozef Žák podal sťažnosť a na Krajskom súde v Prešove uspel.

    „Krajský súd v Prešove rozhodol 21. decembra 2021 o sťažnosti obžalovaného proti uzneseniu Okresného súdu Svidník zo dňa 18. novembra 2021 tak, že zrušil napadnuté uznesenie v celom rozsahu, prijal písomný sľub obžalovaného a prepustil obžalovaného z väzby na slobodu,“ informovala nás hovorkyňa súdov v Prešovskom kraji Ivana Petrufová, podľa ktorej zároveň prešovský Krajský súd nariadil nad obžalovaným dohľad probačným a mediačným úradníkom a uložil obžalovanému povinnosť oznámiť policajtovi, prokurátorovi alebo súdu, ktorý vedie konanie, každú zmenu miesta pobytu. „Krajský súd tiež obžalovanému uložil obmedzenia, spočívajúce v zákaze vycestovania do zahraničia, v povinnosti dostaviť sa pravidelne po dohode k probačnému a mediačnému úradníkovi raz za dva týždne. Napokon, na základe Krajským súdom v Prešove nariadenej kontroly technickými prostriedkami, bolo súčasne s prepustením obžalovaného z väzby dňa 21. decembra 2021 tomuto probačným a mediačným úradníkom nasadené zariadenie na určenie polohy kontrolovanej osoby,“ skonštatovala hovorkyňa Ivana Petrufová.

    „Na otázku, ako prijal správu o svojom prepustení na slobodu, podnikateľ Jozef Žák odpovedal: „Samozrejme, že túto správu som prijal s potešením, keďže práve v tento deň uplynulo 750 dní, ktoré som bol vo vyšetrovacej väzbe. Čaro príchodu Vianoc moju radosť o to viac znásobilo, avšak ma zároveň s touto radostnou správou postihla aj najsmutnejšia správa v mojom živote, pretože práve deň pred rozhodnutím Krajského súdi o mojom prepustení a v deň mojich narodenín, mi zomrela mamka Anna Žáková, a len päť dní pred ňou mi zomrela babka Agnesa Oleárová. Nehovoriac o tom, že len pár mesiacov pred nimi zomrel aj mamkin brat Jozef Oleár. Čiže, tri úmrtia v tak krátkom čase po sebe spôsobili, že dnes si ani vôbec neuvedomujem, že som bol vo väzbe, pretože s ich úmrtiami mi prišlo toľko nečakaných situácií a starostí, že na čas vo väzbe ani nepomyslím,“ povedal v reakcii na svoje prepustenie z väzby Jozef Žák, ktorý nám prisľúbil aj rozsiahlejší rozhovor, ktorý na našich stránkach prinesieme v niektorom z nasledujúcich vydaní.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dôchodkyňu z Martina s ťažkým priebehom Covidu-19 zachránili vo svidníckej nemocnici

   Po dvoch týždňoch dýchala čerstvý vzduch. Za múrmi nemocnice vo Svidníku strávila v ťažkom stave dlhé dni a teraz nešetrí slovami vďaky. Stovky kilometrov od domova jej lekári za pomoci špeciálnych prístrojov dali druhú šancu na život.

    72-ročná dôchodkyňa sa vo Svidníku druhýkrát narodila. Hoci ju len pred pár dňami odpojili od prístrojov, neskrývala prehľad a nechýbala jej ani svojská úprimnosť. Keď sme sa jej pýtali na očkovanie, otvorene priznala: „Nebola som, priznám sa. A moje deti sú zaočkované.“ Zmeníte názor teraz? „No zmením, ak pán minister zmení názor a nechá túto nemocnicu. Tak budem nad tým uvažovať.“ Do svidníckej nemocnice ju transportovali, lebo univerzitná nemocnica v Martine nemalé voľné kapacity umelej pľúcnej ventilácie. „Bola som v hroznom covidovom stave. Prvý raz v živote som letela. Ja som ani nevedela, že do Svidníka,“ otvorene pokračovala dôchodkyňa z Martina a primárka Oddelenia ansteziológie a intenzívnej medicíny v Nemocnici arm. gen. L. Svobodu vo Svidníku Renáta Diničová opísala jej stav pri prijatí do nemocnice. „Jej nález na pľúcach bol veľmi zlý, dá sa povedať, že tie pľúca boli komplet postihnuté. Vzhľadom na jej vek a všetky negatívne veci, čiže bola obézna, neočkovaná, diabetička, všetky atribúty viedli k tomu, že ten pacient by vlastne ani sa nemal z toho ventilátora dostať.“ Na umelej pľúcnej ventilácii strávila pani Mária sedem dní. „Postupne sa nám ju darilo vlastne zobúdzať, odpájať, mala dostatočnú svalovú silu, postupne vlastne sme prechádzali na prebúdzanie a odpájanie až k tomu, že sme ju z toho ventilátora mohli dať dole.“ Vďačnosť dôchodkyne z Martina nemala konca. „Bez primárky, sestier, bez personálu, pohladenia, ťažko by to človek zvládol.“ Primárka Renáta Diničová to len potvrdila: „Takýto pacienti, v jej veku a s jej všetkými negatívnymi atribútmi, málokedy odchádzajú tak, že by boli schopní komunikovať a že by boli sebestační.“ Na vzájomnú výpomoc v covidových časoch sú nemocnice odkázané často. Tá svidnícka takto vyšla v ústrety martinskej univerzitnej nemocnici a rovnaké požiadavky majú stále. Slová vďačnosti vyťažení zdravotníci často nepočujú. Kritický stav zväčša končí smrťou. „Každý deň máme veľké množstvo pacientov a máme ponuky na to, aby sme tých pacientov na tú umelú pľúcnu ventiláciu vzali.“ Kým pani Máriu pripravovali vo svidníckej nemocnici na transport do Martina, v rukách držala sväté obrázky. Na pamiatku si ich brala domov a v našom rozhovore ešte povedala: „Nikdy som nevedela, ktorý je lekár, ktorý primár, ktorý upratovač, ale to sú ľudia, ktorí sú na úrovni. Na vysokej, vysokej úrovni. Ešte vedia krásne spievať, to si neviete ani predstaviť, úžasní ľudia, lebo ináč by to nezvládli.“ 72-ročnú pani Máriu ešte v Martine čaká pár dní na pľúcnej klinike.

      Blízki sa jej už ale nemôžu dočkať. „Deti, vnúčatá. Sú šikovní, len ich treba cibriť. Áno, darček pod stromček je moje zdravie.“ No a kým do Svidníka ju v kritickom stave transportovali vrtuľníkom, domov do Martina ju dva dni pred Vianocami prevážali sanitkou. Jej zdravotný stav bol pre svidnícku nemocnicu tou najlepšou reklamou a jasným preukázaním toho, že jej zachovanie v nezmenenom rozsahu je opodstatnená.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimoriadne očkovanie lákalo hlavne návštevníkov Svidníka

    Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v našom regióne príliš nenapreduje. Prevláda očkovanie treťou dávkou a prvoočkovaní pribúdajú len veľmi pomalým tempom. Očkuje sa pravidelne vo vakcinačnom centre v Nemocnici arm. gen. L. Svobodu, pričom svidnícka nemocnica sprístupnila aj očkovanie v nemocnici v Stropkove. Trikrát už mimoriadne očkovanie vo Svidníku zorganizoval Prešovský samosprávny kraj. V spolupráci s mestom Svidník tretie očkovanie bolo v Dome kultúry v utorok 28. decembra. V regióne Svidníka, kde je jedna z najnižších zaočkovaností na Slovensku, tak aj týmto očkovaním vychádzali ľuďom v ústrety, no extra mimoriadny záujem nezaznamenali. „Váhala som, ale nakoniec som sa rozhodla, že pôjdem,“ povedala mladá žena z Kračúnoviec a pridal sa aj Svidníčan Ján Juhaščík, zvaný Chanas. „Prečo som prišiel? Aby som bol zdravučký, aby som nikoho nenakazil, aby som hlavne nenakazil svoju rodinu.“ Vo svidníckej nemocnici očkujú štandardne počas pracovných dní.

    Očkovanie v réžii prešovskej župy a mesta bolo, ako sme už uviedli, mimoriadne. „Je to možnosť. Je to možnosť pre všetkých, ktorí môžu a chcú sa dať zaočkovať,“ povedala primátorka Svidníka Marcela Ivančová.

    Hoci na spomínané očkovanie v utorok 28. decembra prišli aj domáci, prevládali ľudia, ktorí prišli na tretiu dávku, medzi nimi najmä tí, ktorí sú v meste na návšteve. „Máme takú spätnú odozvu, že sa chodí očkovať veľa návštevníkov alebo príbuzných, ktorí prišli stráviť sviatky práve túto vo Svidníku,“ povedala primátorka a ľudia, ktorých sme v Dome kultúry zastihli, to len potvrdili. „My sme teraz vlastne tuná na sviatky, nemusím si brať voľno z práce, čiže je to super,“ povedal muž z Trenčína a pridal sa aj muž s rodinnými koreňmi vo Svidníku bývajúci v Galante. „Za rodinou som prišiel, bol som na očkovanie zaregistrovaný už doma, ale nedostal som termín, tak som to využil tu vo Svidníku a prišiel som.“ Či bude Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s mestom Svidník organizovať aj ďalšie očkovanie, zatiaľ známe nie je. Ostatnú možnosť očkovania vo svidníckom Dome kultúry využilo niečo cez 80 ľudí.

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piatich ľudí, vrátane 15-ročnej slečny, obvinili z útoku na zdravotníkov vo svidníckej nemocnici

Útok na zdravotníkov z novembra 2021 vo svidníckej nemocnici má dohru.

     Plač, krik, ale aj vyhrážky. Smútok zo smrti blízkej sa zmenil na agresívny atak covidového oddelenia v nemocnici. Personál sa pred agresívnymi pozostalými musel ukrývať. Policajti dva dni pred koncom roka vzniesli obvinenia.

    Už ich príchod k nemocnici 26. novembra na poludnie bol akoby náznakom toho, čo sa môže stať. „Skúšali aj tú rampu dvíhať,“ ukázala nám recepčná z nemocnice zábery toho, ako sa autom chceli dostať do nemocnice bez platenia, čo napokon aj urobili. Závoru jednoducho obišli.

     Vo vnútri má nemocnica špeciálnu takzvanú červenú trasu pre pacientov s covidom. Práve tú využili. Výťahmi určenými na prevoz covidových pacientov sa dostali priamo pred oddelenie. „Boli hluční, kopali do dverí, vyhrážali sa personálu. Neboli to pekné slová, boli to väčšinou vulgárne slová na adresu personálu.“ Možno aj vyhrážky smrťou, ublíženia na zdraví? „Smrťou nie, skôr ublíženia na zdraví vyhrážky tam boli, že sa ešte vrátia a že uvidíme, čo sa stane,“ povedal nám v novembri riaditeľ svidníckej nemocnice Slavko Rodák, podľa ktorého personál okamžite volal policajtov. Kým prišli, agresívni muži a ženy odišli a rovnako poza rampu. „Sedem minút sa zdržali,“ potvrdili podľa videozáznamu recepčná z nemocnice. Na tých sedem minút však personál covidového oddelenia len tak skoro nezabudne. „Utekali, išli vlastne do lekárskych miestností, na oddelenie, aby sa s nimi nestretli, lebo nevedeli, čo sa môže diať, či ich fyzicky nenapadnú,“ opísal ešte situáciu Slavko Rodák. K fyzickému útoku našťastie nedošlo. „Personál sa zľakol, predsa sú to krehké bytosti, naše ženy, lebo je ich väčšina na pozícii sestry, aj ostatný personál, lekárky, takže nebolo to príjemné.

Tým, v akej vypätej situácii teraz pracujú, venujú sa pacientom covidovým v tých overaloch, tak bolo to veľmi, veľmi náročné. Ich príbuzná, ktorá zomrela, bola pacientka do 50 rokov, ťažký stav, progresia bola veľmi rýchla až došlo vlastne k úmrtiu pacientky.

    Rozumieme smútku pozostalých, ale takéto správanie vyhrážať sa a vysočovať sa na zdravotníckom personáli, ktorý robí všetko pre to, aby zachránil každý jeden život, je úplne nedôstojné,“ dodal ešte v novembri krátko po útoku Slavko Rodák.

     V uplynulý štvrtok 30. decembra došlo v príprave k zvratu. Policajti incident v nemocnici vyšetrovali od samého začiatku. Teraz hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová zopakovala, čo sa vlastne stalo. „Koncom novembra tohto roku v čase obeda došlo vo vnútorných priestoroch svidníckej nemocnice, v časti pre verejnosť, k protiprávnemu konaniu  zo strany viacerých osôb. Tie vstúpili  na covidové oddelenie a ich agresívne i vulgárne správanie vyvolávalo obavy. Personál sa pred nimi uzamkol v jednej z izieb.

     Agresívne osoby búchali a kopali do dverí izby a snažili sa do nej dostať, neustále  personálu vulgárne nadávali a vyhrážali sa im zabitím!

    Osoby neskôr z miesta odišli preč. Prípadom sa začala polícia okamžite zaoberať,“ potvrdila Jana Ligdayová s tým, že vyšetrovanie tohto incidentu, ako aj získaná dôkazná situácia umožnila poverenému príslušníkovi Obvodného oddelenia Policajného zboru vo Svidníku vzniesť obvinenie piatim osobám, a to za trestný čin násilie proti skupine obyvateľov spáchaného v súbehu s trestným činom výtržníctva. „Išlo o 15-ročnú slečnu z obce Havaj, 20-ročnú ženu zo Stropkova a troch mužov vo veku 32 rokov, 21 rokov a 18 rokov, pochádzajúcich taktiež z obce Havaj. Ak sa obvineným osobám vina preukáže, hrozí im trest odňatia slobody na 6 mesiacov až na tri roky, v prípade mladistvých osôb ide o polovičnú trestnú sadzbu,“ potvrdila Jana Ligdayová a riaditeľ Okresného riaditeľstva policajného zboru SR vo Svidníku Jaroslav Suvák ešte dodal: „Polícia v žiadnom prípade nebude tolerovať žiadne násilné správanie sa voči zdravotníckemu personálu.“

(ps)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Štedrý deň otvorili v Stropkove zrekonštruovaný zimný štadión

    Po takmer dvoch rokoch môžu Stropkovčania vykorčuľovať na plnohodnotnú ľadovú plochu. Symbolicky na Štedrý deň dostala športujúca verejnosť darček v podobe zrekonštruovaného zimného štadióna.

    „Viac ako 30-ročný areál sme museli kvôli poruche chladenia i pripravovanej rekonštrukcii zatvoriť koncom roka 2019. Následne sme pre verejnosť zabezpečili menšiu mobilnú plochu a v druhej polovici roka 2020 sme začali s komplexnou rekonštrukciou štadióna,“ vysvetlil primátor Stropkova Ondrej Brendza.

    Stavbu ukončili v lete tohto roka a po bezproblémovej skúške chladenia v jesenných mesiacoch vynovený areál aj skolaudovali. Samospráva mala v pláne sprístupniť ho verejnosti už od začiatku decembra, no vtedy platné protipandemické opatrenia to nedovoľovali. „Až minulý týždeň vyšla vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, podľa ktorej bude možné otvoriť aj ľadové plochy. S prípravou ľadu sme začali cez víkend a na Štedrý deň privítame prvých korčuliarov. V prvý deň bude vstup bezplatný,“ uviedol Dušan Lukáč, riaditeľ správcu areálu, mestského podniku Služba.

    Rozsiahla rekonštrukcia stála vyše 370 tisíc eur. V rámci nej bola vybudovaná nová ľadová plocha v rozmeroch 60 x 26 m, vymenené mantinely i striedačky, v strojovni boli vymenené čpavkové čerpadlá a expanzná nádoba a zrekonštruovali aj rozvodový kanál. Po ukončení stavebných prác sa podnik Služba zameral na revitalizáciu spevnených plôch pri šatniach a v okolí hracej plochy. Na rekonštrukciu získalo mesto financie z Prešovského samosprávneho kraja a Úradu vlády SR (po 100 tisíc eur), zvyšných zhruba 170 tisíc uhradilo z vlastného rozpočtu bez úverových prostriedkov.

     „Vzhľadom na aktuálne protipandemické opatrenia bude možné korčuľovanie pre maximálne 30 osôb v režime očkovaný/prekonaný. Pravidlá vstupov a časový rozvrh sa budeme snažiť nastaviť tak, aby sa na plochu mohli dostať všetci záujemcovia, samozrejme s dodržaním stanovených limitov návštevníkov,“ doplnil D. Lukáč. Vstupné na nadchádzajúcu sezónu ostáva oproti minulosti nezmenené - dospelí zaplatia 1,50 eur, deti 50 centov. Zachované ostáva aj bezplatné využitie ľadu pre základné a stredné školy v rámci hodín telesnej výchovy do 13.00 hod. Hodinová objednávka vyjde na 60 eur. Verejnosť môže rátať s vyhrievanými šatňami a v areáli bude fungovať aj požičovňa korčúľ. Klzisko bude otvorené pre verejné korčuľovanie denne od 10.00 do 16.00 hod., pre objednávky do 20.00 hod.

Peter Novák,

hovorca mesta Stropkov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úspešnú edíciu uzatvára kalendár s historickými pohľadnicami Stropkova

    V predvianočnom období vydalo mesto Stropkov ďalší reprezentačný kalendár s historickou tematikou.

    Tentoraz sa jeho tvorcovia zamerali na historické pohľadnice mesta od začiatku 20. storočia do prelomu milénia. „Pri návrhu kalendára pre rok 2022 sme chceli určitým spôsobom nadviazať na úspešné edície mapujúce bohatú históriu Stropkova. V roku 2019 bol veľký záujem o kalendár Stropkov v časoch Rakúsko – Uhorska no a v tomto roku bol kalendár s názvom Veľké osobnosti malého mesta ocenený ako najkrajší na Slovensku,“ priblížil primátor Stropkova Ondrej Brendza.

     Prípravám na tvorbu budúcoročného kalendára predchádzal rešerš dostupných archívov a veľa pomohli aj súkromní zberatelia. Do finále sa tak dostali staré pohľadnice z čias Rakúsko - Uhorska, prvej Československej republiky i socialistického Československa druhej polovice 20. storočia. „Listovanie kalendárom bude pre mnohých Stropkovčanov i rodákov určite príjemnou spomienkou na časy ich mladosti. Dobové pohľadnice zachytávajú napríklad meniace sa centrum mesta, rodiacu sa bytovú výstavbu či historické premeny mestského parku, ale aj dnes už takmer zabudnutú podobu niekdajších hotelov Tokajík a Ondava. Nechýbajú ani dobové poštové známky a pečiatky tunajšieho poštového úradu,“ doplnil primátor.

    Pohľadnice pochádzajú  zo súkromných zbierok Stropkovčanov Jozefa Kiklicu, Ľuboslava Šmajdu, Pavla Bujdoša a Daniela Slivku, ako aj archívu Krajského múzea v Prešove. Kolektív tvorcov teší, že historická tematika je populárna u verejnosti a nápadmi zo Stropkova sa v uplynulom období inšpirovali aj niektoré susedné mestá. Nový kalendár je pre záujemcov k dispozícii v Turistickom informačnom centre.

Peter Novák,

hovorca mesta Stropkov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2002 - 2022: Dvadsať rokov našich - vašich podduklianskych novín/noviniek (1.)

    V auguste 2022 uplynie 20 rokov, odkedy vychádzajú Podduklianske novinky. Prvé vydanie pod týmto názvom a pod súčasným vydavateľom vyšli 26. augusta 2002. Predtým váš týždňový sprievodca dianím v kraji pod Duklou vychádzal pod názvom Podduklianske noviny, teda bez písmenka „k“ v slove noviny.

    20 rokov nášho a verím, že i vášho obľúbeného regionálneho týždenníka je istotne príležitosťou na zaspomínanie si na to, čo sa pred dvadsiatimi rokmi v podduklianskom regióne dialo a čo sme na našich stránkach prinášali. Každý týždeň tak v roku 2022 budeme venovať priestoru tomu, o čom sme písali v roku 2002. Dnes začíname prvým dielom celoročného seriálu.

Navštevovaná Dukla

    Sumarizovali sme rok 2001 vo všetkých objektoch Vojenského múzea vo Svidníku a na Dukle. Konštatovali sme, že v roku 2001 navštívilo všetky objekty, vrátane múzea vo Svidníku či vyhliadkovej veže na Dukle 49 000 návštevníkov.

Kucerovci založili tradíciu

    Priniesli sme rozhovor so spevákom Vladimírom Voloďom Kucerom, ktorý 26. decembra 2001, teda na Štefana vo svidníckej kinosále Mestského kultúrneho strediska zorganizoval spolu s bratom Igorom spoločný koncertom. Z ich koncertu sa stala tradícia a dlhé roky Svidníčania s radosťou čakali na Štefanský koncert, ktorí bratia Kucerovci až na pár výnimiek pravidelne organizovali.

Dobrovoľným hasičom chýbala vitrínka

    Informovali sme o Valnom zhromaždení Dobrovoľného požiarneho zboru vo Svidníku, ktoré viedol jeho predseda Michal Holovka. Najväčším boľavým miestom svidníckych dobrovoľných hasičov bolo, že nemali miestnosť a ani len vitrínku, kde by čo i len prezentovali svoje úspechy a činnosť.

Všetky ocenenia mali uložené v byte svojho predsedu, ktorým tak ako v roku 2002, tak aj dnes, v roku 2022 bol a je už spomínaný Michal Holovka.

Mesto a okres zaviate snehom

    Svidník a celý okres zasiahlo mimoriadne husté sneženie. Písali sme, že nasnežilo 30 až 40 centimetrov snehu. Cestári vyhlásili I. stupeň snehovej kalamity. Vtedajší riaditeľ Slovenskej správy ciest vo Svidníku Ján Rico konštatoval, že situácia je veľmi zlá. V teréne bolo dvanásť sypačov, z toho osem v okrese Svidník.

Oklieštená lyžovačka

    Začiatkom roka 2002 sa v okrese Svidník lyžovalo v obciach Medvedie a Nižný Komárnik. Lyžiarsky vlek vo Svidníku chátral a prázdnotou zíval aj lyžiarsky svah obci Šarbov.

Prvé bábätko

    Prvým bábätkom narodeným v roku 2002 v Nemocnici s poliklinikou vo Svidníku bola Zuzanka, ktorá sa manželom Vaššovým zo Stropkova narodila 1. januára, teda hneď na Nový rok o 4.55 hod. Vážila pekných 4 100 gramov a merala 52 centimetrov. Na svet jej pomáhal MUDr. Marcinko, ženská sestra Vasilišinová a detská sestra Popiková.

Spustili svidnícku káblovku

    Vo Svidníku bola skúšobne spustená káblová televízia. Zabezpečovala to spoločnosť Službyt, s.r.o., Programová ponuka televíznych káblových rozvodov vo Svidníku bola takáto: Udržiavací poplatok stál 25 slovenských korún mesačne a zákazníci zaňho malo STV1, STV2 a INFO kanál. Základná ponuka za 80 slovenských korún mesačne obsahovala aj tieto televízne kanály: Markíza, Global, TA3, ČT1, TVP 1, EuroNews, RTL2, ORT a TVP 2. Rozšírená ponuka za 150 slovenských korún mesačne obsahovala aj tieto kanály: VIVA, Hallmark, Spektrum, Private Blue, Super Max, Prima, ČT 2, Eurosport, MTV, Bumerang a Animal Planet. V ponuke televíznych káblových rozvodov boli aj rozhlasové stanice SRo, FUN Rádio, Rádio Východ, Rock FM, Flash a Kiks.

(pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vianoce v nemocnici: Lekári ošetrovali bolesti brucha, úrazy či zápaly 

    Nemocnica vo Svidníku aj počas vianočných sviatkov bola nepretržite k dispozícii pre pacientov, ktorí potrebovali ošetrenie či hospitalizáciu.

    Na Chirurgickej ambulancii bolo na Štedrý deň ošetrených 18 pacientov, nik nevyžadoval hospitalizáciu. Na 1. sviatok vianočný bolo ošetrených 12 pacientov, pričom dvaja boli aj hospitalizovaní na chirurgickom oddelení. Jednalo sa o bolesť brucha a úraz. Na 2. sviatok vianočný bolo ambulantne ošetrených 26 pacientov, z toho traja boli následne hospitalizovaní na chirurgickom oddelení pre úrazy.

    Bolesti brucha boli spôsobené preťažením trávenia či nesprávnou kombináciou jedál. Úrazy vznikli najčastejšie pošmyknutím sa v domácnosti, či pri rekreačnom športovaní.

    Personál ambulancie pohotovostnej služby pre dospelých počas troch vianočných sviatkov ošetril 47 pacientov s rôznymi zdravotnými ťažkosťami, najčastejšie bolesti chrbtice, zápaly hrdla, priedušiek, vysoký tlak krvi, ochorenia srdiečka.

    Personál ambulantnej pohotovosti pre deti a dorast ošetril v tieto dni 24 detí. Zväčša to boli infekcie horných dýchacích ciest, hnisavý zápal stredného ucha, tráviace ťažkosti, alergie, či bolesť chrbtice.

Na ambulancií ústavnej pohotovostnej služby pri internom oddelení personál ošetril 29 pacientov z rôznymi diagnózami, ako bolesti na hrudníku, fibrilácia srdca, kolaps, vysoký krvný tlak, zlyhávanie srdiečka, dýchavičnosť, diabetes mellitus (cukrovka), malátnosť.

    Na Covid oddelení nemocnice Svidník bolo počas vianočných sviatkov hospitalizovaných 14 pacientov. Ambulantne na COVID časti ošetrili 1-2 pacientov denne.

    Seniori, ktorí museli stráviť tento sviatočný čas na nemocničnom lôžku zažili po štedrej večeri  prekvapenie, a to v podobe darčeka od ľudí dobrej vôle. Tí „naplnili lásku do krabice od topánok“, ozdobenej vianočným papierom, do ktorej vložili niečo sladké, niečo slané, niečo teplé (káva/čaj), niečo mäkké (ponožky či rukavice), niečo voňavé, niečo na zábavu a niečo zo srdca. Obdarovaní pacienti boli prekvapení, vďační, nechýbali ani slzy šťastia.

    Vianočný a novoročný čas zväčša každý plánuje prežiť v kruhu svojich najbližších. Povolanie zdravotníckeho pracovníka však znamená nepretržitý kolotoč služieb 365 dní v roku, často krát aj v ohrození vlastného zdravia, či bezpečia. To už nie je iba o náročnosti povolania, ale predovšetkým o obetavosti, službe ako takej pre iného človeka, sile osobností zamestnancov nemocníc, pomáhať iným. To všetko by nebolo možné bez predchádzajúcej dôvery pacienta, jeho rodiny, zveriť personálu nemocnice to najcennejšie čo máme, naše zdravie, naše životy.

    Za prejavenú dôveru personál nemocnice Svidník ďakuje všetkým svojim pacientom a všetkým ľudom želá hlavne veľa zdravia, radosť zo života, spokojnosť.

(bm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mária Hošaková oslávila krásne okrúhle životné jubileum - 100 rokov

    Rada si zaspieva, pozrie politiku a spomína na staré dobré časy. Píšeme o storočnej pani Márii Hošakovej, ktorá svoju jeseň života trávi vo svidníckom zariadení Átrium. A práve tu pani Mária oslávila krásne životné jubileum.

    Načrime do jej životnej púte. Pani Mária Hošaková sa narodila 21. novembra 1921 v obci Makovce rodičom Helene a Jurajovi Čepovým ako druhé dieťa. Bola však jedinou dcérou, má totiž troch bratov. Otec pracoval celý život na lesnej správe v Malej Poľane, matka pracovala na JRD družstve a starala sa o gazdovstvo.

    Pani Mária po absolvovaní štúdia na základnej škole, ktorú navštevovala v Havaji (II. stupeň v obci Makovce) pracovala na gazdovstve. Ako 18 ročná sa vydala a s manželom Fedorom, spolu vychovali 4 deti, dcéry Máriu a Annu, synov Fedora a Michala. Spoločne si postavili dom v obci Mala Poľana. Manžel pracoval ako lesný robotník a pani Mária robila na družstve. Život mali ťažký, ale vďaka manželovi, ktorý bol pracovitý a vždy sa vedel postarať o rodinu v dobrých aj v zlých časoch, to spoločne zvládli. Najviac v živote ju tešila práca, bola vychýrená kuchárka, a ako rodina prezradila, aj z ničoho vedela uvariť dobré jedlo. Medzi ľuďmi bola obľúbená, rada si zaspievala aj povtipkovala. Spolu s manželom rada chodila do cerkvi, keďže manžel bol kantorom.

    Ako roky ubiehali deti vyrástli, postupne si založili svoje rodiny a prišli aj vnúčatá. Pani Mária rada spomína na svadby, krstiny, kde sa stretla celá rodina. Svojím deťom a vnúčatám najradšej varila pirohy, halušky a všetky múčne jedlá.

    Manžel zomrel ako 74 ročný a pani Mária ostala v dome sama až do roku 2019. Ako roky pribúdali, sily ubúdali a zhoršoval sa i zdravotný stav, a tak pani Mária vo veku 97 rokov 16. apríla 2019 prišla do zariadenia Átrium vo Svidníku. V zariadení sa veľmi rýchlo zadaptovala a našla si okolo seba dobrých ľudí (kamarátok) s ktorými trávi veľa času a užíva si svoj život.

    Rada si zaspieva, pozrie politiku a spomína na staré dobré časy. Svoju veselú povahu a pozitívnu energiu tu už neraz ukázala a získala si srdcia všetkých zamestnancov i seniorov.

(ij, pn)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čo sa dialo v regióne pod Duklou v roku 2021

alebo o čom sme písali, o čom a o kom sme informovali

JANUÁR

* Situácia s koronavírusom bola naďalej zlá. Zaplnené lôžkové kapacity, chýbajúci personál a rušenie hos­pitalizácií i operácií. Situácia v slovenských nemocniciach sa pred Vianocami zo dňa na deň dramatizovala. Takto to bolo aj vo Svidníku. V okresoch Svidník a Stropkov zakázali aj bohoslužby. * Na Dukle našli v bieloruskom kamióne troch migrantov. * Ocenili sociálnych pracovníkov. * Pátralo sa po 69 ročnom Jánovi Nogovi z Cerniny, ktorý bol nezvestný od Štedrého dňa. * Centrum podpory regionálneho rozvoja okresu Svidník skončilo svoju činnosť. * Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku má nové moderné priestory za 834-tisíc eur. * Svidník mal na konci roka 2020 - 10 482 obyvateľov. * Erika Červená sa dočkala – od 1. januára je plnohodnotnou vedúcou odboru školstva Mestského úradu. * Na posvätenú vodu si gréckokatolíci museli počkať. * Očkovať proti koronavírusu začali vo svidníckej nemocnici 7. januára. * Písali sme to tom, že v roku 2020 nás opustilo niekoľko osobností - priamy účastník bojov Ján Jurčišin, pedagóg, cestovateľ a fotograf Michal Hudák, poľnohospodár a pedagóg Ján Jech, dlhoročný primár ORL oddelenia Peter Blicha, legenda svidníckeho zdravotníctva Aladár Šalata, pravoslávny bardejovský arcidekan Ján Lakata, podnikateľ Ján Ducár. * Primátorka Marcela Ivančová hodnotila predošlý rok. * Ďalší nelegálni migranti, tentoraz v Krajnej Poľane. * Sviece pre generála Lučanského horeli aj pred svidníckou políciou. * Ministerka spravodlivosti po mesiaci a pol odpovedala primátorom na margo rušenia súdov. * Traja rímskokatolícki kňazi pomáhali v nemocnici. * Slovenský červený kríž získal ojazdené sanitné vozidlá, pomáhajú v boji s pandémiou. * Svidníčania začali so zberom kuchynského odpadu, dostali špeciálne nádoby. * Písali sme aj o tom, že koronavírus ovplyvnil aj Turistický rok 2020. * Konalo sa ďalšie kolo celoslovenského testovania. * Čoraz viac žien z regiónu prepadlo otužovaniu v studenej vode. * Svidník a región si pripomenul 76. výročie oslobodenia. * Vďaka bohatej snehovej nádielke snežné výtvory zdobili celý región.*

FEBRUÁR

* Na prvého Svidníčana sme si poriadne počkali. Narodil sa 21. januára 2021 v bardejovskej pôrodnici Markéte a Slavomírovi Kochanovcom. Synčekovi dali meno Tobias. * Dvanásti migranti sa ukrývali v dvoch kamiónoch pri Giraltovciach. * Písali sme o tom, že Slovenskú poštu čaká komplexná reforma. Informovali sme aj o redukcii pracovných miest vo Svidníku. * Celoplošný skríning priniesol Svidníku finančný zisk. * Vodiči hromžili, výtlky a diery na ceste medzi Rakovčíkom a Šarišským Štiavnikom opäť realitou. * Mladý futbalista z Vyšnej Jedľovej Branislav Artim strelil gól roka 2020! * Písali sme o tom, že pred 30-timi rokmi Svidník žil dražbami, privatizáciou, zmenami ulíc i predajnými stánkami. * Svidnícka mestská polícia oslávila 30. narodeniny, náčelník spomínal aj na staručkého žigulíka. * Svidníčania a ľudia z regiónu sa napriek pandémii nebáli cestovať. Svidníčanka Silvia Koudelková pred koronou a chaosom „ušla“ do teplého Egypta. * Hasiči v regióne sa nezastavili, sneh komplikoval dopravu. * Technické služby dostali zabrať, odstraňovali popadané stromy. * Polícia sprísnila kontroly na hraniciach s Poľskom. * Písali sme o tom, že historickú Duklu poznajú vďaka obchodu s potravinami aj v britskom Londýne. * V Poľsku len pár kilometrov od hranice sa lyžovalo, naše strediska mali stopku. * Začalo sa sčítanie obyvateľov. * Konalo sa Valentínske darovanie krvi, krv darovalo 132 darcov! * Opustil nás literárny vedec, spisovateľ a pedagóg Juraj Bača.*

MAREC

* Pár dní mohli jazdiť, no napokon ich opäť zakázali - autoškoly mali v opatreniach chaos! * Šéflekár z covidového oddelenia svidníckej nemocnice Marek Pytliak otvorene nielen o koronavíruse. „Zabudnúť na strach pacienta zo smrti, ktorá si poňho do hodiny aj prišla, sa nedá.“ * Mária Kuriľak Soročinová zdobí pštrosie vajíčka, ktoré si vyžadujú stovky ťahov rukou.* Voľbu hlavného kontrolóra mesta Svidník sprevádzali nejasnosti a pochybnosti - zvolený bol Tomáš Majda. * Na Dukle objavili stopy medveďa v snehu a videli aj rysa na ceste. * Písali sme o tom, že pandémia prináša záťaž na psychiku v rôznych podobách a priniesli rozhovor so psychiatrom Gabrielom Klebanom. * V Dome sv. Jozefa zriadili nocľaháreň. * Drôtované kraslice Jany Mihaličovej sú výnimočné a netradičné. * Úradujúci kontrolór Ivan Sagan podal sťažnosť proti voľbe hlavného kontrolóra a obrátil sa na prokuratúru. * Svidníčanka Daniela Majerníková si čakanie na zákazníka v obchode kráti háčkovaním. * Priniesli sme informácie o tom, ako vyzeral Deň žien v regióne. * 64-ročný Svidníčan mal anonymnými listami vydierať prezidentku a ministerku spravodlivosti. Miroslava zadržali bratislavskí a prešovskí policajní kukláči. * Policajtka pochádzajúca zo Svidníka okradla svojich kolegov o takmer 210 tisíc eur, rodičom napríklad kúpila auto. * V chorvátskom Zadare reprezentoval aj Svidníčan Branislav Skasko. * Svidníčanka Lýdia Senajová odovzdáva starým veciach nový osud. * Nižná Písaná bola ako prvá kompletne sčítaná. * Svidnícka nemocnica sa stala druhou najlepšou všeobecnou nemocnicou.* Ján Nogu, ktorý bol od Štedrého dňa nezvestný, po troch mesiacoch našli mŕtveho.* Priniesli sme rozhovor s vedcom Pavlom Čekanom aj o jeho rusínskych koreňoch. * Vo svidníckom Vojenskom historickom múzeu dodal filmový maskér figurínam vojakov novú podobu. * Do Republikovej rady Progresívneho Slovensku bol zvolený Svidníčan Jozef Ľos-Božik. * Mesto Svidník ocenilo zaslúžilých učiteľov Jána Mihalova a Oľgu Uramovú. * Ocenili lekárov, ktorí vo svidníckej nemocnici pracujú viac ako 40 rokov. *

APRÍL

Písali sme o Svidníčanke Svetlane Sirokovej, ktorá z papiera pletie netradičné výrobky už desať rokov. * Pri svidníckej športovej hale neznámy páchateľ podpálil mobilné odberové miesto Územného spolku SČK vo Svidníku na antigénové testovanie. * Dôchodca v Nižnej Pisanej našiel takmer 30 kusov vojnovej munície. * Sociálny podnik mesta Svidník zamestnal prvých pracovníkov, záujem prejavilo 24 uchádzačov, prijali prvých štyroch. * Zadymená rozvodová skriňa internetu spustila alarm na Oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny vo svidníckej nemocnici, zasahovali hasiči. * Predstavili sme včelárku Martinu Mihalenkovú, ktorá porozprávala nielen o plusoch medu a včiel, ale aj o mínusoch a úskaliach a včelárstva. * Ani po štvrtýkrát svidnícki volejbalisti nesiahli na Slovenský pohár, vo finále podľahli tesne Prešovu. * Od 19. apríla sa celé Slovensko dostali do bordovej farby Covid automatu a otvorili sa všetky obchody i služby. * Informovali sme o nezvyčajnej záľube dopravného policajta Jána Biroša, ktorý vyrobil maketu dreveného chrámu v Bodružali. *  Publikovali sme rozhovor so svidníckym rodákom Danielom Vasilišinom, ktorý pre Transparency International skúmal pozadie slovenských hotelov. * Do stromu pri tzv. Tarane udrel blesk. * Po vlne kritiky dala Slovenská správa ciest provizórne zaasfaltovať obrovské diery na ceste medzi obcami Rakovčík a Šarišský Štiavnik. * Písali sme o Svidníčanovi Jozefovi Sičákovi, ktorý ako vodič autobusu v Nemecku vozí turistov aj do niekdajšieho horského Hitlerovho sídla Orlie hniezdo. * Vo veku 70 rokov zomrel výtvarník, fotograf a hudobník František Lakata. * Gréckokatolícki a rímskokatolícki veriaci ani v roku 2021 nemali tradičné slávenie Veľkej noci. Pravoslávni veriaci mali po uvoľnení opatrení proti pandémii klasické sviatky aj v chrámoch. *

MÁJ

Svidnícki mestskí poslanci rozhodli, že v priestoroch na Stropkovskej ulici, kde sídli Slovenský Červení kríž, bude pôsobiť aj Sociálny podnik mesta Svidník. * V hliadkach pri kontrole na hraničnom priechode Vyšný Komárnik - Barwinek prestali pôsobiť vojaci. * Predstavili sme mladú Svidníčanku Kristínu Pláškovú, ktorá si plní sny v prešovskom PUĽS-e a v muzikáli. * Členovia odborovej organizácie v Technických službách mesta Svidník si zvolili nového predsedu Jaroslava Mazurika. * Kvôli vykopaniu veľkej leteckej bomby na Partizánskej ulici vo Svidníku museli evakuovať takmer dve stovky ľudí. * Vo svidníckej nemocnici ocenili šestnásť zdravotných sestier. Publikovali sme rozhovor s volejbalistom Martinom Sopkom, ktorý sa po dvoch rokoch v Kazachstane a piatich vo Svidníku rozhodol pre návrat do Svidníka. * Predmetom sporu, ktorý nadniesol mestský poslanec Ján Vook, sa stal výrub stromov na Karpatskej ulici vo Svidníku. * Maturanti mali klasický posledný zvonček. * Čitáreň Podduklianskej knižnice vo Svidníku dostala nový šat. * V Údolí smrti zriadili priestor na prespanie pre turistov, vyasfaltovali parkovisko a osadili aj toaletu. * Písali sme o svidníckej dôchodkyni Anne Gajdošovej, ktorá sa šestnásť rokov stará o kvetinové záhony pred bytovkou, v ktorej býva. * Dvaja štátni tajomníci Ministerstva dopravy Katarína Bruncková a Jaroslav Kmeť sa v Hrabovčíku stretli so starostami obcí. * Obľúbený televízny zabávač a režisér Daniel Dangl navštívil Svidník. * Predstavili sme manželov Dupňákových, ktorí sa venujú kynológii, konkrétne nemeckým ovčiakom. * Informovali sme, že svidnícka spoločnosť Službyť vyplatí na preplatkoch za bývanie viac ako 500-tisíc eur. * Situácia vo svidníckej nemocnici sa vrátila takmer do normálu, ponechali desať tzv. covidových lôžok. * V Hrabovčíku tvorili zrekonštruované rybníky a nové workoutové ihrisko. * Už tradične si vo Svidníku pripomenili Medzinárodný deň sestier a pôrodných asistentiek. *

JÚN

Priniesli sme rozhovor so svidníckou rodáčkou Xéniou Gajdošovou, rodenou Fekovou, ktorá sa usadila v českom Liberci a šije unikátne šiltovky. * Písali sme o Lukášovi Loziňákovi zo svidníckeho kvetinárstva Atelier, ktorý vyrába jedinečné machové obrazy. * V rámci výtvarnej súťaže Farebná paleta si pripomenuli 115. výročie narodenia a 50. výročie úmrtia Dezidera Millyho. * 50 zdieľaných bicyklov uviedla vo Svidníku do prevádzky spoločnosť Antik a Mesto Svidník. * Písali sme o investícii bratov Špakovcov, ktorí niekdajší hotel Dukla premieňajú na 44 nových nájomných bytov a v pláne majú aj nové nákupné centrum. * Minister hospodárstva Richard Sulík bol na krátke návšteve vo Svidníku, stretol sa s podnikateľmi. * Miroslava Sopoligu zvolili za zahraničného člena Národnej akadémie vied Ukrajiny. * Mária Makutová odišla z funkcie riaditeľky Spojenej školy vo Svidníku a novou riaditeľkou sa stala Jana Drábová. * Novou riaditeľkou Základnej školy na Karpatskej ulici vo Svidníku sa stala Nadežda Fedorková, staronovými riaditeľmi Materskej školy na Ulici 8. mája, Centra voľného času a Základnej umeleckej školy sa stali Ľuboslava Binderová, Jozef Dirga a Marcel Prokop. * V Podduklianskej knižnici vo Svidníku pribudli knihy za 12-tisíc eur. * V Podduklianskom osvetovom stredisku vo Svidníku sprístupnili výstavu autorských fotografií 85-ročného jubilanta Jána (Ivana) Čižmára. * Svidnícky mestský parlament nebol uznášaniaschopný, jeho zasadnutie sa muselo zopakovať. * Vo Svidníku sa aj s medzinárodným zastúpením konala oblastná výstava nemeckých ovčiakov. * Písali sme o Svidníčanke Márii Majdovej, ktorá prešla turistickú Cestu hrdinov SNP opačne - z Devína na Duklu. * Na obchvate Svidníka museli premerať svah nad jedným z mostov. * Žiaci zo Základnej školy na Komenského ulici vo Svidníku uviedli divadelné Dobrodružstvá s Pipi. * Vo Svidníku sa konali tradičné cyklistické preteky Svidník Tour. Svidnícky mestský parlament na druhý pokus zaujal jasné nesúhlasné stanovisko s reformou nemocníc. *

JÚL

Tradičné Dni Svidníka sa pre pandémiu koronavírusu nekonali. * V budove autobusovej stanice vo Svidníku otvorili nové priestory Sociálneho centra patriaceho pod Gréckokatolícku charitu. * Protestná blokáda dopravy za urýchlenie výstavby rýchlostnej cesty R4 bola aj pred Svidníkom. * Známy svidnícky včelár Štefan Zelizňák oslávil 90 rokov. * Výtvarník Pavol Mochnacký vystavoval pri príležitosti svojho životného jubilea svoje obrazy. * Znovu sprísnili pravidlá platné pri príchode zo zahraničia. * Tradičný volejbalový a futbalový turnaj o Dukelský pohár sa vo Svidníku konal už po šiestykrát. * Slovenské hudobné legendy Vašo Patejdl, Beáta Dubasová, Janko Lehocký a Pavol Hammel koncertovali na pódiu svidníckeho amfiteátra. * Nielen o summite svetových štátnikov sme sa zhovárali s Radkou Lacovou z Hunkoviec, ktorá bola stážistkou v bruselskom sídle NATO. * V Kapišovej exhumovali pozostatky sovietskeho vojaka a premiestnili ich do nového hrobu. * V rámci Dňa pomoci v Hrabovčíku strana Hlas - sociálna demokracia podporila liečbu malého chlapca Filipka sumou 2 700 eur. * Zdravotnícky personál svidníckej nemocnice začal očkovať aj v teréne. * V Údolí smrti obec Kružlová otvorila pojazdnú predajňu suvenírov a občerstvenia. * Svidnícky viceprimátor Michal Goriščák sa oženil na Domaši. * Členovia a sympatizanti strany SMER-SD sa stretli vo svidníckom skanzene. *

AUGUST

Mesto Svidník otvorilo vlastné Turistické informačné centrum. * Volejbalista Ľuboš Macko potvrdil, že v novej sezóne bude hrať za Svidník a že novým trénerom bude Rastislav Paňko. * Dobrovoľný hasičský zbor vo Svidníku oslavoval 95. Výročie založenia. * Písali sme o Marekovi Patvarickom z Nižného Mirošova, ktorému učarovali šípky a o tomto športe hovorí, že je preňho akoby drogou. * Treťoligoví svidnícki futbalisti zaznamenali mimoriadne nevydarený štart do novej sezóny. Po troch zápasov tri prehry a skóre 2:28. * Publikovali sme príbeh Svidníčana Mariána Manduľu, ktorý na bicykli prešiel 1 141 kilometrov, aby sa okúpal v Jadranskom mori. * Ruský veľvyslanec navštívil Svidník a Duklu. * Konal sa pre pandémiu koronavírusu preložený 67. ročník Slávností kultúry Rusínov - Ukrajincov Slovenska a rovnako aj 9. ročník Rusínskeho festivalu. * Nadácia Televízie Markíza podporila sumou 3 000 eur zakúpenie počítačovej techniky v Dome sv. Faustíny vo Svidníku. * Svidnícki volejbalisti vyhrali medzinárodný turnaj v Česku. * Do svidníckeho treťoligového futbalového klubu, ktorý ako prezident riadi Michal Goriščák st., prišiel poľský tréner Lech Czaja. * Naplno sa rozbehli rekonštrukčné práce vo vyhliadkovej veži na Dukle. * Hubárska sezóna bola v plnom prúde. * Svidnícky kemp Andreja Bieloruského sa tešil obľube nielen slovenských, ale aj zahraničných turistov. * Mladí volejbalisti a mladé volejbalistky TJ Slávia Svidník a ŠK ZŠ Komenského Svidník získali viacero celoslovenských úspechov. * Na krátke návšteve vo Svidníku, konkrétne v odevnej spoločnosti Pavanna, bol predseda vlády SR Eduard Heger. * V rámci Dňa s Technickými službami mesta Svidník vytvorili na pešej zóne vo Svidníku nový slovenský rekord - do kontajnera natlačili 2 014 plastových fliaš. * Na Koncerte pre dobrovoľníkov, ktorý v Stropkove zorganizoval svidnícky Územný spolok SČK, vystúpila aj kapela Polemic. * V Kružlovej sprístupnili novopostavený amfiteáter. * Svidnícki extraligoví hokejbalisti odohrali dva zápasy proti reprezentácii Slovenska. *

SEPTEMBER

V 62. ročníku Dukelského behu mieru triumfovali Poliaci, víťaz Emil Drabik len o šestnásť sekúnd zameškal za rekordom trate. * Začal sa nový školský rok, no vo Svidníku nie úplne, žiaci v ZŠ Karpatská sa od 5. Do 9. Ročníka učili z domu. Pre pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19 mali postupne dištančné vzdelávanie aj žiaci vo viacerých triedach všetkých škôl. * V Podduklianskom osvetovom stredisku svoje fotografie vystavoval Andrej Belovežčík a obrazy Tomáš Olijár. * Pirohy vo svidníckom Skanzene SNM – Múzea ukrajinskej kultúry rozvoniavali už po 26-ty krát. * Písali sme o mladej Svidníčanke Zuzane Ľos-Božikovej, ktorá uspela na súťaži mladých módnych tvorcov v rámci Pražského týždňa módy. * V rámci tzv. Covid automatu sa okres Svidník postupne presúval z najlepšej zelenej farby až do čiernej. * Na pešej zóne vo Svidníku odhalili sochu bežca z kovošrotu. * Svidníčanka Helena Paňková získala od ministra Milana Krajniaka ocenenie za Sociálny čin roka. * Na krátkej návšteve vo Svidníku bol poslanec Národnej rady SR Richard Raši, ktorý sa v rámci chystanej reformy zdravotníctva ako opozičný politik zastal svidníckej nemocnice. * Futbalovým turnajom mužov nad 50 rokov vo Svidníku spomínali na Michala Zozuľáka. * Slovensko a konkrétne aj Prešov i Košice navštívil pápež Ján Pavol II. Na slávnostnej liturgii v Prešove, ale i v Košiciach nechýbalo množstvo ľudí zo Svidníka a celého regiónu. * Spustili petíciu za zachovanie svidníckej nemocnice. Aktivity vyvíjala samospráva, viacero rokovaní absolvovala primátorka Marcela Ivančová i ďalší, napríklad mestská poslankyňa Katarína Siváková sa stretla aj s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. * Písali sme o najsevernejšie položenom vinárstve na Slovensku, ktoré je v Mestisku a produkuje remeselné vína. * Svidnícky mestský parlament definitívne rozhodol, že mesto vráti 220-tisíc za Zberný dvor. * Dlhé roky rozbité parkovisko pri pošte vo Svidníku začali konečne opravovať. * Cenu mesta Svidník získal Michal Pich a in memoriam Ivan Sentipal, Peter Blicha a Eva Bissová. Mladé volejbalistky z ŠK ZŠ Komenského vyhrali Ondavský pohár v Stropkove. *

OKTÓBER

Predstavili sme svidníckeho rodáka Slavomíra Gibeja, ktorý najnovšie vytvoril sochu sovietskeho maršala Malinovského, no v jeho tvorbe dominujú odliatky ženských tiel a tvorba CD a LP obalov. * V Podduklianskej knižnici vo Svidníku začali meniť takmer 50-ročné regály. * Cestu medzi Rakovčíkom a Šarišským Štiavniku na dva týždne uzavreli a opravovali ju. * Spomienkové oslavy 77. výročia Karpatsko-duklianskej operácie sa pre pandémiu koronavírusu na Dukle a vo Svidníku konali v obmedzenom režime. Prišiel predseda Národnej rady SR Boris Kollár a minister obrany SR Jaroslav Naď. * Otvorili zmodernizovanú vyhliadkovú vežu na Dukle. * Predseda Národnej rady SR Boris Kollár počas návštevy vo Svidníku zavítal aj do nemocnice, kde sa stretol so zamestnancami a minister obrany Jaroslav Naď v Údolí smrti ocenil starostu Kružlovej Adriána Guža.  * Nemecká firma Etilog pôsobiaca vo Svidníku prepustila takmer všetky zamestnankyne. * Na gréckokatolíckom chráme na Záhradnej ulici vo Svidníku nainštalovali prvé kostolné hodiny vo Svidníku. * Od pondelka 18. októbra bol okres Svidník zaradený do čiernej farby Covid automatu. Reštaurácie odvtedy môžu vydávať jedlá len cez výdajné okienko alebo na donášku. * Predstavili sme mladého tanečníka Jakuba Derca, ktorý si prešiel Makovičkou, Makovicou, Železiarom, Lúčnicou a Technikom. * Na budove Okresného úradu vo Svidníku opravili historickú fresku. * Aranžérky z dvoch svidníckych kvetinárstiev nám prezradili, aké sú tohtoročné dušičkové trendy. * Začala sa výstavba krytej haly zimného štadióna vo Svidníku. * V obci Lúčka venovali obetiam ochorenia Covid-19 lipu. * Na prelome októbra a novembra bola situácia vo svidníckej nemocnici najhoršia. Celý región mal rekordné množstvo pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19. * Petíciu za svidnícku nemocnicu s 19 473 podpismi odovzdali do podateľne Ministerstva zdravotníctva SR v Bratislave. * Písali sme o Pálenici ANMIL v Jurkovej Voli, ktorá si za päť rokov získala priazeň zákazníkov. * Navrhovaná reforma súdnej mapy sa zmenila a Svidník už v návrhu nepatril pod Vranov nad Topľou, ale pod Bardejov. * Vo Svidníku sprístupnili nový mestský park so zeleným jazierkom. *

NOVEMBER

Pre pandémiu koronavírusu sa nekonali tradičné Predvianočné predajné trhy. * Mesto Svidník vydalo prvý vlastný kalendár s osobnosťami mesta na rok 2022. * Svidnícka kapela Piňazi De? nakrútila nový videoklip, inšpirovali sa kartami. * Mladý Svidníčan, boex Marián Džupka sa po dvojročnej prestávke vrátil do ringu a uspel. * V drevenom chráme vo svidníckom skanzene demontovali ikonostas a odviezli na zreštaurovanie. * Otvorili vynovené parkovisko pri svidníckej pošte a pribudla aj dvojnabíjačka pre elektroautá a elektrobicykle. * Projekt zelenej strechy na budove Materskej školy vo Svidníku dostal zelenú, mesto získalo dotáciu. * Spisovateľ Július Paňko si prevzal Cenu Ivana Franka za rok 2020. * Písali sme o Márii Sakalikovej z Kružlovej, ktorá si spolu s manželom ako darček k jubileu užila Dubaj a svetovú výstavu EXPO. * Predstavili sme redaktorku Veroniku Lazoríkovú, ktorá pôsobila aj v kraji pod Duklou a napísala knihu modlitbičiek v šarištine. * Priniesli sme o rozhovor o Márii Hlinkovej, ktorá študovala vo Svidníku a v USA sa presadila unikátnou ručnou blokovou tlačou módy pre ženy s krivkami. * Tradičné darovanie krvi vo svidníckej nemocnici sa nieslo v netradičnom duchu stužkovej slávnosti. * Vo Svidníku otvorili prvú vietnamskú reštauráciu Hanoi Bistro. * Svidník získal certifikát originálneho kompostu. * Pozostalí zomrelej pacientky zaútočili na personál Covidového oddelenia v nemocnici vo Svidníku. * Začal platiť zákaz vychádzania s množstvom výnimiek. * Zomrel 96-ročný Ján Štefánik z Giraltoviec, posledný priamy účastník II. svetovej vojny v regióne.

DECEMBER

Maketu dreveného chrámu v Ladomirovej, ktorú vyrobil dopravný policajt Ján Biroš, na facebookovom profile šéfredaktorky Podduklianskych noviniek Kataríny Sivákovej vydržal Jozef Ilečko. Rovných 1 000 eur, ktoré za maketu zaplatil, následne Ján Biroš odovzdal na liečbu Jaroslavovi Mikitkovi, ktorý je po náhlej cievnej mozgovej príhode. * Svidnícky mestský parlament predĺžil lehotu na výstavbu obchodného centra na Goldbergerovej ulici. * Folklórny súbor Makovica vydal CD album s rusínskymi koledami. * Svidnícky mestský parlament schválil návrh rozpočtu mesta na rok 2022. Počíta aj s úverom vo výške takmer 1,7 milióna eur. * Situácia s ochorením Covid-19 v regióne sa postupne zlepšovala. Klesali počty pozitívne testovaných i počty hospitalizovaných. * Obec Kružlová spustila predaj nula eurových bankoviek s motívom Dukly a Údolia smrti. Vypredali sa za dva dni. * Budova svidníckeho Podduklianskeho osvetového strediska  má novú strechu. Pri prácach po páde zo strechy, bohužiaľ, zahynul robotník. * Na svidníckom vleku postavili vyhliadkovú vežu s útulňou, ktorá začali slúžiť verejnosti. * Písali sme o Svidníčanovi Viktorovi Riškovi, ktorý pôsobí v Bratislave a ktorého očaril svetový príbeh podnikateľa a politika Tomáša Baťu. * Národná rada SR schválila reformu nemocníc, z tej svidníckej by mala byť tzv. komunitná. Presné rozdelenie nemocníc nateraz neurčili. * V Údolí smrti obec Kružlová postavila vyhliadkovú vežu v tvare československého náboja. * Po dvoch rokoch Krajský súd v Prešove prepustil z väzby podnikateľa Jozefa Žáka z Ladomirovej. * Svidník má novú vianočnú výzdobu za 10-tisíc eur. * Nekonali sa žiadne vianočné podujatia a ani koncerty. * 1 000 eur pôvodne určených na silvestrovsko-novoročný ohňostroj mesto Svidník darovalo Covidovému oddeleniu vo svidníckej nemocnici. * Mária Hošáková z Malej Poľany oslávila v zariadení pre seniorov Atrium vo Svidníku 100 rokov. *

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NIKÉ extraliga mužov

Posledný tohtoročný zápas nevyšiel podľa našich predstáv

Rieker UJS Komárno - TJ Slávia Svidník 3:0 (25, 18, 15)

    Niké Extraliga mužov má po poslednom zápase 14. kola základnej časti nového lídra. Rieker UJS Komárno si na domácej palubovke poradil s TJ Sláviou Svidník hladko 3:0 a na čele nahradili Komárňania Prešovčanov. Komárno neprehralo od 21. novembra, keď podľahli práve Prešovu a odvtedy ťahal šesťzápasovú sériu bez prehry. Zverenci trénera Gabriela Chochoľaka tak privítali rok 2022 na prvom mieste Niké extraligového pelotónu.

Zostava Svidníka: Marjov 7, R. Vitko 0, Kozák 11, Ľ. Macko 7, Gulák 9, M. Sopko ml. 7, libero B. Paňko (Horňák 1, B. Skasko 2). Tréner: R. Paňko.
Hráči zápasu: Matej Kubš (Rieker UJS Komárno) - Ľuboš Macko (TJ Slávia Svidník)
Tréner svidníckych volejbalistov Rastislav Paňko dva dni pred Vianocami po zápase v Komárne povedal: „Zápas sme začali v pozmenenej zostave, prvý set sme nezvládli koncovku, keď sme hrali zbrklo, Komárno hralo viac rozvážne. Zlom nastal v druhom sete, keď sme neodprihrávali servis Kubša. V treťom sete sme urobili opäť zmeny, no opäť nám to nevyšlo na prihrávke, tým pádom sme prehrali. Ale ideme ďalej, postúpili sme do finále Slovenského pohára, ideme sa pripravovať na ďalšie zápasy v novom roku.“

SLOVENSKÝ POHÁR: Svidník priamo do finále

    V stredu 22. decembra 2021 vyžreboval manažér súťaží SVF Filip Moravčík semifinalistov a priameho finalistu Niké Slovenského pohára mužov, ktorí následne zabojujú o putovný pohár Štefana Pipu.

Semifinále Niké Slovenského pohára 2021/2022: Rieker UJ.S Komárno - TJ Spartak Myjava, TJ Slávia Svidník - priamy postup do finále.

    Tréner Svidníčanov Rastislav Paňko zhodnotil žrebovanie takto: „Veľmi sme sa žrebom nezaoberali, ale sme radi, že sme boli vyžrebovaní do finále. My sa pripravujeme zodpovedne na ďalšiu časť sezóny a o to zodpovednejšie budeme pristupovať k svojim povinnostiam, keďže sme sa stali prvým finalistom pohára.“

(svf)

 

 

 

 

 

 

 

 

Tréner svidníckych volejbalistov Rastislav Paňko otvorene o ďalšej časti sezóny

    „Po poslednom zápase v roku 2021, ktorý sme odohrali v Komárne, chlapci dostali 4 dni voľno na Vianočné sviatky. Potrebovali sme si oddýchnuť a takpovediac na chvíľu zabudnúť na volejbal,“ takto začal krátko zhrnutie obdobia na prelome rokov 2021/2022 tréner extraligových volejbalistov TJ Slávia Svidník Rastislav Paňko. Podľa neho sa celý tím opäť stretol v pondelok 27. decembra. „V uplynulom týždni sme absolvovali 8 tréningových jednotiek, kde sme sa venovali obnove kondície, keďže podľa plánu neboli žiadne zápasy. V novom roku od 3.1. nastupujeme na náš tréningový cyklus 2 tréningové jednotky denne. Celotýždňová príprava bude venovaná príprave na zápas v Prešove, ktorý bude v nedeľu 9. januára a bude vysielaný na JOJ šport,“ informoval tréner Rastislav Paňko a my pripomeňme, že začiatok zápasu v Prešove je v nedeľu 9. januára naplánovaný na 16.30 hod.

V priebehu tohto týždňa chcú svidnícki volejbalisti zapracovať aj prípravný zápas, ktorý je plánovaný na stredu. V tréningu trénerovi Rastislavovi Paňkovi na prelome rokov chýbali hráči Braňo Skasko, ktorý si plnil reprezentačné povinnosti pri mládeži U17 a Dima Fedorenko, ktorý dostal voľno na Vianoce a potreboval sa doliečiť so zranení, no a takisto aj Šimon Kozák. „Do zápasu v Prešove máme ešte týždeň, no ja ešte momentálne nemôžem povedať, v akej zostave nastúpime, keďže klub má určité finančné problémy. V hre je aj zotrvanie niektorých hráčov v tíme, z dôvodu spomínaných finančných problémov. Ohrozená je aj účasť vo finále Slovenského pohára, ak by došlo k odchodu niektorých hráčov,“ priam šokujúco reagoval tréner Rastislav Paňko na naše otázky, ako vidí vývoj ďalšej časti extraligovej sezóny. „Pevne verím, že k takému scenáru nedôjde a situácia sa v tomto, maximálne budúcom týždni vyrieši,“ netajil následne optimizmus Rastislav Paňko s tým, že vedenie klubu celú situáciu rieši aj s vedením Slovenskej volejbalovej federácie, dokonca so samotným jej prezidentom. Podľa našich informácií ide o to, že Svidníku zatiaľ nebola potvrdená podpora z Fondu na podporu športu, ktorú štát vypláca profesionálnym športovým klubom za obdobie spojené s pandémiou Covidu-19.

    „V novom roku, v mene celého klubu, chcem zaželať všetkým ľuďom, hlavne našim fanúšikom a priaznivcom pevné zdravie. Aby naďalej fandili a podporovali nás, aby sme sa mohli stretnúť na zápasoch naživo a robili vám radosť našimi výkonmi a výsledkami,“ dodal v závere nášho rozhovoru tréner svidníckych extraligových volejbalistov Rastislav Paňko.

(ps)